Zülfü Dicleli

Zülfü Dicleli

YazarÇevirmenEditör
8.3/10
769 Kişi
·
2.090
Okunma
·
3
Beğeni
·
655
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
289 syf.
Kitap kapağından da anlaşılacağı üzere sizlere sözlerin gücünü öğretiyor. Neyi ne zaman, nasıl kullanacağınızı, bir kelimeyi kullandığınızda nasıl sonuç vereceğini örneklerle pekiştiriyor ve size dil konusunda yardımcı olmaya çalışıyor.

Dil kullanımında yaptığınız hatalardan bahsediyor ve bunların üstüne çözüm odaklı bir şekilde gidiyor. Üstelik bu işlemi yaparken üslubu oldukça sade ve akıcı. Yediden yetmişe herkes Sam Horn'un üslubunu rahatlıkla anlayabilir.

Sevgili sitede kızlara yazan arkadaşlarım, bu kitabı sizlere çok öneriyorum. Bazılarınızın neden diye sorduğunu hisseder gibiyim. (Bu yazıyı okuduğunuzdan bile şüpheliyim ama neyse) Bu kitabın kapağı pembiş bi renk olduğu için metroda, kütüphanede, yolda yolakta her yerde illa birisi gelip kitabı soruyor ve aranızda bir diyalog oluşmuş oluyor bundan sonrasında top sizde :)

Kitabın fiyatı kitapcıdan alırsanız biraz tuzlu gelebilir peşinde 27 lira civarı internetten alırım ben diyorsanız en ucuz olarak bulduğum yer 19.18TL+kargo bedeli içeriyor onun linkini de buraya bırakayım

http://www.idefix.com/...urunno=0000000066647

Ben kitabı e-kitap olarak okumak istiyorum diyorsanız da

http://www.ekitapcilar.com/sam-horn-tongue-fu/
289 syf.
·14 günde·9/10
Kitabı bugün bitirdim. Yorumuma gelirsek uzun zamandır geçmiş hakkında düşünmeyen ya da düşündüğüm zamanda zaten ben haklıydım diye geçinen ben, bu kitabı okurken bir bir yaptığım hataları gördüm. Sürekli geçmişe döndüm ve acaba şunu şöyle söylemeseydim veya susmayı tercih etseydim ne olurdu diye düşünmekten kendimi alıkoyamadım.

Çok öğretici bir kitap. Ayrıca yazarın kitapta verdiği gerçek örnekler anlattıklarını hayatınızda nasıl uygulayacağınıza dair ufak ipuçları. Aynı zamanda her konu bitiminde anlattığı konuya dair yaptığımız konuşma yanlışlarını ve onları nasıl doğru şekilde kullanabilecğimizi anlatan ufak bir özet bulunuyor.

Eğer sizde benim gibi doğru bildiklerim her zaman doğrudur başka yol yoktur diye düşünenlerdenseniz bu kitabı okuyun derim çünkü bu kitap bana sükunetin ve doğru düşünmenin hazine olduğu gösterdi.
289 syf.
Günlük hayatta, okul hayatında ve iş hayatında sık sık yaşadığımız iletişim kopukluğu üzerine yazılmış bir kitap...
Konuşanların çok olduğu dinlemenin ise sadece işitmek olduğu,empatiden yoksun olan toplumun sorun ve çözümlerini sunuyor bize.

"Tongue Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan zihinsel bir sanat) amacı ise psikolojik bir saldırıyı etkisiz hale getirmek, silahsızlandırmak ya da caydırmaktır. Özsavunmanın sözlü biçimidir; acı sözler söylemek ya da susup kalmak yerine başvurulabilecek yapıcı bir seçenektir."

Bu kitabının hikayesi, 1989 yılında eğitim programları uzmanı Dr. Ray Oshiro’nun, Hawaii Üniversitesi adına zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması için Sam Horn’dan yardım istemesiyle başlıyor. Bir süre sonra her kesimden ve meslekten çok sayıda kişi bu atölyelere ilgi gösteriyor. Bu kitapta bu atölyelerin içeriğinden oluşuyor.

Kitap dört ana bölümden oluşuyor:

Tepki değil yaklaşım gösterin

Unutulacak sözler, söylenecek sözler

Çatışmaları işbirliğine dönüştürün

İstediğinizi, ihtiyaç duyduğunuzu ve hak ettiğinizi fazlasıyla elde edin

Tongue Fu, sadece adil yada dürüst olmayan davranışlara karşı koymakla ilgili değil, aynı zamanda tüm sosyal ortamlarda herkesle daha iyi gecinmenize yardımcı olan bir iletişim tarzıdır.
Olaylara daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşıp çözüm odaklı fikirler veriyor.
"Ben olsaydım ne düşünürdüm?"
"Onun yerinde ben olsaydım ne yapardım?"
Gibi kendimize sorduğumuz sorularla empati yapmanın, olumsuzluklara 180° etkisine değiniyor.
Yada tersi olarak, olumsuzluklar karşısında muhattabimiza "Senin fikrin nedir?"
"Sen olsan bu durumda ne yapardın?" gibi sorularla
empati yaptırıyor.

Tongue Fu ile öğrenebilecek teknikler ise şöyle;

Unutmamanız gereken sözler ve kullanmanız gereken sözler hangileridir?

‘’Haklısınız’’ demenin muazzam dönüştürücü gücünden nasıl yararlanabilirsiniz?

Sözel zorbalarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Başkaları bam telinize dokunduğunda ne yapabilirsiniz?

Onurunuzu koruyarak münakaşalardan nasıl sıyrılabilirsiniz?

Ne diyeceğinizi bilmediğinizde ne diyebilirsiniz?

Susmayı kendi yararınıza nasıl kullanabilirsiniz?

Duygularınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Bu vb.sorulara verdiği eylem planlarında olumsuz ve olumlu sonuçları/teknikleri sunuyor.

Başucu değilde çantada yanımızda bulundurmamız gereken, herkesin ama özellikle de mavinin asi çocuklarının okuması gereken bir kitap...

Keyifli okumalar :)
Sözler kısmı güzel de hemen alt kısmındaki hikayeler sıkıcı geldi. Sözlerden beğendiğim alıntıları yaptım zaten.. Bu kadarı yetti.
İyi okumalar herkese :)
289 syf.
Kitap aslında sihirli kelimeler ve yöntemlerle sizin anlaşılabilirliğinizi ve savunmanızı artırırken, anlatımın kolay ve akıcı olması klasik psikoloji kitaplarından ayrılmasına neden olmuştur tavsiye edeceğim kitaplar arasında
289 syf.
·4 günde·9/10
Münakaşalardan Zarif Bir Şekilde Sıyrılın:
"Hayatta mutluluk kısmen kavga vermekten değil kavgadan kaçınmaktan gelir.
Ustaca bir rica kendi başına bir seferdir"
289 syf.
·10/10
Sosyal ve iş hayatımızdakı konuşmalarımızda ne kadar olumsuz kelimeler kullandığımızı ve bu kelimelerin işlerimizin yolunda gitmemesini ne kadar çok engellediğini fark etdiğiniz oldu mu hiç?!
Bence, benim gibi sizde de olmamıştır.

Peki, hayatınızda münakaşalardan medenice nasıl kurtulacağınızı, arkadaşlarınızın dertlerini dinlerken onlara nasıl doğru tavsiye vermeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

Kitap insanı sıkmayan bir üslupta tüm bu soruların cevabını kullanmanız gereken ve gerekmeyen cümleleri kıyaslamakla yanıtlamaktadır.

Ayrıca kitapta bir çok ünlü kişilerin alıntılarına ve yaşanmış olaylara da yer verilmektedir.
Keyifli okumalar!
289 syf.
·34 günde·6/10
Kitabı tamamen kendi açımdan değerlendirdiğimde okuması çok sıkıcı idi. Çünkü diğer insanlarla nasıl iletişim kurmamız gerektiği ile ilgili yazılan kitaplar hakkında şöyle bir kanıya sahibim:
"Eğer bu kitabı herkes okusaydı, bu kitaptaki bilgiler işime yarardı."
Peki ne demek istiyorum?
1. Çok klasik ve artık bu konularda az çok bilgisi olan birçok insanın bildiği bazı yöntemler var kitapta.
2. Kişisel gelişim kitaplarının tümü için geçerli olan diğer bir husus ise bu kitapların Batı kültürü temelinde yazılmasıdır. Bu nedenle Türk toplumunun iletişim tarzı ile Batı toplumlarının iletişim tarzları farklı olduğundan uygulamada bu tavsiyeler pek tutmuyor. Hatta komik bile oluyor bazen. Genellikle bazı örnek cümleler verilir ve biz de bu cümleleri kullanırız ama karşımızdaki "dayı" anlamaz, güler.
3. Asıl demek istediğim de şu: İnsanlarla etkili bir iletişim kurmak istersiniz ama karşınızdaki kişi farklı tepkiler verir. Çünkü sizin okuduğunuz kitaptaki gibi iletişim kurmayı bilmez. Çünkü etkili iletişime ihtiyacı yoktur. Bu nedenle size sunulan ve önünüze konulan iletişim taktikleri havada kalır.
Dikkat!
Bu kitabı okumanıza gerek yok demedim, elbette okuyabilirsiniz. Çünkü her kitap bir bilgidir. Size uygun iletişim yöntemleri bulabilirsiniz.
Ama kitabın en güzel yanı da her başlıktan sonra özlü bir söze yer vermesiydi. Bu yüzden de çok sık alıntı yapmış olabilirim.
289 syf.
·Puan vermedi
“Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor, kimse kendini değiştirmeyi akıl etmiyor. “

Aslında kısaca bu cümle ile özetleyebiliriz kitabı. Herkesin bir miktar kendini değiştirerek dünyayı güzelleştirebileceğimizi örnekleriyle gösteriyor. Karşılaştığınız insanların hayatlarını bilemezsiniz. Belki iki dk önce çok sevdiği bir yakınının ölüm haberini aldı, belki çok büyük ve ödeme zamanı gelmiş bir borcu var ve o an nasıl ödeyeceğini düşündüğü için çok dalgın, belki işten çıkartıldığı için o an çok sinirli... Özellikle bir daha karşılaşmama ihtimalimiz yüksek olan insanlarla kısa ama yıpratıcı tartışmalara her an girilebiliyoruz. Ya da çok sevdiğimiz , ailemizden biri ile ilişkimize ciddi zararlar verecek gereksiz konularda tartışmalar cıkartabiliyoruz, hatta uzatıyoruz. Oysa insanlar iletişimi yumuşatsa , biri bile o an kibarlık yapsa gerginlik bitiyor ve büyük bir tartışmadan çok kolay bir şekilde korunuluyor. Sanırım biraz çaba lazım :)

"Gelin birbirimize karşı daha nazik olalım."
Aldous Huxley


“Çoğu insan dinlemez, sadece kendi konuşma sırasının gelmesini bekler.”
Nathan Miller


"Düşmanımı dostum haline getirerek imha ederim."
Abraham Lincoln

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 2.090 okur okudu.
  • 314 okur okuyor.
  • 1.781 okur okuyacak.
  • 102 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları