Zeynep Dramalı

Zeynep Dramalı

Yazar
8.9/10
8 Kişi
·
25
Okunma
·
3
Beğeni
·
378
Gösterim
Adı:
Zeynep Dramalı
Unvan:
Yazar
"Peçevi, Lütfi Paşa için 'Bir miktâr ilim tahsil etmekle kendisini asrın en büyük alimi olarak görüp, meclisine gelenlere kelime sorup dururdu' demişti."
Zeynep Dramalı
Sayfa 338 - Yeditepe Yayınevi
"Çemberlitaş: Bizans İmparatoru Büyük Konstantin zamanında buraya Apollon mabedinden büyük bir sütun getirilmişti. Bu sütun 1672 yılında çıkan büyük yangında çatladı. Dağılmaması için çemberlerle çevrilince halk arasında çemberlitaş diye anıldı."
Zeynep Dramalı
Sayfa 437 - Yeditepe Yayınevi
"En ilginç fetva yöntemi ise Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde 23 yıl şeyhülislamlık yapan Zenbilli Ali Efendi'ye aitti. Şeyhülislam Ali Efendi, fetva isteyenlerin sorularını yazdıkları kâğıtları koyabilmeleri için evinin penceresinden devamlı olarak zenbil denilen bir sepet sarkıtırdı. Sorulari buraya koyanlar, cevaplarını da bu zenbilin içerisinden alırlardı. Şeyhülislam bu alışkanlığından dolayı, halk tarafından 'Zenbilli Müftü' olarak adlandırılmıştı."
Zeynep Dramalı
Sayfa 339 - Yeditepe Yayınevi
"Balmumcu: Darphane'nin bulunduğu bu semtin isminin hikâyesi ilginçtir. İkinci Mahmud döneminden itibaren sokakların aydınlatılmasında mum kullanılmasıyla birlikte, bu işten zengin olan tüccarın bu semtte oturmasından dolayı bu ismi aldı."
Zeynep Dramalı
Sayfa 435 - Yeditepe Yayınevi
"Osmanlı yönetiminin kayık taşımacılığında en çok dikkat ettiģi konulardan birisi de genç kadınlar ile delikanlıların aynı kayıklara binmemeleriydi. Ancak müşteri kaçırmak istemeyen veya daha fazla para alan kayıkçılar devletin bu yasağını deliyorlardı. Halktan bazı kişilerin durumu Divân-ı Hümâyun'a bildirmeleri üzerine zaman zaman fermanlar çıkarılarak genç kadınlar ile kayıklara girip gezmeleri yasaklanmıştı.
Zeynep Dramalı
Sayfa 295 - Yeditepe Yayınevi
"Fransa İmparatoriçesi, bir hafta süren ziyaretini bitirip, Mısır'a gitti. Sultan Abdülaziz'in güzel misafiri İstanbul'dan ayrıldıktan sonra Beylerbeyi Sarayı'na koşup, Eugenie'nin yattığı yatağa uzanarak sessiz sessiz ağladığı rivayet edilir."
Zeynep Dramalı
Sayfa 266 - Yeditepe Yayınevi
456 syf.
·4868 günde·Puan vermedi
İlginç tarihsel hikayelerle dolu bir içerik. Baştan aşağı keyifli ama özellikle İstanbul'un semt isimlerini anlatan bölüm, bir İstanbul yaşayanı olarak çok ilgimi çekti.

Yazarın biyografisi

Adı:
Zeynep Dramalı
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.