Peyderpey, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Kim bilir (emin olamayız tabii) belki de insanların yeryüzünde ulaşmaya çalıştığı tek gaye, bu gayeye ulaşma yolundaki daimi çaba, başka bir deyişle hayatın ta kendisidir, yani iki kere iki dört cinsinden bir formül olan gaye değildir; zaten iki kere iki dört, hayat değildir baylar, ölümün başlangıcıdır. Hiç değilse insan, bu iki kere ikiden daima ürkmüştür; ben hâlâ ürküyorum. İnsan bütün ömrünü iki kere iki peşinde geçirir, bu uğurda denizler aşar, hayatını harcar, fakat yemin ederim, arayıp gerçekten elde etmekten korkar. Çünkü onu bulur bulmaz artık erişecek şeyi kalmayacağını bilmektedir.

Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 36 - İş Bankası Kültür Yayınları)Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 36 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Betuland, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Hiç kimse benim gibi değildi ve ben de hiç kimse gibi değildim. Ben tek başımaydım, onlarsa herkes. İşte bu düşünce beni yıktı geçti.

Yeraltından Notlar, DostoyevskiYeraltından Notlar, Dostoyevski
Nuri Kaya, bir alıntı ekledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tamam, evliliğin başlangıcındaki ateşli aşk geçebilir, fakat bunun yerini daha iyi, daha sağlam bir sevgi alır.Ruhlar anlaşır, her işi elbirliğiyle yapmaya başlarlar, birbirlerinden gizlileri olmaz.

Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 105)Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 105)
Büşra Bayırlı, Yeraltından Notlar'ı inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabın melankolik bir havası var. Ruh halim de aynı duyguya sahipken okuyabilir miyim acaba diye ön yargılı yaklaşmıştım ama bir anda okunup bitti. Bitti ama bende etkisi hemen bitmeyecek gibi. Uzun zamandan beri klasik okumamıştım. İyi ki de okumuşum dedim. Hafif, etkisi büyük :)
K İ T A P L A K A L I N (:

Samet Çalışkan, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

... siz korkaklığınıza "ölçülü davranmak" adını veriyor ve böylece kendi kendinizi avutuyorsunuz. Böyle olunca, herhalde ben sizden daha canlı bir insanım demektir.

Yeraltından Notlar, DostoyevskiYeraltından Notlar, Dostoyevski
Büşra Bayırlı, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan sahiden bir piyano tuşu olduğunu görse ve hatta bilimsel yollarla veya matematikle kanıtlansa bile bu bilgi, yine de akıllanmaz, bile bile nankörlüğünden, inatçılığından kötülük yapmaya devam eder. Bunu yapmaya gücü yetmezse, zihninde acı ve kahır dolu bir dünya kurar ve kötülükte direnmeye devam eder.

Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 40)Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 40)
Saliha, bir alıntı ekledi.
20 saat önce

Niçin, ben iyilik, güzellik, yücelik gibi şeyleri daha iyi anlamaya başladıkça bataklığa daha çok gömülüyor, boğulacak gibi oluyordum? Üstelik bu bende tesadüfi birşey değil, kaçınılmaz bir durum haline geldi.

Yeraltından Notlar, DostoyevskiYeraltından Notlar, Dostoyevski
İrem, bir alıntı ekledi.
 Dün 01:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Elbette, delmeye gücüm yoksa, böyle bir duvarı alnımla yıkmaya kalkışmayacağım, ama barışmayacağım da onunla, sırf karşımda bir taş duvar olduğu ve onu yıkmaya gücüm yetmediği için de barışmayacağım onunla."

Yeraltından Notlar, DostoyevskiYeraltından Notlar, Dostoyevski
Samet Çalışkan, bir alıntı ekledi.
Dün 00:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Canlı, güzel, açık kahverengi ve hem sevgiyi hem de nefreti içeren bir canlılığı vardı gözlerinin.

Yeraltından Notlar, DostoyevskiYeraltından Notlar, Dostoyevski