Dorian Gray'in Portresi

8,5/10  (139 Oy) · 
512 okunma  · 
121 beğeni  · 
2.938 gösterim
Dorian Gray'in Portresi, yayımlandığı zaman hem okurları ve eleştirmenleri sarsmış hem de Oscar Wilde isminin edebiyat tarihine kazınmasını sağlamıştır. Fakat günümüzdeki baskılarda temel alınan metin, kitabın ilk olarak Lippincott's Monthly Magazine'de çıkan ve tepki çektiği için önce dergi editörleri, ardından da bizzat Wilde tarafından sansürlenmiş halidir.

Nicholas Frankel'ın editörlüğünü yaptığı bu baskıda, Dorian Gray'in Portresi'nin 1890'da dergiye teslim edilen sansürsüz nüshası esas alındı ve eser açıklamalı notlarla zenginleştirildi. Böylece Dorian Gray'in hikâyesi, "düzelti" adı altında hoyratça yapılan budamalardan, "ahlaksızca" olduğu düşüncesiyle "yumuşatılmış" ifadelerden arındırılmış, ilk defa Wilde'ın asıl kurguladığı biçimiyle hayat bulmuş oluyor. 

Oscar Wilde, kendini romandaki Basil Hallward, dünyanınsa onu Lord Henry sandığını, oysa Dorian olmak istediğini söylemiş, "Belki başka çağlarda," diye de eklemiştir. Yaşadığı çağda zulüm gören ve "ahlak bozukluğundan" hapse atılan Wilde'ın kendiyle böylesine özdeşleştirdiği romanı Dorian Gray'in Portresi, bugün nihayet özgün hali ve Ülker İnce'nin yetkin çevirisiyle okurlarının karşısına çıkıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  316
 • ISBN:
  9786051417639
 • Orijinal Adı:
  The Picture of Dorian Gray
 • Çeviri:
  Ülker İnce
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
19 Ara 2015, Kitabı okudu, 18 günde, Beğendi, 8/10 puan

"Keşke tersi olabilseydi! Keşke her zaman genç kalacak olan ben olsaydım da portrem yaşlansaydı! Bunun için... bunun için her şeyi verirdim!" diye dilekte bulunan genç, güzel (yakışıklı) Dorian Gray, Lord Henry`nin sözleri ile ruhunu, saf çekiciliğini yavaş yavaş şeytana satacağından habersizdir...

Kitap ilk okuduğum Oscar Wilde kitabı olmakla beraber, yazarın da ilk ve son romanıymış. Önyargılarımı yerle bir eden etkisinden başka, gerçekliğine sonuna kadar inanmakta direndiğim kitaplardan oldu. Benim için kurgudan ziyade "ben bu olayı bir yerlerden duymuştum" algısı oluşturdu.

Kitabın ön kısmında yazarın kendi tarafından kaleme alınan cümleler var;

* Basil Hallward kendi hakkımda düşündüklerim - Basil Hallward, güzelliğe tapan, sanatına düşkün, sadece yaptığı işler ile yaşayan biri..
* Lord Henry dünyanın hakkımda düşündükleri - Lord Henry, dünyaya kendi gözlükleri ardından bakan, insanın içinde melekten çok şeytanın olduğunu savunan, toplum tarafından "bencil, sağduyusuz, vurdumduymaz" adlandırılan biri..
* Dorian belki başka yaşlarda olmak istediğim kişidir - Dorian Gray, saf, gençlik ateşi ile yanıp tutuşan, içindeki kötülüğü hep bastırmış ama bir kitap ve Lord Henry sayesinde içindeki şeytanı özgür bırakmış biridir..

Kitapda- aşk, felsefe, din, iyilik, vicdan, güzellik, sanat ve başka konularda sorgulatıcı, keskin cümleler okuyoruz. Okurken sorgulatan, mekanik olarak okunup geçilmeyecek, bende iz bırakan, uzun süre okuduğum kısımları hatırlayacağım kitaplardan oldu.

Sıkılmadan, pişman olmadan, akıcı olarak okuyacaksınız. (bence...)

Tavsiyemdir..

ESRA KADIOGLU 
 11 Nis 11:11, Kitabı okudu, 13 günde, Beğendi, 10/10 puan

İyi haftalar 1K DOSTLARIM :) Oscar WILDE ve Dorian GRAY' i... Öncelikle belirtmek isterim ki hikayeyi okumadan önce Oscar WILDE' ın kendisi, sansürlerle geçen yayınlama süreci ve kitabın 1891 senesinde yazılmış olması beni gerçekten etkiledi. Bir kere daha anladım ki, bir asır öncesi ve şimdi ; insanlık için değişen hiçbir şey yok. Özellikle duygularımızdan başlamak üzere ; nefret, kıskançlık, bencillik, şantaj, dedikodu mekanizması, dinlere bakış açısı, farklı cinsel tercihler ve hayat vs... bugün nasıl ise aynı. İnsanlığı hiçbir zaman törpüleyemediğimizin ve bundan 100 sene sonra da törpülenmeyeceğinin kanıtı. Her ne kadar karamsar olmayayım desem de iyilik insandan gerçekten uzakta... Aslında çok basit, tahmin edilebilir bilindik bir hikayeyi, sırf bir asır önce de görmek için okuyun. Sevgiyle güzellikler ile kalın....

Ebru Ince 
16 Haz 22:33, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 9/10 puan

Açıkçası Dorian Gray hepimizin bildiği bir hikayedir hayatımızın bir yerinde mutlaka bu sahsiyetle karsilasmisizdir bu belki bir film karesi bir tiyatro oyunu bir dergi makalesi bir gazete haberi bir cok yer olabilir.. Bu kitabı diğer baskılardan ayıran ise oscar wilde ın hiç bilmediğimiz yanlarını bize ansiklopedik alıntılarla aktarması 9yildizli bir kitap olmuş.. ben çok keyifle okudum bir çok alıntı paylaştım eğer bir gün Dorian Grayin portresini okuyacağım diyorsanız o baskı bu baskıdır... teşekkürler everest yayinlari....

Aristokrat 
08 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Bir insanın nasıl değişebildiğine - bozula bildiğine - çok güzel bir örnek. Diyaloglar çok eğlenceliydi. Henry'nin çoğu sözleri güzel ve baştan çıkarıcı olsa da Dorian'ın değişmesini ve narsist bir kişiliğe bürünmesini de ancak bu sözler - düşünceler- sağlamıştır. Onun yüzünden intihar eden kız için bile yas tutmasına, vicdan azabı duymasına izin vermedi.

Nisa S. 
05 Eki 23:24, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitaba başlamadan önce Oscar Wilde'ın hayatı yaşadıkları hakkında kısaca bilgi edindim.(Kitabı okumak isterseniz mutlaka tavsiyemdir.) Toplum güzel, estetik olana her zaman değer verir ona kötülük yakıştıramaz, Dorian Gray de tam olarak böyle biri içinde gençlik ateşi saflığıyla.. Arkadaşı Basil; güzelliğe tapan(özellikle de Dorian'a hayran oluşu) sanatı seven iyiliği güzelliği isteyen insanın vicdanını dinlemesi gerektiğini savunan biri. Henry ise zevkin her şeyden üstün olduğunu savunan bencil ve insanın içinde melekten çok şeytanın olduğunu savunan biri. Dorian Henry ile ilk karşılaştığında ondan çok etkileniyor ve hemen bağlanıyor burda kötü yasak ve günah olan şeylerin çekiciliğine vurgu yapılmış Henry ile arkadaşlığı ilerledikçe Basil'den uzaklaşıyor. Güzelliğe çok önem veren Dorian ruhunu şeytana satıp yaptıklarıyla çok değişiyor. Aslında ben bunu biliyorum daha önce duydum okudum gördüm gibi oldum bana çok yakın geldi. Kitapta özellikle Henry ile Dorian'ın konuşmaları çok dikkatimi çekti. Kitapta bir çok bölüm işaretledim üzerinde düşünülmesi gereken güzel tespitler ve sözler var. Sadece bir insanın deiğişimi gibi bakılmamalı üzerinde dikkatle düşünmeli ben okurken gayet keyif aldım tavsiye ederim :)

şeyma özaslan 
10 Tem 03:15, Kitabı okudu, Puan vermedi

Dorian Gray.. tabiatında var olan masumiyeti hazla, tutkuyla değiştiren bir adam. Ele alınan konu işte bu kadar sıradan. Ve kitapta tartışılan başlıklar günümüzce vakıf olunan görüşler. Bu yönüyle beni sıkan bir kitap oldu. Ta ki kitabın son sayfasında geriye çıkıp bakınca kurgunun güzelliğini görene dek. Hazcılığa geçiş değil de ondan geri dönemeyiş.. ve "Ağızların tadını bozan ölümü sıkça hatırlayınız." hadisini doğrular nitelikte gelişen olaylar... Velhasıl, çıkarılacak asıl mesajlar kurguda gizli anlatılanlarda değil fikrimce, keyifli okumalar dilerim :)

Mehtappp 
04 Eki 21:10, Kitabı okudu, 9 günde, 9/10 puan

Dorian Gray'ın Portresiyle tanışmam, tesadüfen televizyonda filmini izlememle olmuştu.Daha sonra Penny Dreadful dizisinde de karşılaşınca okumaya karar verdim.
Saf, temiz, güzelliğiyle etrafını etkileyen genç Dorian'ın; zaman içerisindeki değişimini yazarımız portre üzerinden bize sergiliyor. Bu durum üzerindeki en büyük etkense, Lord Henry karakteri. Gençliğinden ötürü etkilenmeye açık olan Dorian'ın, Henry yüzünden nasıl güzellik ve zevk uğruna, kötülüğe ve bencilliğe doğru kaydığını, portre yansımalarıyla anlıyoruz. (Bu yansımaları gözünüzde canlandırmak için filmi izlemenizi öneririm, o kısmı etkileyiciydi) Kitaptaki alıntılık cümlelerin büyük çoğunluğu da zaten Lord Henry karakterine ait. Ayrıca romanda bir erkeğin bir erkeğe duyduğu aşk da dillendiriliyor.
Sürükleyici, zevkli bir kitaptı. Sonu şaşırtmıştı beni. Kitapta en etkilendiğim şey, kurgusuydu.Yazarın portreyi, düşünce ve duygularını yansıtmakta araç olarak kullanmasıydı.
Yaşamın sadece güzellik ve gençlikten ibaret olmadığını ve bir insanın bir insanın hayatını nasıl değiştirebileceğini görüyoruz.

Dipnot: Ayrıca döneminde değer görememiş ve düşüncelerinden dolayı dışlanmış yazarların, ölümünden sonra eserlerinin değerinin anlaşılması gerçekten sinir bozucu. Oscar Wilde da onlardan biri.

Erhan 
30 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Çok etkileyici bir kitap. Basil bir ressamdır ve yakışıklı genç Dorian Gray'e hayrandır. Lord Henry ise her sözü aforizma gibi olan bazılarına göre şeytani, bazılarına göre özgürlükte sınır tanımayan bir karakterdir.
Basil, Dorian Gray'in portresini çizerken sadece resim yapmıyor oraya ruhunu da katıyor. Şımarık genç Dorian, genç kalırken; portrede çizilen Dorian, gitgide yaşlanıyor...
Wilde bu kitabı anlatırken şöyle demiştir: Basil Hallward kendi hakkımda düşündüklerim, Lord Henry dünyanın hakkımda düşündükleri ve Dorian (belki başka yaşlarda) olmak istediğim kişidir.
Son olarak; bu kitaptan uyarlanan "Dorian Gray" adlı filmi kesinlikle ve kesinlikle "izlememenizi" tavsiye ediyorum. Bu kadar mükemmel bir kitap, bu kadar berbat vizyona aktarılabilirdi...

. 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Wilde'nin sadece sanata yönelik yazmış olduğu bu eser, insan egoizminin en uç noktasının sayfalara dökülmüş halidir benim için. Fazlasıyla sanat kokan bu eser her okura hitap etmeyeceği gibi üslubunun karışık olmasıyla da eseri kavrama açısından okura anlama güçlüğü yaşatabilir. Sonunun enteresan bitmesi haricinde çok çok iyi yada çok çok kötü bir eser değildir.Keyifli okumalar...

Sakura Fubuki 
14 Eki 01:52, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

betimleme okumaktan nefret ederim ancak oscar wilde öyle tatlı betimlemeler yapmış ki adeta esen rüzgarı yüzünüzde hissediyorsunuz. bunun yanında dünyanın en orijinal konularından birini işlemiş... belki de kendi özlemidir kitapta bahsettiği şey.. çok sürükleyici ve çok orijinal.. bir "suç ve ceza" kadar pop değil ama bence olması gereken, hak ettiği yeri bulamayan bir eser

2 /

Kitaptan 254 Alıntı

Murat Sezgin 
23 Haz 23:50, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kadınlar erkeğin yakışıklılığına hiç değer vermezler; hiç olmazsa namuslu kadınlar.

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 21 - Boyut Kitapları)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 21 - Boyut Kitapları)
Aysel 
27 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

“Bu gece günceme yazacağım.”
“Neyi?”
“Ateşten eli yanan çocuğun ateşi sevdiğini.”

Dorian Gray'in Portresi, Oscar WildeDorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde
Murat Sezgin 
 24 Haz 19:05, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Erkek yorulduğu için, kadın da merak ettiği için evlenir, sonunda ikisi de düş kırıklığına uğrar.

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 68 - Boyut Kitapları)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 68 - Boyut Kitapları)
Murat Sezgin 
24 Haz 12:16, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Dünyanın gerçek gizi görünendir, görünmeyen değil...

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 32 - Boyut Kitapları)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 32 - Boyut Kitapları)
Murat Sezgin 
27 Haz 12:20, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

-Bu gece anı defterine yazayım.
-Neyi?
-Ateşten yanan çocuğun ateşi sevdiğini.

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 279 - Boyut Kitapları)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 279 - Boyut Kitapları)
Murat Sezgin 
27 Haz 14:09, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Güçlü
Gerçeğin değersiz dünyasında kötüler ceza, iyiler de ödül görmezdi. Başarı güçlüye sunulur, başarısızlık güçsüzün üzerine atılıverildi; işte o kadar.

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 283 - Boyut Kitapları)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 283 - Boyut Kitapları)
Aysel 
22 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Düşes, “Ya sanata ne diyorsun?” diye sordu.
“Bir illettir.”
“Aşk?”
“Yanılsama.”
“Din?”
“İnancın yerini tutan günün modası.”
"Sen kuşkucusun.”
“Hiç de değil. Kuşkuculuk imanın başlangıcıdır.”
“Ya nesin sen öyleyse?”
“Tanımlamak kısıtlamaktır.”
“Bir ipucu ver bana.”
“İp dediğin kopar. Labirentte kaybolabilirsin.”

Dorian Gray'in Portresi, Oscar WildeDorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde