Karakter Aşınması Yeni Kapitalizmde İşin Kişilik Üzerindeki Etkileri

6,8/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
1 beğeni  · 
520 gösterim
Yeni ekonomik düzenin büyülü sözcüğü "değişim"in doğası nedir, insanlara nasıl yansıyor? Her zaman kısa vadeye endeksli bir ekonomide kişi nasıl kalıcı değer ve hedeflere sahip olabilir? Her an parçalanan veya sürekli yeniden yapılanan kurumlarda, kişi kendi kimliğini ve yaşam öyküsünü nasıl oluşturabilir?

Küreselleşme olgusunu makro düzeyde inceleyen birçok kitap yayımlandığı halde, bu sürecin mikro düzeyi, insan karakteri üzerindeki etkileri pek az incelendi. Richard Sennett, Karakter Aşınması'nda bunu yapıyor. Ona göre sermayenin, günümüz ekonomisinin bütün dünyaya yayılmış dalgalı denizlerinde "hızlı kâr"ın dışında başka bir amacı yok; şirketlerini piyasadaki anlık değişimlere müdahale edecek biçimde esnekleştirip, yeniden yapılandırıyor. Kişilerden sürekli kendisini yenilemesini, seyyar olmasını, risk almasını, rekabet becerisini geliştirerek yırtıcı bir karakter edinmesini, takım çalışmasında uyumlu olmasını bekliyor. Ancak eski kapitalizmin rutin ve monoton yapısına karşı savunulan bu politikaya yakından bakıldığı zaman sadece eski iktidar yapılarının rengini değiştirdiği görülüyor. Çalışanlar için esnekliğin anlamı ise yaşam boyu iş güvencesinin yok olması; sürekli iş ve şehir değiştirerek yön duygusunu yitirmek; istikrarlı işlerin yerini geçici projelere bırakması ve bir işten diğerine, dünden yarına sürüklenen yaşam parçacıklarından beslenen, rekabetin körüklediği "güvensizlik" ve "kayıtsızlık" duygusu... Ve bir de karakter aşınması...

Oysa insan karakteri, duygusal deneyimlerimizin uzun vadeli olması ve başkalarıyla girdiğimiz ilişkilere yüklediğimiz etik değerler üzerinden gelişir. Karakter, içsel bütünlük, ilişkilerde karşılıklı bağlılık ve uzun vadeli bir hedef için çaba harcamak biçiminde kendini gösterir. Yeni kapitalizm ise güvenmeyi,
bağlanmayı ve uzun vadeli planlar yapmayı kârlı bulmaz, reddeder.

Sennett Karakter Aşınması'nda gelişmiş bilgisayarlarla üretilen ekmeğin kalitesinden çok, ekmeği yiyenlerin hayatına bakıyor ve soruyor: "Bu sistem insanın yaşamına değer ve anlam katıyor mu?" Ve ekliyor: "Değişim, kitlesel ayaklanmalarda değil, ihtiyaçlarını birbirleriyle paylaşan insanların arasında, toprakta yeşerir. İnsanları birbirleri için kaygılanmaz hale getiren bir rejimin, meşruiyetini uzun süre koruyamayacağından eminim."
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789755393704
 • Orijinal Adı:
  The Corrosion Of Character The Personal Consequences Of Work İn The New Capitalism
 • Çeviri:
  Barış Yıldırım
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Dünya güzel ve adaletli bir yer olsaydı, saygı gören kişiler, gördükleri itibarın karşılığını aynı ölçüde geri verirdi.

Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 15)Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 15)

Rutin, belirli bir noktada zararlı hale gelmeye başlar. Çünkü insanoğlu kendi çabası üzerindeki kontrolünü yitirir; çalışma zamanı üzerindeki kontrolünü yitirmesi ise zihnen öldüğü anlamına gelir.

Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 39)Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 39)

18.yüzyılın ortasına gelindiğinde cep saatleri yaygın olarak kullanılmaya başlamıştı. Artık, kişi her nerede olursa olsun, görme veya duyma mesafesinde bir kilise olsun olmasın, matematiksel bir dakiklikle zamanı bilebilirdi: Zamanın bu şekilde programlanması neden insani bir felakete yol açacaktı ki?

Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 38)Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 38)

İnsanların işyeri dışındaki duygusal yaşamlarını en fazla etkileyen olgu, yüksek teknoloji veri aktarımı, küresel hisse senedi piyasası veya serbest ticaretten ziyade yeni kapitalizmin zamansal boyutudur.

Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 25)Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 25)

..Bugünkü belirsizliğin garip yönü, bunun hiçbir korkunç tarihi felaket olmadan var olmasıdır; belirsizlik güçlü kapitalizmin gündelik işleyişine sinmiştir. İstikrarsızlık normal durumdur. Karakterin aşınması belki de kaçınılmaz bir sonuç.

Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 32)Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 32)
TURAN ÖZHAN 
29 May 01:08, Kitabı yarım bıraktı, Beğendi, 4/10 puan

Hangi kötülüğe tahammül edeceğimiz
hangi iyiliğin peşinde olduğumuza bağlıdır.

Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 57 - Ayrıntı yayınları)Karakter Aşınması, Richard Sennett (Sayfa 57 - Ayrıntı yayınları)