Zeynep Akkuş

Zeynep Akkuş

YazarÇevirmen
8.5/10
46 Kişi
·
120
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
475 syf.
·10/10
Frida hakkında ne diyebilirimki yada ne diyebiliriz? Gerçek bir kadın gerçek bir tutkun gerçek sanatçı aslında ona sanatçıda demek istemiyorum başkalarıyla onu bir tutamıyorum ayrı biri tablolarıyla aşkıyla belkide benim için tanımsız bilmiyorum ama dünyaya gelip giden harika bir kadın.
475 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Tadi damağımda kalan dili fazla akıcı olan bir kitap ..kız kardeslerin arasindaki kiskanclik rekabet i anlatan .. Kendine has bir uslubu olan frida nin masalsı hayatıni efsane bir eser ...
475 syf.
Frida Kahlo’nun sağlık sorunları daha çocukken başladı.6 yaşındayken çocuk felci geçiren,bir ayağı topal kalan Frida,18 yaşındayken de sevgilisi Alejandro ile bindikleri otobüs bir tramvayla çarpışınca, ölümden döndü.Bir demir çubuk sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı.

Haftalar,aylar boyunca süren zorunlu yatak seansları,alçılar,demirden korseler ve geçirdiği 32 ameliyat.

Ve bunların yanında büyük bir aşk yaşadığı Diego...
Sonsuza kadar onu başka kadınlarla paylaşacağını bile bile buna razı olması...
Resim yapmaya nasıl başladığı,aile ilişkileri,aşk hayatı ve ölümü.
'
Kitaptaki her şey kardeşi Cristina Kahlo tarafından anlatılıyor.Frida'nın hayatını merak edenler bu kitapla onu,en yakını olan kız kardeşinden dinleyebilirler.
Merakla ve keyifle okuduğum bir kitaptı
475 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Frida ahhh Frida kapakta da yazdığı gibi AŞKım, ACInın, DEVRİMin kadını aynı zamanda renklerin, çiçeklerin, ihanetin, sevginin, yok olmuşluğun, hastalıkların, asiliklerin, dikbaşlılığın timsali. Kitapta aktarıldığı üzere kolay bir hayatı olmamış Frida'nın. Küçükken geçirdiği çocuk felcinin ağır sekelleri sonrasında genç kızlık döneminde ağır bir trafik kazası sonrası hayatının iki yılının hīç yaşanmamış gibi geçmesi ve bu yatağa bağımlı dönemde resimle tanışması , evliliği ,karşılıklı ihanetleri gibi olayları içiçe yaşaması, yüzünde gülen bir ifade varken kalbinin ağır travması.... Sıradışı yaşamı bu kitapta küçük kızkardeşi Christi'nin anlatımıyla aktarılıyor.
475 syf.
·12 günde·Beğendi·7/10
Sembol olarak bildiğim ama derinine ilişkin yaşadığı aşk ve hayal kırıklığından öte fikrimin olmadığı bir insanın hayatını süslenmiş bir dille okumak farklıydı. Kitabın çekici bir yanı var. İçinde aşk, hayal kırıklığı, farklılık ve fikir olup dikkat çekmeyen ne var ki? Tercih ettiğim için değil hediye edildiği için okudum ama sanırım tercih etmiş olsam pişman olmazdım. Kardeş kıskançlığının bu kadar basit ele alınması ve psikolojik savaşların alenen gösterilmesi biraz basit bir kitap olmasına sebep olmuş. Yorgunluk gidermek için, dinlenmek için okunabilecek bir eser. Sonu gerçekten şaşırttı.
475 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Öncelikle belirtmek istediğim kitabın kurmaca biyografi tarzında yazılmış oluşu ve bir iki olayın kendini yazarın hayal dünyasına bırakmış olması. Kitabı genel anlamda beğendim. Begenmediğim yönü Frida Kahloyu bu hayattaki tek hedefinin birinin koynuna girip ondan bir çocuk sahibi olmak istiyormuş gibi gösterilmesi .Bunun dışında kitap hakkında söyleyeceklerim şunlar Fridayi ve Fridanin psikolojisini kiz kardeşi cristiana' nin gözünden görüyor , dönemin olaylarıyla degerlendiriyorsunuz aynı zamanda okurken kız kardeşin de psikolojisi hakkında yorumlarda bulunabiliyorsunuz fridayi devrimci, aşk insanı ve sanatçı kişiliğinin dışında abla oluşuyla da ele aliyorsunuz acılarina şahit oluyorsunuz ve frida kahlo hakkında daha nicesii...
475 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Fridaya hayransanız, hayatını merak ediyorsanız bu kitap tam size göre.. Akıcı, sade... Tek sorun bu kadar acıyı yüreğiniz kaldırır mı? İlk defa filmini seyrettiğimde tanımıştım Fridayı.. Bu kitap ile hayatımın en önemli sanatçılarından biri oldu..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 120 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 96 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.