Karartma Geceleri

7,9/10  (31 Oy) · 
153 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.100 gösterim
Rıfat Ilgaz, ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere tavsiye edildi. Özellikle Hababam Sınıfı ile ünü sınırlarımız ötesine taşan Ilgaz’ın şimdiye dek hiçbir yapıtı devlet okullarında okutulamıyordu. Bakanlıkça Eylül 2004’te açıklanan listeye Karartma Geceleri de alındı.Peki nedir Karartma Geceleri’nde anlatılan? İkinci Dünya Savaşı’nın sınırlarımıza dayandığı 1944 yılında baskın tehlikesine karşı geceler karartılmaktadır. Karartma Geceleri, Mustafa Ural adlı öğretmenin, ikinci şiir kitabı Sınıf’tan dolayı hakkında çıkartılan tutuklama kararı sonrasındaki kaçış serüveninin öyküsüdür. Attilâ İlhan’ın Fedailer Mangası’nın demirbaşı olarak adlandırdığı, 1940 Kuşağı’nın toplumcu-gerçekçi şairlerinden Rıfat Ilgaz’ın kendi yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı Karartma Geceleri, bir anı-roman değildir; yazarın, anılarını yeniden bir zaman kurgusuna yerleştirmesiyle ortaya çıkmıştır. Romandan uyarlanan, yönetmenliğini Yusuf Kurçenli’nin yaptığı ve Tarık Akan’ın başrolünü oynadığı Karartma Geceleri filmi de, ülkemizde ve uluslararası yarışmalarda birçok birincilik ödülü alarak büyük bir ilgi görmüştür. Karartma Geceleri, Türkiye’nin aydınlığı arama çabasına yol gösteren önemli bir başyapıttır.
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9753480245
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
vurkan i 
09 Eyl 16:10, Kitabı okudu, Puan vermedi

1940ların savaş ortamında Türkiye anlatılıyor.Savaşa girmiyoruz ama birçok zararından fazlasıyla etkileniyoruz.Ekmek, kömür karneyle.İnsanlar içmeye çay bulamıyor.Şeker yok karaborsadan bulunursa büyük bir nimet.Aynı şekilde temizlik olayı da ikinci plana atılmış.Bir yandan da sağcılık solculuk gerilimleri var.Yazarlar birbirini ihbar ediyor vb.Yazar bu konuları irdelemiş kendi pencersinden.

Gülücük 
 25 Mar 10:47, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Büyük kalemler büyük kitaplar yazarlar..işte tam da böyle...büyük anlamlar taşıyan bir kitap bu..Toplumsal ve içsel olarak insanların savaşları var bu kitap da.Yenileceklerini bile bile yine de düşüncelerine olan güven ve inançları var...

hatice yitük 
30 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitapta 1945 li yıllarda yaşanan sıkı yönetimin zorlukları, ülkemizin ve insanlarımızın acı geçmişleri, yaşadıkları zorluklar en ince detayına kadar anlatılıyor. Kitabin kahramanı halkın sorunlarına yönelik şiirler yazdığı için suçlu görülen bir sanatçı. Kitapta şairin teslim olmaktan kaçış serüveni anlatılıyor. Okurken içinizin burkulacağı bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

Hamit Pala 
23 May 23:12, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 10/10 puan

2. Dünya Savaşına girmemiş bir Türkiye'de savaşan bir ülkede yaşanıyormışçasına çekilen sıkıntılar. 1940'ların sosyal, siyasi, ekonomik açıdan insana yansıması ve sanat yönünden değerlendirilmesi yapılan romanın akıcı dili, dinamik içeriği, sürükleyen ve merak uyandıran anlatımı yerinde kullanılmış. 14 paragrafüstü birim (bölüm) mevcut. İlk bölümden sonra kozmik zamanda yaşananlar aktarılıyor ve ilk bölümün sebepleri irdeleniyor. Mustafa Ural'ın nezdinde bir ailenin ve çevresinin sıkıntıları, özellikle bir öğretmenin hayatı konu ediliyor.

Kitaptan 15 Alıntı

Muzaffer Akar 
18 Tem 14:02, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Rıfat Ilgaz, eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin şiddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı her zaman. Sanata, kültüre ve eğitime önem veren toplumların çağdaş olabileceğine inanırdı. Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi.

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 1 - Aydın Ilgaz'ın önsözünden.)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 1 - Aydın Ilgaz'ın önsözünden.)
hatice yitük 
30 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Halkımızdan gelişmeler istediğimiz zaman, onu alfabesiz bırakan yetkililer bile rahatsa şöyle diyebiliyorlar: Ne yazık ki halkımız cahil.. Ondan olgun davranışlar bekleyemeyiz!

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 217)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 217)
Esengül Ersoy 
22 Eki 22:31, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Ben onlarla teker teker değil, onların tümüyle uğraşıyorum. Elim kalem tuttuğu sürece, hep karşılarında olacağım onlar gibi düşünenlerin."

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 19)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 19)
Dara 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Şu var ki sabah kimileri için çoktan oldu. Sen halkın uyanmasını bekliyorsun, oysa o namussuzlar, geceyi uzatmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu yüzden derim ki geceler çok uzun olacak buralarda. Savaşın sonu görünür gibi oldu. Bizim aracılar, savaş sonrası ürünlerinin kendilerine gönderilmesini bekliyorlar, keselerini şişirmek için... Halkı, yalnız kendi adlarına soysalar canım yanmaz! Başkalarının hesabına yapıyorlar bu işi daha çok!

Karartma Geceleri, Rıfat IlgazKarartma Geceleri, Rıfat Ilgaz
Esengül Ersoy 
23 Eki 11:35, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Konuşmak, konuşacak birini bulmak çok önemli içerde. Dinlemekten çok, anlatmak istiyor insan... Kendisinden, sevgilisinden, tanıdıklarından söz etmek..."

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 193)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 193)
Esengül Ersoy 
23 Eki 11:39, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Bizim getireceğimiz toplumcu sanat, kendi yaşayışımızdan doğacak."

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 194)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 194)
Esengül Ersoy 
22 Eki 22:05, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Çağ belliydi, kendisi gibi düşünenleri, batı sınırının ötesinde rahatça kurşuna dizebiliyorlardı."

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 4)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 4)
Esengül Ersoy 
22 Eki 23:04, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Bir gün gelecek suçlamalardan başka konularda da şiir aranacak. Ama henüz böyle toplumlar yok. Sorunlarını, bütün sorunlarını çözümlemiş toplumlar henüz yok! Sanatçı hangi toplumda olursa olsun bu sorunları bulup çıkarmakla görevli kişidir. Ben de her görevli gibi topluma hesap vermek zorundayım. Gerekirse suçlayarak."

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 46)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 46)
2 /