Kitap her yerde okunur, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Dar kapıdan geçiniz çünkü geniş kapı ve geniş yol mahva götürür ve oradan geçenler çoktur. Ama hayata götüren kapı ve yol dardır ve onları bulanlar azdır.

Ve O Hiçbir Şey Demedi, Heinrich Böll (Sayfa 93 - Cem Yayınevi)Ve O Hiçbir Şey Demedi, Heinrich Böll (Sayfa 93 - Cem Yayınevi)
Kübra Bakırcı, Kuzeye Göç Mevsimi'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Avrupa'daki eğitimini tamamlayıp 7 yıl sonra Nil'in kıyısındaki köyüne, Sudan'a dönen anlatıcımız köyde daha önce görmediği bir adamla karşılaşır. Onun yokluğunda köye yerleşen bu yabancı şüphesiz alelade bir köylü değildir. Bir akşam anlatıcımızı evine çağıracak ve tüm sırlarını ona anlatacaktır. Dinlediği bu hikaye ise onu artık ömür boyu yalnız bırakmayacaktır.

Modern Arap Edebiyatının önde gelen yazarlarından Tayeb Salih'in Avrupa ve Arap dünyasında büyük ses getirmiş romanı Kuzeye Göç Mevsimi, doğu batı ikilemini kuvvetli bir anlatım ve dramatik bir gerçeklikle başarıyla işliyor. Yazar 136 sayfalık bu kitaba Sudan'ın basit bir köyündeki gündelik yaşamla birlikte bölge insanın sömürüye karşı tavrını, Avrupa'ya bakışını, kültürel değişim, bağnaz geleneklerini ve tüm bu baskılara karşı farklı bir yol çizmeye çalışan bireyin özgür düçünce sancılarını karakter psikolojileriyle destekleyerek anlatımını karanlık ve etkileyici boyutlara taşıyor. Tabi tüm bunları yaparken batıdan bakışları da ihmal etmiyor. Karakterlerinin ikilemi, kimlik arayışları ve çok seslilikleri sayesinde yazar fikirlerini anlatıma ince ince işlemiş. Bu anlamda yalnızca Afrika'yı değil genel olarak Doğu-Batı sorunlarına yönelmesiyle düşündürücü bir okuma. Farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerde geçen bir kitap okumak isteyenler için ideal bir seçim olmakla birlikte karanlık atmosferiyle her okuru memnun etmemiş gözüküyor. Yazarın güçlü bir anlatımı var ve etkisi okurun içine işliyor. Özellikle son 10 sayfa beni çok şaşırttı. İnce hacmine rağmen pek çok konuya eğilmiş zengin ve sarsıcı roman.

Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

--içimden bir ses diyordu ki ...
"Bunların hepsinin elbette ki bir manası vardır. ..ama Sen anlayamıyorsun. Çünkü sen bir cahilsin ! Kafamdaki bütün sermayem ,bir öğretmen okulunun basmakalıp tekerlemeleri üzerine işlenmiş, karmakarışık birtakım hayallerden başka nedir ki ?.
Hatta İstanbul dan bir darülfünun (üniversite )şahadetmamesi de alabildin, Fakat sanki ne değişecekti? .Belki mecelle kaidelerini sende ezberleyecektin. Tek yabancı dil bilmeyen ,evlerinde kitaplıkları bulunmayan ,koltuklarının altında telif eserleri olmayan bir takım asık suratlı hocalar, sana dünya tarihinden ,iktisattan, coğrafyadan dersler vereceklerdi.O dersler, o takrirler ki,en kabadayısının özünü bir incir çekirdeğini sığdırmak kabildir.Sen,bir yabancı dil bile bilmiyorsun .Öğretmen okulu sana ne vermişse onu bir adım bile ilerletemezsin. Avrupaya tahsile gideyim desen ,seni kim gönderir ?.Memleketinde tek dikili ağacın ve bir yerde bir tek kuruşun bile yok...
Halbuki hem senin ömür çürüttügün o yarı kışla mekteplerin, hem dilsiz ,kitapsız, Fakat kof,asık suratlı hocaların arkasında, ne senin ,ne de onların bilmediğiniz başka bir alem var:
Bilgilerin ,fikirlerin,kültürlerin alemi. Insanlığın yüzyıllar boyunca biriktirdiği fikir sermayesi...Sen onun yolunu bulmalısın yavrum,onun kaynağını. ..
Sen anlamıyorsun ama,herşey ona dayanarak yürüyor. Terakkiler, medeniyetler ,hatta isyanlar,ihtilaller bile...
Sen kaynağı ara asıl kaynağı. .Bu kaynağa ya varır, ya varamazsın.Yahut da vardım zanneder, kendini bir şövalye sanırken, bu hayat sirkinde ömrünün sonuna kadar ,bir palyaço kılıcı sallar durursun.Ama öyle de olsa yol, gene kaynağa götüren yoldur. .Sen onu ara yavrum,sen suyu ara ...

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 210 - Remzi kitabevi..)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 210 - Remzi kitabevi..)
Efşan, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Belki yürüdüğün yol biraz puslu. Belki artık önünü göremiyorsun. Ama orada. Yürümeye devam et. Yolunu bulacaksın.

Elveda Haziran, Sarah JioElveda Haziran, Sarah Jio
Emrah Günal, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Hakikat ne olursa olsun Calud, gördüklerinden ziyadesiyle duygulanıp kafası karıştığı için bir çıkar yol aramaya başlamıştı. Yafes Çelebi onun başını okşayarak, mucizelere inanması gerektiğini, çünkü mucizelerin gerçeklik duygusunun değil, gerçeğin bir parçası olduğunu anlatıyordu : Zaten gerçeğin kendisi bir mucizeydi. O her bakımdan şaşılacak, hayret edilecek ve hayran olunacak bir yaratıydı.''

Kitab-ül Hiyel, İhsan Oktay Anar (Sayfa 81)Kitab-ül Hiyel, İhsan Oktay Anar (Sayfa 81)
Gökçe Han, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

"'Düş'ten ayrılmak istediğini biliyorum, ama bil ki gerçek olan benim. Yaşantın ve kendi seçimlerini yapıp, kararlarını verdiğine inandığın dünyan gerçek değil... onlar korkunç birer kâbus. Evlenmen, çocuklarının olması, kariyer yapman, bir ev satın alman, başkaları tarafından takdir edilmen, bel bağladığın diğer bütün bu şeyler, inandığın ve diğer yeğlediklerin, birer idol saydığın her şey aslında anlamsız totemlerdir. Bir tek 'düş' gerçektir," diye onayladı. " 'Düş', var olabilecek en gerçek şeydir. Gerçek olanın dünyasında sen hareket etmeyi öğren. Burada artık alışkanlıkların, inançların ve eski kalıpların, anlamlarını bütünüyle yitirirler. Senin gerçeklik diye nitelediğin yalnızca bir görüntüden ibarettir, bu bütünüyle baş aşağı edilmeli ki, sen yanında eski bir şey taşıma... Nasıl düşüneceğini, hissedeceğini, nefes alacağını ve besleneceğini, eskisinden bütünüyle farklı bir biçimde yeni baştan öğrenmelisin... Varlığın amaçsız... acılarla dolu bir yaşam sürdü. Bir işin, bir maaşın yanıltıcı güvenliği ardına saklandığından, bu dünyanın yoksulluk ve acılarının kalıcı olmasına yol açıyorsun."

Tanrılar Okulu, Stefano Elio D' AnnaTanrılar Okulu, Stefano Elio D' Anna
seher, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Her zaman aramak gerek. Her zaman. Bulduğunda bile.
Yeniden aramaya koyulmak gerek. Başka nasıl yol alınabilir?

İlk Öyküler Kaçkınlar / Bozgun / Devam, Ferit Edgü (Devam)İlk Öyküler Kaçkınlar / Bozgun / Devam, Ferit Edgü (Devam)