Alçakgönüllü Bir Öneri

4,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
688 gösterim
Jonathan Swift (1667-1745): Şair, romancı, deneme yazarı. Edebiyatın gelmiş geçmiş en önemli yergi ustalarından biridir. Bir dönem yazar ve politikacı Sir William Temple'ın sekreteri olarak çalışmış, daha sonra İrlanda'da ücra bir köyün kilisesinde rahiplik yapmıştır. Swift yaşamı boyunca siyasal ve sosyal sorunlarla ilgilenmekten hiçbir zaman geri durmamış bir edebiyat adamıdır. Yazdığı şiirler yayımlandığında olumsuz eleştiriler almış, ancak çağdaş İrlandalı şair W.B. Yeats'ın övgüsünü kazandığında tekrar dikkatleri çekmiştir. 1726'da yayımlanan Gulliver'in Gezileri ile büyük bir başarı kazanan Swift, ülkemizde de daha çok bu eseriyle tanınır. Keskin bir zekânın bütün izlerini taşıyan Swift'in denemeleri, tarih ve felsefeyle, özellikle Aydınlanma düşüncesiyle ilgilenenler açısından ayrı bir önem taşır.

Deniz Hakyemez (1975): Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü'nü bitirdi, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde tamamladı. Edgar Allen Poe, Nadine Gordimer, Jonathan Swift, Mary Wollstonecraft, Noam Chomsky'den çeviriler yaptı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda İngilizce ve Yıldız Üniversitesi'nde Felsefe dersleri veriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  130
 • ISBN:
  9789944885294
 • Çeviri:
  Deniz Hakyemez
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vural Sarıca 
11 Haz 02:27, Kitabı okudu, 3 günde, 1/10 puan

Boylesine çağdaşız diyen milletin yazarlar tarafından yazılmış ve dünya klasikleri listesine girmiş olması hata, okunması gereksiz vakit kaybıdır kazandıracağı hiçbir içerik yoktur !!!!

Kitaptan 5 Alıntı