Ali ile Ramazan

7,7/10  (11 Oy) · 
28 okunma  · 
6 beğeni  · 
527 gösterim
Ramazan, Ali'nin ta başından, daha ilk günlerinden bildiği bir şeyi, o olmadan bir hiç olduğunu; ancak Ali ile Ramazan olduklarında tam olduklarını, bir anlam kazandıklarını o bekleme günlerinde anlıyor. Kabul ediyor. Ali'yi bekledikçe boş duvarlara bakarak; Ali içinde büyüyor, büyüyor. Ali basmasına uğruyor Ramazan. Ali'nin gelmesine yakın o kadar ağlıyor ki uluya uluya yer yatağında, içinin yıkandığını hissediyor baştan aşağı. "Ulan Ali, sen dönmeden ağlaya zırlaya yıkadım içimi. Yeni doğmuş bebek gibiyim Mağaraçocuğu. Ne biçim seviyomuşum ulan seni!" Ali'yi garda karşılarkenbunları söyleyip boynundan öpüveriyor. Ali kıpkırmızı oluyor utancından. Yanlış anlayacaklar. İbne değil onlar. Ne biçim âşıklar. İkisi de erkek; tamam. Ama âşıksan ne yazar:Kime ne yazar!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786051417721
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
nejla güldalı 
02 May 19:24, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, Puan vermedi

Bazı insanlar hayata bir- sıfır mağlup başlarlar. Ali ile Ramazan'da işte bu insanlardan.
İnsanların anne - baba ve ailesini seçme hakkının olmamasına isyan etme hakkına sahip insanlardan ikisi...

Esin Aykan 
23 Haz 13:43, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

Tavsiye üzerine okuduğum ilk Perihan MAĞDEN kitabı. Çocuklukları yetimhane duvarları arasında geçen Ali ile Ramazan'ın hem kimsesizlik hem de ekonomik çaresizlik yönlerini ele alırken aslında Ali ile Ramazan'ın birbirlerine olan tutkulu sevgileri dile getirilmiş.Konu bazında kendinizi birçok yönden şanslı hissettirecek bir yönü var ancak uslubu çok açık olsa da okunmayacak derecede kötü bir kitap değil.
Yeri geldiğinde Ali için üzülecek Ramazan'a öfke duyacaksınız.Son kısmı beni hayli üzdü.

Kitaptan 1 Alıntı

nejla güldalı 
29 Nis 19:35, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Devrim ve sınıf mücadelesi üstüne konuşurken açık açık gündelik hayattan söz etmeyenler, aşkın yıkıcı gücünü ve sınırları reddetmenin olumlu yanını anlamayanlar; o insanların ağzında bir ceset var.

Raoul Vaneigem

Ali ile Ramazan, Perihan MağdenAli ile Ramazan, Perihan Mağden