8,1/10  (16 Oy) · 
53 okunma  · 
9 beğeni  · 
979 gösterim
"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor..."

2002de yayımladığımız ilk romanı Tol, Bir İntikam Romanının ardından, 2006da Har, Bir Kıyamet Romanı gelmişti. Murat Uyurkulak bu kez hikâyeleri ile okur karşısına çıkıyor: Tutkular Kitaplığı; Kurtuluş On İki; Kuş Yuvası; Pembe; Aşk, Yalnızlık ve Bazuka; Şarap; Derviş; Kırmızı ve Gülsüm.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789753428064
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
sezen 
08 Oca 20:52, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kitap tesadüfen elime geçti ve bugün bir çırpıda okuyup bitirdim. Sevgili Funda ve Pejna'nın alıntı ve yorumlarından yola çıkarak biraz öne aldım kitabı. Murat Uyurkulak'tan okuduğum ilk eser. Aslında pek hikaye sevmem, daha çok roman severim. Fakat yazarın mizahi üslubu bende romanlarını okuma hevesi uyandırdı diyebilirim. Yazarın dilini kavrayabilmek için okunacak akıcı bir kitap. Şarap adlı hikaye güzeldi:)

Herkese keyifli okumalar dilerim...

Kitaptan 7 Alıntı

yasemin 
 17 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"İnsan çocukken bir büyük saadet ülkesinde yaşıyor, sağa sola şuursuzca koşturup neşeyle kişniyor. Sonra büyüyor, büyüdükçe salaklaşıyor, salaklaştıkça unutuyor o mesut diyarı, bir nevi ölüyor. Çocuklukla yaşlılık arasındaki o dönem araf misali; kitabesi ağır mesailerle, küçük hesaplarla, kesif mutsuzluklarla yazılan bir mezartaşının gölgesinde azap gibi boktan hayatlar. Yetişkinler zombilere benziyor."

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 75 - Kırmızı)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 75 - Kırmızı)
a leaf 
 16 Nis 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Bütün diğer Türk bakanlıkları gibi, hesap vermek bakımından duvar gibi sağır, hesap sormak bakımındansa çita gibi acar....

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 51 - Şarap)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 51 - Şarap)
seher 
18 Oca 21:06, Kitabı okudu, Puan vermedi

Her türlü acının hem başlangıcı hem bitişi aşktan değil midir zaten? Aşk değil midir, nihai ismimizi koyup bizi kendimize hamile bırakan, kendi kendimizi doğurmamızı sağlayan ve ortaya çıkan bebeği önce mucize sonra hilkati garip, veya tam tersi kılan?

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 30)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 30)
Tuncay YILDIRIM 
 03 Nis 23:49, Kitabı okudu, 9/10 puan

Aşk
Aşk değil midir, nihai ismimizi koyup bizi kendimize hamile bırakan, kendi kendimizi doğurmamızı sağlayan ve ortaya çıkan bebeği önce mucize sonra hilkati garip, veya tam tersi kılan?

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 30)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 30)
Tuncay YILDIRIM 
 03 Nis 23:41, Kitabı okudu, 9/10 puan

Yaşlılar
"Yaşlıların yetişkinliğin arafını unutmasına bunaklık diyorlar, çok yanlış, onlar unuttukça hatırlıyor."

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 75)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 75)
Tuncay YILDIRIM 
 03 Nis 23:52, Kitabı okudu, 9/10 puan

Aşk
Aşk, bir,iki veya daha fazla kişi fark etmez, her halükarda yalnızlık demekmiş, bunu şimdi gayet iyi anlıyorum.

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 50)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 50)
Tuncay YILDIRIM 
 04 Nis 09:12, Kitabı okudu, 9/10 puan

sitem
Yukarı kattan inen varlık bir insan değil, alemlerin mimarına şükür, aynı mimarın istikrarsız imalatına sitem sebebiydi.

Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 89)Bazuka, Murat Uyurkulak (Sayfa 89)