İhlâs Risaleleri (Orta Boy)

9,3/10  (12 Oy) · 
48 okunma  · 
9 beğeni  · 
511 gösterim
Amelinizde rıza-yı ilâhi olmalı. Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O kabul etse, bütün halk reddetde tesiri yok O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler etmek istemek talebinde olamdığınız halde, halklara da kabul ettirir; onları da razı eder. Onun için, bu hizmette doğrudan doğruya yalnız Cenâb-ı Hakk'ın rızasını esas maksat yapmak gerekir.

Bu dünyada, hususan uhrevî hizmetlerde en mühim bir esas, en büyük bir kuvvet, en makbul bir şefaatçi en metin bir nokta-i istinad, en kısa bir tarîk-ı hakîkat, en makbul bir duâyı manevî, en kerametli bir vesile-i makasıd, en yüksek bir haslet, en sâfi bir ubûdiyet "ihlas"tır.

Bütün kuvvetinizi ihlâsta ve hakta bilmelisiniz. Evet, kuvvet haktadır ve ihlâstadır. Haksızlar dahi, haksızlıkları içinde gösterdikleriihlâs vesamimiyet yüzünden kuvvet kazanıyorlar.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 1987
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9789754321318
 • Yayınevi:
  Sözler Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Halit KÜÇÜK 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yapılan işlerin, ibadetlerin, hizmetlerin Allah rızası için olması gerektiğinden bahseder. İhlasla yapılan zerre kadar bir işin ihlassız yapılan tonlarca işten daha iyi olduğunu anlatır. Sayının ve teveccühün ehemmiyetsizliğinden bahseder. Öyle peygamberler gelmiş ki hiç ümmetleri olmadığı halde peygamberlik ücretini almışar der.

BİLAL ÖZTÜRK 
31 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu dünyada, hususan uhrevî hizmetlerde en mühim bir esas, en büyük bir kuvvet, en makbul bir şefaatçı, en metin bir nokta-i istinad, en kısa bir tarîk-ı hakikat, en makbul bir dua-yı manevî, en kerametli bir vesile-i makasıd, en yüksek bir haslet, en safi bir ubudiyet: İhlastır.

ALPEREN YEŞİLBAYRAK 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İhlâs, terim olarak “ibâdet ve iyilikleri, riyâdan ve çıkar kaygılarından arındırıp sadece Allah için yapmak” demektir.
''İhlaslı Müslüman nasıl olunur'' ve ''ihlasa zarar getiren davranışlar nelerdir?'' sorularına cevap veren bir kitaptır.

Kitaptan 2 Alıntı

Edep ne idi? sadıklıkta edep olmazsa kişi sadık olurmu? Gönlü her yerde olandan, gözü her yerde gezenden salih ,salik ,yar, yaren olmaz … Gönül sahibi bilirki gönül hakkın nazargahıdır orada nefsin hallerini barındırmaz, temiz tutar hanesini muhabbeti daim olur… Hakikat kandırılmaz …Görmediğinimi sanıyorsun? Görürde ifşa etmez ,saklar o güne o çetin güne… Dilin hak der için manadan uzak… Dilinin dediğini hakikat ne yapsın? Derin bir sevdadır aşk girdinmi bu ummana çıkamazsın…. Kendine faydan yok gölgenden dahi korkarsın, kaybetmek işini nereden bilirsin ? Sen hiç feda ettinmi ALLAH için her şeyini ? Boş konuşma boşluğa düşersin tutan olmaz elinden… İşin gücün arzda seyran etmek… Mal ,mülk, şöhret, desinler ,derlermi telaşı … Bak azizim bu yola yürek lazım, gönül lazım ,o gönüldede hakikat ve onun sevdiği haller lazım. Oturduğun yerden sana hakikat görünmez … Gayret lazım … Saflık ve terbiyeyi edep lazım...

İhlâs Risaleleri, Bediüzzaman Said Nursîİhlâs Risaleleri, Bediüzzaman Said Nursî
BİLAL ÖZTÜRK 
31 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bu dünyada, hususan uhrevî hizmetlerde en mühim bir esas, en büyük bir kuvvet, en makbul bir şefaatçı, en metin bir nokta-i istinad, en kısa bir tarîk-ı hakikat, en makbul bir dua-yı manevî, en kerametli bir vesile-i makasıd, en yüksek bir haslet, en safi bir ubudiyet: İhlastır.

İhlâs Risaleleri, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 31)İhlâs Risaleleri, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 31)