Genç Bir Romancıya Mektuplar

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
407 gösterim
Edebiyat aklı ve sağduyuyu çalıştırır; edebi yaratıcılıktaysa bu unsurların yanında sezgiye, duyarlılığa ve tahmine, hatta eleştirel bakışın ağından kurtulmayı her seferinde başaran şansa bile yer vardır. İşte bu yüzden, yaratıcılık başkasından öğrenilmez; yaratıcı olmanın tek yolu okumak ve yazmaktır. Gerisini insan kendi başına, pes etmeden düşe kalka öğrenir.

Llosa Genç Bir Romancıya Mektuplar'da roman sanatı hakkındaki düşüncelerini aktarıyor. Konu, biçim, üslup, zaman, mekân, anlatıcı, karakter, gerçeklik gibi unsurları kapsamlı ve çarpıcı örneklerle incelemekle kalmıyor, yazım sanatıyla yaşam arasındaki ilişkiyi de sorguluyor.

2010 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar, edebiyat tutkusunun filizlendiği Peru'daki gençlik günlerinden başlayan on iki mektupta, Miguel de Cervantes, Gabriel García Márquez, Jorge Luis Borges, Julio Cortázar, James Joyce, Gustave Flaubert, Virginia Woolf, Ernest Hemingway, Alain Robbe-Grillet, Herman Melville, Marcel Proust ve Franz Kafka'nın da aralarında bulunduğu birçok yazarın eserlerini ve fikirlerini ele alıyor, hem genç romancılar için bir yol haritası çıkarıyor hem de roman sanatına aşina olanların alışkanlıklarını gözden geçirmelerini öneriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750715242
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Muzaffer Akar 
02 Nis 22:38, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İşte bu yüzden, yaratıcılık başkasından öğrenilmez; yaratıcı olmanın tek yolu okumak ve yazmaktır. Gerisini insan kendi başına, pes etmeden düşe kalka öğrenir.
Sevgili dostum; diyeceğim odur ki, roman türü hakkında mektuplarımdaki bütün söylediklerimi unutun ve derhal yazmaya koyulan.
Bol şans dilerim.

Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa (Sayfa 124)Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa (Sayfa 124)
Muzaffer Akar 
01 Nis 09:07, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Edebiyat mesleği bir hobi, bir spor veya boş vakitlerde icra edilen kibar bi oyun değildir. Ayrıcalıklı ve ayırıcı bir fedakarlık, önüne başka hiçbir şeyin geçemeyeceği bir öncelik, kurbanlarını (Kutlu kurbanlarını) köleye dönüştüren özgürce tercih edilmiş bir uşaklıktır.

Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa (Sayfa 19)Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa (Sayfa 19)
Muzaffer Akar 
01 Nis 09:13, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Edebiyatta konular kendi başlarına iyi ve kötü addedilemezler. Herhangi bir konu iyi veya kötü olarak değerlendilebilir, bu durum konunun kendisine değil, somutlaştırıp romana dönüştürme biçimine, yani yazılışına ve enlatımına bağlıdır. Öyküyü özgün veya alelade, derin veya sığ, karmaşık veya sade kılan, yoğunluğunu, olası anlamlarını, karakterlerin gerçeğe yakınlığını veya uzaklığını belirleyen şey biçimidir.

Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa (Sayfa 30)Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa (Sayfa 30)
Muzaffer Akar 
01 Nis 09:04, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Flaubert, "Yazmak yaşamanın bir biçimidir," demiştir. Diğer bir deyişle, bu çekici ve sömürücü mesleğe gönül verenler yaşamak için yazmazlar, yazmak için yaşarlar.

Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa (Sayfa 19)Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa (Sayfa 19)
Muzaffer Akar 
01 Nis 09:00, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Edebiyat mesleğinin en özemli özelliği belki de meslek sahipler için en büyük karşılığının, icrasının kendisinde saklı olmasıdır, öyle ki bu karşılık eserin sağlayacağı başarılardan çok, ama çok daha değerlidir.

Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa (Sayfa 12)Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa (Sayfa 12)