Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez

9,3/10  (3 Oy) · 
30 okunma  · 
4 beğeni  · 
893 gösterim
"'Gerçek hayat, tamamıyla buluşmadan ibarettir.' Buluşmak, karşılaşmak. İnsan ötekiyle karşılaşarak var olur. Ötekinin bakışıyla, ötekinin yüzünü bana çevirmesi, beni dinlemesiyle. İlişkiyle. Sadece ilişkiler vasıtasıyla kendimizi dünyaya ve başkalarına tamamen açarız. Başka bir insana bağlanabilmek için ona açık olmam gerekir. Olmamızı gerektiğini düşündüğümüz kişi olmak arzusundan sıyrılarak, gerçekten olduğumuz kişi olmaya izin vererek. Gerçekte kimim ben? Gerçekte olduğum kişi olmak, yani olduğum gibi görünmekle sahiciliğe adım atarım. İncinmeyi göze alarak."

Kemal Sayar "Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez"le insanın kendisiyle, ötekiyle, dünyayla kurduğu ilişkilere, varoluşla gerçekleştirdiği buluşmaya dikkat çekiyor. Yaşarken incitici de olsa geriye dönüp baktığımızda bizi olgunlaştırdığını düşündüğümüz her şeyle yani "hayat"la buluşmanın "hayatı askıya almadan" yaşamanın ipuçları Kemal Sayar'ın usta kalemiyle "Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez"de.
(Tanıtım Bülteninden)
elif seyma tokyay 
16 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Sadece kendi nefsi,kendi egosu,kendi refahi icin yasayan insanim insanligindan bir seyler eksiktir.."
Alti cizilerek okunacak yuzlerce cumlesi var kitabin..Her bir cumlesi insani silkeleyip icsel bir yolculuga cikmasina sebep oluyor.

murat ince 
 12 Ara 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Puan vermedi

Kemal sayar bana farklı bakmayı sağlayan bir yazar.Kitap denemelerden oluşuyor. Olayların psikolojik altyapısını okuyucuya sunması cezbedici. Okumaya değer

Kitaptan 24 Alıntı

Samimiyet ruhun özgürlüğüdür. O da ben de o kadar içten, o kadar yapmacıksız, o kadar kendimizdik ki. Ona insanın bu dünyada bedeniyle değil, sadece ruhuyla var olduğunu söyledim. Sadece ruhumuzda taşıdığımız mücevherlerin bizi başka insanlardan farklılaştırdığını, akledebilen kalbin ne büyük bir bağış olduğunu.
Onu anladım. O beni anladı. Odadan çıkarken gözyaşları dinmişti. Benimse başım dönmüş, sersemlemiştim. ‘Biraz yağmur’ diye mırıldandım, ‘kimseyi incitmez’...

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Timaş Yayınları)Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Timaş Yayınları)

Kelimelere haksızlık ediyoruz. Onu tasarruf etmiyoruz. Her yere, ulu orta saçıyor ve sözün değerini düşürüyoruz. Her bir ses ötekini bastırıyor. Dinlemek sanatını ihya etmeksizin konuşmanın, kıraat etmeyi bilmeksizin yazmanın kıymeti yok...

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal SayarBiraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar

"Dinlemek, çivisi çıkmış bir dünyada adalete talip olmak demektir. Dinleyebilen insanlar ötekine karşı daha adil olur. İnsanın insana duyduğu ahlâki sadakatin özünde, dinlemek vardır..."

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal SayarBiraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar

Ötekine kendimi açabildigim için, benden farklı olanın hikayesini dinleyebildiğim için, dünyayı bulduğumdan daha güzel bırakabileceğime dair bir inanç taşıdığım için, yaşamak bir buluşma olduğu için; 'Hayatı seviyorum.'

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal SayarBiraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar
3 /