yasin yarış'ın Kapak Resmi

http://figurex.net/...ralsiz-ulke-bolum-3/

Kitabın 1.bölümü paylaşılmaya başlandı. Kitabım hakkında fikir edinmek isteyenlere duyurulur :)

Yaşam Taşı: Kralsız Ülke
Herkese merhaba arkadaşlar. Kitabımı her hafta parça parça http://www.figurex.net sitesinde yayınlamaya başladık. Kitaptan farklı olarak editör desteği var :D ve bir kaç küçük değişiklik. Okumak isteyenler için link.

http://figurex.net/...ralsiz-ulke-bolum-1/

Bir aileye hiç sahip olmamanın mı yoksa sahip olduğun aileni kaybetmenin acısı mı büyüktür?

-Niahm- (Yaşam Taşı:Dağ Ülkesi)

Can Murat Demir kitabımı sayfasında paylaşmış. Kitabıma editör desteği vermeyi bile teklif etti sağolsun:) Edebiyat severlerin sayfasına bakmasını tavsiye ederim :)

http://www.felsefehayat.net/...nlar-sorgulamaz.html

yasin yarış tekrar paylaştı. 18 Oca 19:13
Ay, Kralsız Ülke - Yaşam Taşı'ı inceledi.
 18 Oca 14:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kralsiz ülke,
Kralsiz ülke, ile bir Masal tarikati yaratmis yazar: Siki kurallariyla Gezgin tarafindan yetistirilen Ates, ay, dal, yay ve gölge ile. Birlikte ciktiklari yolculukta yasam tasini ariyorlar, ve masal yazarin essiz hayal gücü ile devam ediyor. Alinti yapilacak o kadar güzel ince sözler vardi ki, paylasmaya kiyamadim, zira okumak isteyen herkesin meraki icin.
Günümüz egitimcileri, asiri ”gercekci” yaklasimlari cocuklarin dogustan gelen duyusal yetileri olan hayal dünyalarina darbe vurarak gelisimlerini engelliyorlar: ”yok aslinda öyle degil, de, böyle.” gibi. Cocuklar hayal kurmali. Hayalleri ise masallarla beslenmeli.
Hayalleri ile kocaman bir dünya acarlar kendilerine, o dünya da yürüdükce büyür dünyalarida. Kralsiz ülke adli kurgu, hem cocuklar hem de yetiskinler icin essiz bir masal. Bana H.C. Andersen’in kitaplarinin lezzetini animsatti. O, masallarini yetiskinler icin yazmasina ragmen, - cocuklardan nefret ederdi- yuvalarda ve okullarda cocuklar icin okutulur genelde, seviyesi akademik dil olarak oldukca yüksek olmasina ragmen, cocuklarin diline indirgenir, zira H.C Andersen’in hayal dünyasi cok genistir ve bundan cocuklar yararlanmalidir.
Ancak, Yasin Yaris’in kitabi her iki grubu da temsil ediyor. Bana bir hayli inspiration verdi bu kitap , her bölümü cocuklarin keyifle dinleyeceginden eminim.
Bettelheim teorisine göre, cocuklara halk masallari anlatilmalidir. Der. Zira cocuklar kendilerini masallarda özdeslestirirler: Ölümü, yasami, mücadeleyi, iyiyi, kötüyü masallar yoluyla ögrenirler. Gercek hayattan edinilen deneyimler cocugu ruhsal olarak etkiler ve bazan onanmaz yaralar dogurur. ”Cocuk hayal kurdugunda, hayallerini destekleyin, ama asla ”gerceklerle” öldür’meyin, bu bir cinayettir.” Der.
Bu anlamda masallar ufku acarlar. Masallar ögretir gercek yasami cocuklara. Masallarla hazirlarlar kendilerini gercek olana.
" Kızıl prenses küreye dokundu, dokunduğu yerde küçük bir kapı açıldı. İçinden siyah renkte taşlar çıktı. Yaşam taşlarına benziyordu fakat daha önce siyah olanlarını ne duydu ne görmüştü. Taşları altı çocuğa dağıttı. Serçe ‘‘Kı..’’ derken Kızıl Prenses eliyle sus işareti yapıp ‘‘İzle’’ dedi. Çocuklara taşları yemelerini emretti. Emre itaat eden çocuklar taşları hemencik yuttular. Bir kaç saniye sonra çocuklarda bir tuhaflık olmaya başladı. Etraflarındaki yaşam enerjisi değiştiğini çok rahat hissedebiliyordu. "

Masallarin tükendigi bir dünyadayiz. Cocuklarimizin hayal ürünlerinin icinde dolasmaya ihtiyaclari var. Ve Yasin yaris gibi yazarlar umarim hakettikleri degeri toplumda bulurlar. Kendisini kutluyorum.
Kitap +3 yasindan baslayip, her yasa hitap eden, düslerde dolastiran güzel bir kitap.

Sevdiğin birinin akıttığı gözyaşı seni üzerken başka biri için ise neşe kaynağı olması. Ne kadar da ironik!.
ATEŞ

Bir insanın kalitesini iki şey gösterir. Birincisi dostları ikincisi düşmanları.

ATEŞ

yasin yarış tekrar paylaştı. 06 Ara 2016

Selamun Aleykum,
Ben, Solhan 28 Ağustos Ortaokulunda Müdür Yardımcısıyım. Okulumuzun kütüphanesi var, ancak kütüphanemizde kitap bulunmamaktadır. Öğrencilerimizin okuyup faydalanmaları için, bizlere yardımcı olup KİTAP gönderir misiniz?
Ayrıca Yayınlar duyurursanız memnun kalırız.
Selam, Saygı ve Sevgilerimizle.(30 Kasım 2016.Çarşamba)
Adem Doğan
28 Ağustos Ortaokulu Müdür Yardımcısı
Solhan-Bingöl
Tel.0-534-3228905

Geçen gün sitede bir ileti gördüm. Bir okul müdürümüz okulu için kitap istiyordu. Onun bi ricası üzerine okuluna kitaplar göndermek istiyorum lakin o iletiyi şimdi bulamıyorum. Acaba siz değerli dostlarımdan o iletiyi hatırlayan var mı?

Hiç okuduğunuz bir kitap veya izlediğiniz film, dizi hayata bakışınızı değiştirdi mi?

''Kazanacak tarafı seçmiş olman doğru tarafı seçmiş olduğun anlamına gelmez.''
ATEŞ