Ciddi Olmanın Önemi

7,8/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
1 beğeni  · 
1.067 gösterim
Oscar Wilde’ın mizah duygusunu, yaratıcı gücünü ve toplumsal gerçekliğin güçlü eleşti-risini mükemmel biçimde kaynaştırdığı Ciddi Olmanın Önemi, bir başyapıt olarak değerlendirilmektedir. Wilde, bu eserini "saçmanın kusursuz mantığı"yla kaleme almıştır. Hikâyedeki entrikanın kendisi bile saçmadır ve birinci perdenin sonunda, saçmalık açık ifadesini bulur. Viktorya İngilteresinin toplumsal iki-yüzlülüğü, geleneksel toplumda bürünülen maskeler; aristokrat sınıfın ahlak anlayışı ve görenekleri, sahte kimlikler, gizli ilişkiler ve yapay bir nezaket anlayışı etrafında gelişen komik olaylar dizisi aracılığıyla eleştirilir.rnrnYazarın kendi sözleriyle Ciddi Olmanın Önemi, "ciddi insanlar için uçarı bir komedi"dir. Cecily Cardew ve Gwendolen Fairfax, birbirlerinden habersiz Ernest’e âık olmuşlardır. Ancak Ernest, Cecily’nin vasisi Jack Worthing’in kırdaki evinden Londra’ya yaptığı düzenli ziyaretlere meşruluk kazandırmak için yarattığı, başı beladan kurtulmayan bir erkek kardeş, iflah olmaz bir boşgezer, hayali bir karakterden başkası değildir. Üstelik Jack, kendisini Gwendolen’a Ernest olarak tanıtmış ve genç kadının gönlünü bu adla kazanmıştır. Jack’in arkadaşı ve Gwendolen’ın kuzeni Algernon ise, Jack’in kırdaki evine yaptığı gizli ziyarette Cecily’nin ilgisini çekebilmek için kendisini Ernest olarak tanıtma yolunu seçmiştir. Dörtlü, bir hafta sonu tesadüfen Jack’in kırdaki evinde bir araya gelir ve gelişmeler, hayatlarını kökten değiştirecek bir gerçeği açığa çıkarır.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9755334696
 • Çeviri:
  Murat Erşen
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aristokrat 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok eğlenerek okudum. Bana Şinasi'nin 'Şair Evlenmesi' ni birazda Shakespeare anımsattı. Tiyatro olduğu için sanırım. Kitabın Konusu kısaca şöyle;

Hikayemiz ya da tiyatromuz Jack'in kır hayatından arada sırada kaçmak için Ernest isimli kurmaca bir kardeşi oluşturmasıyla başlar. Ve bu isimle sevdiği kadınla nişanlanır. Jack genç, güzel bir kızın vasisidir. Ve bunu dostu Algernon'dan saklamıştır. Bunu öğrenen Algernon, Jack'den gizli olarak bu kızı görmeye gider. Kendini Jack'in kardeşi Ernest olarak tanıtır. Bir süre sonra da bu kızla nişanlanır. Devamında dörtlünün aynı yerde karşılaşması ve olayların komik gerçekliği anlatılır.

Kitaptan 8 Alıntı

Aristokrat 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

-Akıllılıktan ölesiye tiksiniyorum. Bugünlerde herkes akıllı. Gittiğin her yerde akıllı insanlarla karşılaşıyorsun. Bu genel bir belaya dönüştü. Allah'tan dileğim bizi bir miktar aptal bıraksın.
-Aptallarımız var.
-Onlarla tanışmak ziyadesiyle hoşuma giderdi. Nelerden bahsediyorlar acaba?
-Aptallar mı? Ah! Akıllı insanlardan elbette.
-Ne aptallar!

Ciddi Olmanın Önemi, Oscar Wilde (Sayfa 46)Ciddi Olmanın Önemi, Oscar Wilde (Sayfa 46)
Aristokrat 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek nadiren saftır ve asla basit değildir. Yoksa çağdaş yaşam çok usandırıcı ve çağdaş edebiyat da tamamen imkansız olurdu.

Ciddi Olmanın Önemi, Oscar Wilde (Sayfa 21)Ciddi Olmanın Önemi, Oscar Wilde (Sayfa 21)
KubraYSN 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

+ Bu dünya benim için yeterince iyi. -Evet ama sen dünya için yeterince iyi misin?

Ciddi Olmanın Önemi, Oscar WildeCiddi Olmanın Önemi, Oscar Wilde
Ayfesa 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

- Algernon son derece seçilmeye layık bir genç adam; bu, neredeyse besbelli diyebilirim. Hiçbir şeyi yok, ama her şeyi varmış gibi görünüyor. İnsan daha ne isteyebilir ki?

Ciddi Olmanın Önemi, Oscar WildeCiddi Olmanın Önemi, Oscar Wilde
KubraYSN 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanlar benimle ne zaman havadan konuşsalar , onların aslında hep başka bir şey demek istediğini hissederim.

Ciddi Olmanın Önemi, Oscar WildeCiddi Olmanın Önemi, Oscar Wilde
KubraYSN 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hafıza, bizimle ilgili her şeyi içinde taşıdığımız bir günlüktür.

Ciddi Olmanın Önemi, Oscar WildeCiddi Olmanın Önemi, Oscar Wilde