Ebru Türk, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanlar mazide ve tarihin yaprakları arasında kaldılar. Bu gördüklerin birer karikatürden başka bir şey değildir.

Ruh Adam, Hüseyin Nihal AtsızRuh Adam, Hüseyin Nihal Atsız
KörKalem, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Orada her şey saygı ve sevgiye dayanıyordu, insanlar manevi olarak birbirine bağlıydı. Burada ise her şey maddi, hem de en rezil şekliyle maddiydi. Sefaletin tek ölçütü paraydı, sadece para.

Martin Eden, Jack London (Sayfa 51 - Sis Yayınları)Martin Eden, Jack London (Sayfa 51 - Sis Yayınları)
Nisa, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanlar yasalara, yalnızca ceza almaktan korktukları için saygı göstermezler. Onları bu davranışa iten, itaatsizliğin içlerinde uyandırdığı suçluluk duygusudur.

Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 156 - Say)Sahip Olmak Ya da Olmak, Erich Fromm (Sayfa 156 - Say)
Clementine Mathieu, Burada Gömülüdür 2. Cilt'i inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Üstadın tüm şiirleri adına derlenen ikinci kitabıydı ben şimdi incelemeden çok bir söylem dile getirmek istiyorum ...

Üstad, her ne kadar ' ölsem kimsenin umurunda olmayacak ' desende şiirin ve benim umrumdasın... Ama; ' her ölüm kendini bekler ' üstad ve ' hayatın kaymağını ölüm yiyor '. hem biliyormusun üstad, bende senin gibi ' evin en yalnız çocuğuydum, uykusuzdum , yorgun hani çocuktum ve üstadım ' bunlar burada gömülü olsun da sen , sen ne olursun üstad ' Gülüşünü hiç eksiltme yüzünden, Şimdi kalkar bir çay demlerin sana , Sonra oturur tanımlayamaya çalışırız seninle ölümü de hayatı da ... ' bende bir muska gibi sözlerini kalbime küpe ederim ... ' yaşamdan başka ölüm yoktur ' ve iyi çocuk ol ... Acınla büyü .. ' Hem biliyormusun üstad güzel insanlar var , Güçlü kadınlar güzel gülümseyen hani ... Unutma bizi üstad ,en azından ben seni unutmicam..

Ahmet Erhan' a geç kalmamanız ümidi ile ..

Ali Ünal, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Tanrılar kendi paylarına düşeni alırlar: İnsanlar da geri kalanı aralarında paylaşırlar.

Baştan Çıkarma Üzerine, Jean Baudrillard (Sayfa 125)Baştan Çıkarma Üzerine, Jean Baudrillard (Sayfa 125)
Ayşegül A., bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Namuslu insanlar yoksulken de iyi yaşarlar.

Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 128 - Cumhuriyet Yayınları)Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 128 - Cumhuriyet Yayınları)
Sadocan, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Ne İstiyoruz?
Biz istiyoruz ki, bu memlekette yapılan her iş, üç beş kişinin çıkarına değil, bu toprakları dolduran milyonların yararına olsun. Herhangi bir karar alınırken, İzmir'deki ortak tüccar, İstanbul'daki ahbap milyoner değil, bu kararların altında beli bükülen, çoluk çocuk inleyen yığınlar göz önünde tutulsun.

Biz istiyoruz ki, bu topraklar üzerindeki insanlar, kafalarında taşıdıkları fikirlerden dolayı değil, bu yurdun ve bu halkın yararına yahut zararına yaptıkları işlerden hesap versinler. Bu iş incelenirken, koltuğuna ısınmış beş on hazır yiyicinin menfaati, keyfi değil, milletin hayrı düşünülsün. Ve insanları sahiden insan eden o en büyük nimet: Hürriyet, riyakâr ağızlarda "Adam avlama yemi" olarak kullanılmasın.

Biz istiyoruz ki, şu topraklar ve onun üzerinde yaşayan insanlar, hiçbir yabancı devletin oyuncağı olmasın. Bir karış toprağımıza, bir tek vatandaşımıza bile göz dikilmesin. İster orduya dayanarak, ister bankaya dayanarak, ister dost görünerek, ister düşman görünerek, bu topraklarda kendi çıkarlarına yerleşmeğe uğraşanlara yüz verilmesin. Dünya işlerinde politikamız, şunun bunun kölece peşinden gitmek değil, bu milletin selâmetini en iyi sağlayacak yolları MÜSTAKİL olarak seçmek şeklinde kendini göstersin.

İşte biz sadece bunları istiyor ve böyle düşünüyoruz.

Markopaşa, (10), 10 Şubat 1947

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 135)Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 135)