ÖMER KESKİN, bir alıntı ekledi.
27 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Boş Vakitler
Bizim coğrafyamızda zamanın zayi edilmesi, kitapların az yazılmasını, yazılanların okunmamasını ve cehalete razı olunması neticesini getirdi. Neredeyse cahillikten dolayı üzülen insanlar yok gibi! Bedenler rahata doğru meylediyor. Ticaret piyasasındaki durum kitap dünyasından farklı sayılmaz. Az malla kanaat edip yetinme, kolayca kaçma, çabalamayı ve düşünmeyi gerektirmeyen işleri tercih edip, bunları da uykuyla geçirmeyi yeğlemek insanlardaki genel durum olmuş. Böyle olunca da düşünceler hastalaşmış, zamanı nasıl değerlendireceğini bilen gayretli ecnebilere yol açmıştır.

Zamanın Kıymeti, Abdulfettah Ebu Gudde (Sayfa 100 - Otto)Zamanın Kıymeti, Abdulfettah Ebu Gudde (Sayfa 100 - Otto)

Kör kütük bir haldeyim,
Tutup ellerimden kaldırın
Tıkadım kulaklarımı,
Duyamam haydi haykırın
Sizede bu yakışır,
Yol ortasında ray kırın
Önümde hep barikatlar,
Bu müdahale aykırı...

Pierre Riviére, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...gülüncün temelinde daima en rahat yolu tutturup gitme eğilimi vardır ki genellikle bu
alışkanlığın yoludur. Bir defa bu yol tutturuldu mu artık mensubu olduğumuz topluma durmaksızın, tekrar tekrar uyum sağlamaya çalışmak gereği kalmaz. Hayata borçlu
olduğumuz dikkati gevşetiriz. Az çok dalgın birine benzeriz. Belki de söz konusu olan, zekâdan çok iradenin bir dalgınlığıdır. Ama yine de bir dalgınlıktır, sonuç olarak da
tembelliktir. Tıpkı az önce ele aldığımız durumlarda mantıktan uzaklaşıldığı gibi temayüllerden uzaklaşılır. Nihayet oyun oynayan birinin tavrı benimsenir. Burada da yine ilk tepkimiz tembelliğe çağrıyı kabul etmek şeklinde olur. Kısa bir süreliğine de olsa oyuna katılırız. Ve bu, bizdeki hayat yorgunluğunu dindirir.

Gülme, Henri Bergson (Sayfa 126 - İş Bankası Kültür Yayınları)Gülme, Henri Bergson (Sayfa 126 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Pierre Riviére, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...tragedya yazarları kahramanlarının fiziksel yönüne dikkat çekebilecek her şeyden özenle sakınırlar. Bedenle ilgili bir düşünce uyanır uyanmaz güldürü unsuru kapıda demektin Bu sebeple tragedya kahramanlan yemezler, içmezler, ısınmazlar. Hatta mümkün mertebe oturmazlar bile. Tiradın orta yerinde oturmak bir bedeni olduğunu hatırlamaktın Boş zamanlarında psikologluk eden Napolyon sırf oturmak sayesinde trajediden güldürüye geçilebildiğini saptamıştı. Baron Gourgaud’nun Journal inedifsinde (Jena muharebesinden sonra Prusya kraliçesiyle olan görüşme söz konusudur) Napolyon bakın bunu nasıl anlatıyor: “Kraliçe beni Chimene gibi, trajik bir havada karşıladı: ‘Adalet! Majesteleri, adalet! Magdeburg!’ diyordu. Beni pek rahatsız eden bu tonda konuşmayı sürdürdü. Nihayet durumu değiştirmek için oturmasını rica ettim. Trajik bir sahneyi kesmek için bundan iyi yol bulunmaz; oturulduğunda iş güldürüye döner.”

Gülme, Henri Bergson (Sayfa 37 - İş Bankası Kültür Yayınları)Gülme, Henri Bergson (Sayfa 37 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Welat Malgir, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

kör bir toplumsal mekanizma olan ''piyasanın'' toprakları kuruttuğu, verimli arazileri beton yığınlarıyla doldurduğu, hava ve suyu zehirlediği ve büyük çaplı iklim ve hava değişikliklerine yol açtığı bir dönemde saldırgan ve sömürücü bir hiyerarşik sınıflı toplumun doğal dünya üzerindeki etkilerini görmezden gelemeyiz.

Toplumsal Ekoloji Ve Komünalizm, Murray Bookchin (Sayfa 12 - ayrıntı)Toplumsal Ekoloji Ve Komünalizm, Murray Bookchin (Sayfa 12 - ayrıntı)
Adile Türkmen, Sen Benim Diğer Yarımsın'ı inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıradışı ve ilgi çekici bir kitap. Yine aralıksız okunacaklardan. Aşkın en saf hallerini güzel bir dille anlatmış yazar. Sayfaları hangi hızla geçtiğinizi anlamadan bitiverecek. Yol arkadaşı olarak okumuştum. Size de tavsiye ederim !

Cahil Okur, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her yağmurlu akşamın güneşli bir sabahı, her güneşli sabahın da yağmurlu bir akşamı var. Bu yüzden mühim olan tek şey, yol arkadaşın...

Bana Seni Seviyorum Deme Evlen Benimle, Miraç Çağrı Aktaş (Sayfa 8)Bana Seni Seviyorum Deme Evlen Benimle, Miraç Çağrı Aktaş (Sayfa 8)