Yavuz selim zık, Sol Ayağım'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Kitabı okurken müthiş duygu yoğunlu yaşadım.. Kitaptan etkilenmeniz için ana karaktere karşı azıcık empati kurmanız bile yeterli.. alzheimer hastası olsam bile bu kitabı daha unutamam artık !

Öz, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sonje'nin akıl defteri
"Nesillerine mutluluğu hedef gösteriyorlar.Herkesin amacı mutlu olmak!Sanki yaradılışın ana amacı mutlu olmakmış gibi ciddi bir yanılgı var.Daha da korkuncu mutluluğu çiftleşmeye odaklamışlar ve insansı yetişkinlerin hemen hemen hepsinin ortak hedefi hayatlarının aşkını bulmak.Aşkı bulmaya adanmış bu yaşamsal mutluluk anlayışı,aklı bozacak şekilde deforme olmuş bir cinsellik anlayışına bağlanmış.Üremenin Çi'nin beden alması için gerekli bir ritüel olduğunu umursamadan ve boşalma sırasında yaşanan orgazmın beden enerjisini çoğaltmak için olduğunu bilmeden çiftleşiyorlar.Çok zavallılar!.. Yaratıcının,farklı boyutlardaki farklı Çi'ler aracılığıyla kendi bütünlüğünü deneyimlediği algısında değiller.Evrenin en temel bilgisi burada nasıl olmaz!"

Aeden, Akilah Azra Kohen (Sayfa 350)Aeden, Akilah Azra Kohen (Sayfa 350)
Gulan, Aeden'i inceledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Fi - Çi- Pi üçlemesinden tanıyoruz Azra'yı. Orada da kurgu da boşluklar vardı, Aeden romanın da da kurguda eksiklikler gördüm. Her bölümün başında o bölümün içersinden alıntı yaparak düzenlenmiş olması da gereksiz olmuş ayrıca.

Daha çok bilim-kurgu tadında bir şeyler yakalamaya çalışmış yazar, başarılı da olmuş diyebilirim, gerçek bir emek harcadığı açık. İçinde yaşadığımız dünyanın bildiğimiz çirkinliklerini bir de Azra dile getirmiş. İşlediği konular evrensel bazda çoğumuzun bildiği canlı türlerinin yaşamsal süistimaline odaklı. Hayvanlar üzerinde uygulanan vahşet, doğa katliamları, çocuk istismarları, kısacası hayat istismarları ana konusu diyebiliriz. Bildiğimiz acılar, yaralar, çaresizliklerimiz yani. Bunun dışında her kitabı / filmi daha çekici kılmak için içine konulan aşk da cabası.Aeden kitabı zaten farkındalığında olanlara bir şey katar mı derseniz, pek sanmıyorum ama yine de belki daha genç , sistemin farkında olmayıp dahil olan kuşağın kulağına su kaçırıp rahatsızlık duymalarını sağlayabilir. Bir nebze de olsa rahatsızlık yaratabilmek oldukça iyi bir şeydir.

İsmail Koçak, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Suvan mutlu olacağız değil mi?
Toprak ve su insanlar arasında eşit paylaştırılınca...biz de mutlu olacağız.

Toprak Ana, Cengiz AytmatovToprak Ana, Cengiz Aytmatov
pandanın kitaplığı, Sol Yanım Acıyor Anne'yi inceledi.
 7 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aydemir şiirlerinde konu olarak genel itibariyle anne - baba özlemi, anne - baba fedakârlığını kaleme almıştı. Sevgili için olan şiirlerde vardı ama ilk defa rastladığım içindir belki bilmiyorum anne - babayı konu alan şiirlerini daha çok beğendim. Özellikle "Ana Yüreğidir Oğul" adlı şiirini okurken aileme karşı bazı hatalarım yüzüme vuruldu; utandım, gözlerim doldu. Gidip ellerini öpüp özür dilemek istedim, yaptığım her hareketimden dolayı... Annem - babam için daha çok şükretmem gerektiği kanısına varmama neden olan bir kitaptı. Okuduğum için mutluyum :) okumak isteyenlere şimdiden keyifli okumalar.

fulden ufacık, Kızıl Dosya'yı inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sherlock Holmes serisinin ilk kitabıyla karşınızdayım. Polisiye kitapları çok fazla okumadığımı fark edip bu türe de Sherlock Holmes ile başlamak istedim. İyi ki de alıp okumuşum.

Kitap, Sherlock Holmes'un en iyi arkadaşı Doktor Watson tarafından anlatılır. İlk Sherlock Holmes macerası olması nedeniyle önemi büyüktür. Doktor Watson ve Sherlock Holmes bu kitapta tanışmışlardır.

İkisinin de Londra'nın pahalı hayatından dolayı bir ev arkadaşına ihtiyacı vardır ve Stamford sayesinde artık birbirlerinin ev arkadaşı olmuşlardır.
Sherlock Holmes ve Dr. John Watson tanıştıktan sonra 221B'deki evlerine taşınırlar. John Watson, tanıştıkları ilk andan itibaren dedektifimizin gözlem yeteneklerini muhteşem olarak tanımlar. İlk zamanlar bu yeteneğine oldukça şaşırmış ve hayran kalmıştır.

"Kendime özgü bir işim var. Sanırım bu işi dünyada tek yapan benim. Ben bir danışma dedektifim, ne olduğunu anlıyorsan tabii. Burada, Londra'da devletin birçok dedektifi var, birçok da özel dedektif var. bunlar ne zaman işin içinden çıkamasalar, ne zaman hata yapsalar bana gelirler, ben de onları doğru yere yönlendirmeye çalışırım. Tüm kanıtları önüme yığarlar ve ben de çoğu zaman suç tarihi bilgim sayesinde onları yönlendirmeyi başarırım. Kötülükler arasında ailevi bir benzerlik vardır ve bin tanesi hakkındaki tüm detaylar ayaklarımın altındaysa, ilkiyle bininci arasındaki bağı çözememen imkansızdır."

Sherlock Holmes, sırları çözerken tümden gelim yötemini kullanır. Bunu da bize şöyle açıklar:

"Bir mantıkçı, bir damla suyun Niyagara'dan mı yoksa Atlantik'ten mi geldiğini, ikisini de hiç görmemiş olsa da anlayabilir.Demek ki bütün hayat bir zincir,bir halkası görüldüğünde bilinebilen bir doğa. Tüm diğer sanatlar gibi, Akıl Yürütmenin ve Analiz'in bilimi de uzun ve sabırlı bir çalışma sonucu öğrenilebilecek bir konudur. Bu çalışma öyle uzundur ki ölümlü bir insanın bu konuda mükemmelliğe ulaşması için ömrü yetmez.İşin en zoru olan ahlaksal ve ussal yöne bakmadan önce daha temel konuları açıklamama izin verin. Biriyle karşılaştığınızda, bir bakışta onun geçmişini, ne iş yaptığını nasıl öğrenebilirsiniz? Aptalca görünse de bu çaba gözlem yeteneğini keskinleştirir ve kişiye nereye bakması gerektiğini ve ne araması gerektiğini öğretir.Bir insanın tırnaklarından, yeninden, postallardan, pantolonundan, başparmağındaki ve işaretparmağındaki, nasırlardan, ifadesinden, kolluğundan... Bunların her birinden o insanın özellikleri kolayca anlaşılır. Hepsi bir araya gelince, soruşturma yapanın bir davada hataya düşmesi neredeyse imkansızdır."


Örnek vermek gerekirse:

"Demek sen o adamın emekli bir bahriye çavuşu olduğunu anlamadın , öyle mi?
Hayır, gerçekten de anlamadım.
Bunu bilmek, neden bildiğimi açıklamaktan daha kolaydı. İki kere ikinin dört ettiğini kanıtlaman istense zorluk yaşayabilirsin, halbuki sonuçtan sonuna kadar eminsindir. Adamın elinin üstündeki çapa dövmesini sokağın ta diğer ucundayken fark etmiştim. Bu, denizle ilgisini gösteriyordu. Yürüyüşü ordu tarzı idi aynı zamanda, favorileri de düzenli kesilmişti.O zaman bahriyeli olduğunu anlayabiliriz. Kendine önem veren ve komuta havası taşıyan bir adamdı. Başını nasıl dik tuttuğunu ve bastonunu nasıl salladığını görmüş olmalısın. Kendinden emin, saygılı, orta yaşlı bir adam olduğu yüzünden anlaşılıyordu. Bunlar da onun eskiden bir çavuş olduğunu anlamamı sağladı."


Bu macerada Enoch J. Drebber ölümü üzerine araştırma yapan dedektifimiz olayı çözdükten sonra bu davanın o ana kadar karşılaştığı en ilgi çekici ve öğretici dava olduğunu bu davayı kaçırmış olsaydı kendini asla affetmeyeceğini söylemiştir.

Kavuşamamış bir aşkın intikamı iki cinayete neden olmuştur. Cinayet olduğu boş evdeki ipuçlarından Sherlock Holmes, öldüren kişinin izini sürmüştür.