Emine Dnlg, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

...İnsanlar "her şey her zamanki gibi", "herkes her zamanki gibi" dedikleri sürece sorulacak soru ve neredeyse yapılacak hiçbir şey yoktur.Aşinalık yalnızca sorgulayıcılığın ve eleştirinin değil,aynı zamanda yenilik arayışının ve değiştirme cesaretinin de en amansız düşmanıdır.

Sosyolojik Düşünmek, Zygmunt Bauman (Sayfa 26 - Sosyolojik Düşünmek (Zygmunt Bauman))Sosyolojik Düşünmek, Zygmunt Bauman (Sayfa 26 - Sosyolojik Düşünmek (Zygmunt Bauman))
CEM AKDAG, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Vefa sadece bir semttir diyenlere ;
"Vefasızlık kuraldır. Unutma kuraldır. Gerçek ,anbean, hep yenidir ve her şeydeki bu yenilik ,bu süreğen yenilik ,dünyadır."

"Doğa en büyük unutkandır ve bu bakımdan da maddedir. Madde unutmanın kendisidir: yalnızca tinde bellek vardır."

Büyük Erdemler Risalesi, Andre Comte-SponvilleBüyük Erdemler Risalesi, Andre Comte-Sponville
Kevser Çelebi, bir alıntı ekledi.
23 saat önce

Bir dava ne kadar haksız olursa olsun, onu haklı gösterecek bir yargıç bulunur: Ya her iddianın tam tersini savunma alışkanlığıyla, ya yenilik, aykırılık hevesiyle ya da krala yaranmak isteğiyle.

Ütopya, Thomas More (Sayfa 29)Ütopya, Thomas More (Sayfa 29)

Cemal Süreya
"Biz hepimiz yeni kalmak istedik.Bizim için yenilik,öbür öğelerden baskın bir öğe oldu hep."

Mehmet Ferit, bir alıntı ekledi.
Dün 16:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sınıfta her öğrenci, rahatlıkla kendisini ifade edebilmeli, görüşlerini anlatabilmeli, faydasına inandığı yorumları yapabilmelidir; ancak bu şekilde uzlaşma ve ayrılma noktaları anlaşılır, kişiler daha iyi tanınır ve problemlerin konuşarak çözülmesi daha rahat gerçekleşir. Olaylara farklı bakışımızın, farklı yorumlamamızın ve farklı değerlendirmemizin çok tabii ve çok doğal bir şey olduğuna artık alışmalıyız. Bizler makine aksamı değiliz ki; ebadımız, tonajımız, hızımız ve yönümüz aynı olsun. Farklı olmak, farklı bakmak, farklı görmek ve farklı düşünmek canlılık, hareket, yenilik ve alternatif çokluğu meydana getirir.

Düzceli Mehmet, Halit ErtuğrulDüzceli Mehmet, Halit Ertuğrul
A. Levent IŞIK, bir alıntı ekledi.
 Dün 08:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şiirde geçmişe hiçbir şey borçlu olmayan tam bir yenilik yoktur. Bir Vergilius, bir Dante, bir Shakespeare, bir Goethe doğduğu zaman bütün Avrupa şiirinin geleceği değişmiştir. Büyük bir ozanın yaşamasıyla birtakım şeyler ilk ve son olarak yapılır, sonra bunlar yeniden başarılamaz; ama öte yandan her büyük ozan geleceğin şiirinde kullanılacak karmaşık gereçlere bir yenisini ekler...

Denemeler, T. S. EliotDenemeler, T. S. Eliot
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
23 May 23:28

Evet kardeşler! Sizleri düşünmeye davet ediyorum. Zira, içinde bulunulan durum gerçekten düşünülmeye değer. Artık hakkında yazı yazılacak hiçbir konu kalmadı. Çünkü zihniyet değişti. Her konuda tuhaf bulgular elde edildi, değişiklikler oldu. Eskiden garip karşılanan durumlar artık garip karşılanmıyor. Zamane insanları, birçok alanda yeni şeyler icat etti. Bunlara yenilik mi delilik mi diyeceğimi tam olarak bilmiyorum.Geçmişte yazılan en ciddi eserler yeni nesil tarafından komik karşılanıyor ve onlarla dalga geçiliyor.

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 136 - Kaknüs Yayınları)A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi (Sayfa 136 - Kaknüs Yayınları)
Bora, bir alıntı ekledi.
 23 May 19:33

"Her yeni teknoloji, önce uyuşturur!" diyor.
Her yeni teknoloji, bakanın ve nesnenin bir çeşit özleşmesinin kendini gösterdiği 'yenilik alanının' kendisinde, duyu etkileşimini ve bilinci azaltır.
Bakan kişinin, yeni biçim ya da yapıya bu uyurgezer boyun eğişi, (kendi) dinamiğinin en az farkında olduğu bir devrinde, en derinlemesine etkili olacaktır.
Dolayısıyla McLuhan'a göre yeni ortaya çıkan bir teknoloji, insanların beynini uyuşturarak etkisi altına alır.

Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 67 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 67 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)
CEM AKDAG, Gog (1-2)'u inceledi.
 23 May 09:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnsanlara teklif ettiğim yeni ve en son olacak din “kendine taparlık’tır. Herkes kendi kendisine tapacaktır, herkesin kişisel bir tanrısı olacak ."

Papini gerçekten bir çılgın, bu kitabındaki kahraman, çok zengin bir akıl hastası !
( Yukarıdaki gibi bölümlere tepki gelmesin diyerek bu tercihi yaptığını sanıyorum ) kendisine ilginç gelen her projeye ciddi maddi yardımda bulunacağını vaadediyor .

Ve sayısını şimdi hatırlayamacağım yüze yakın çılgın teklif geliyor.
Hepsini hatırlamak zor . Örnek :

Tiyatroyu reel yapan hayatın bir “taklidi değil, onun tamamıyla bir aynı olmasıdır.” Bu itibarla ilk yenilik, en sonuna kadar meslekten yetişmiş aktörleri atmakla başlayacaktır...........
Bu gibi roller, ölüme mahkum edilmiş canilere veya başkalarının yararına hareketi amaç edinmiş ve bu maksatla ,halkın zevkine hizmet için ölmekten çekinmeyen gözü pek kimselere verilecektir. Veya ;

Bu ay bir Cumhuriyet satın aldım. Pahalı bir heves amma işte o kadar. çoktandır canım istiyordu, aldım kurtuldum. Bir memleketin hakimi olmak daha fazla memnun edici bir şey sanıyordum.

Fırat Mişe, bir alıntı ekledi.
22 May 22:29 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Binaenanaleyh gelenek, ahlak, din sosyal ilişkiler ve mülkiyet haklarının hepsi bir dokuya sahiptir. Dünyanın kutsallaştırılması, bu dönemdeki dinin en büyük özelliklerinden birisidir. Onun yenilik getirilmesine karşı direnmesi, yeni bidat ve hayatın değişmesine karşı çıkışıdır.

İnsani ruh bu dönemde geçmiş ile övünmektedir. Ecdadıyla, babasıyla, dedesiyle, hanımefendi babaannesiyle; ailesiyle, ecdadının gelenek ve hatırasıyla övünmektedir. Eskiyi, olan her şekliyle korumak istiyor, onunla iftihar ediyor. Geçmişe tapmaktadır."

İdeallerin Yenilgisi, Ali Şeriatiİdeallerin Yenilgisi, Ali Şeriati