Kayı 1 Ertuğrul'un Ocağı

8,3/10  (39 Oy) · 
88 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.888 gösterim
Ey bağlarımın tatlı meyvesi olan Oğul!, Saltanatına mağrur olma. Unutma ki dünya Hazreti Süleyman’a kalmamıştır. Unutma ki dünya saltanatı geçicidir. Lakin büyük bir fırsattır. Allah yolunda hizmet ve Peygamberimiz Aleyhisselam’ın şefaatine mazhariyet için bu fırsatı iyi değerlendir! Dünyaya ahiret ölçüsüyle bakarsan; ebedi saadeti feda etmeye değmediğini göreceksin.
Orhan Gazi


Televizyon programları ile yediden yetmişe tarihi sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; Osmanoğulları’nın serüvenini kitaplarla anlatmaya devam ediyor. Şimşirgil, tamamen ilmî kaynaklardan beslenerek ve her yaştan tarih severin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir üslupla hazırladığı KAYI serisiyle tarihimizi önyargısız ve objektif bir şekilde okuyucunun değerlendirmesine sunuyor.

Serinin ilk kitabı KAYI I: Ertuğrul’un Ocağı’yla yazar, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu, bir devlet hâline gelme merhalelerini, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, I. Murad, Yıldırım Bayezid Han ve Çelebi Mehmed’in saltanat yıllarını dönemin en önemli kroniklerinden faydalanarak nefis bir üslupla değerlendiriyor. Ayrıca her padişahın bilinmeyen yönleri, kılıçtan keskin sözleri, şiirleri, hocaları, dostları/düşmanları ve imar faaliyetleri tek tek anlatılıyor.

Bu kitapta; adaleti, şefkati ve hoşgörüsüyle kalpleri kazanan; yiğitliği, cesareti ve mertliğiyle dosta güven, düşmana korku salan; dünya siyasetini yönlendiren; kültür ve medeniyet hamleleri ile göz kamaştıran Osmanlı’nın kuruluş hikâyesini bir tarih ziyafeti tadında okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  978-605-08-1296-1
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
13 Oca 19:17 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Kitap tarihseverlerin tatillerde okuyacağı kitaplardan. Basit bir anlatımı var. Kitabı basit bulmuyorum fakat anlatım olarak bildiğimiz şeyler anlatılmış. Tarihe dair çok güzel bir kitap olmuş, tüm seriyi okumayı düşünüyorum.
Kitabın içeriğine gelirsek:
5 bölümden oluşuyor. Osman Gazi den 2. Murat'a kadar anlatıyor. Ve kitaptaki bölümlerin alt başlıkları tarihsel sıralarına göre çok güzel dizilmiş. Kaynakça kısmı bayağı fazla olması insanın gözünü dolduruyor. Her padişahın kendi bölümü var ve bölüm sonunda yabancı devlet adamları ya da tanınmış kişilerin o padişahlarla ilgili yorumları var bu da sonundaki kısımları benim için daha merak edilebilir kılıyor. Tarih öğrenmek isteyip yeni başlayacak olanlara tavsiyemdir. Keyifli okumalar. :)

Fatih St 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitap Osmanlı tarihini güzel bir şekilde anlatmış. Yormadan sıkmadan olay örgülerini güzel bir şekilde bağlamış. Ben bütün seriyi okumayı düşünüyorum. Tavsiye ederim

Uzun zamandır tarih kitapları okumak istiyordum. Severek takip ettiğim bir blog aracılığıyla Ahmet Şimşirgil'i ve Kayı Serisi'ni keşfettim. Kitap, beklediğim kadar ağır ilerlemedi. Osman Gazi'den Mehmet Çelebi'ye kadar sürüp giden bir dönemi akıcı bir üslupla ele almıştı. Bu durum da kitabı tercih etmeniz için bir neden olabilir. Özellikle benim gibi tarih kitapları konusunda acemiyseniz tercih edebilirsiniz. İçinde geçen bazı hikâyeler bana efsane gibi gelse de dönemin kaynakları tarafından desteklenmişti. Yine de hâlâ bazılarını ciddiye alamıyorum. En çok Ulu Camii'nin inşası etkiledi beni. Bunun dışında anlam veremediğim Yıldırım Beyazıt'ın intiharı hakkında da yazmıştı, sağ olsun. İntihar çok kuşkulu baktığım bir durumdu ve kitapta yazar padişahın intihar etmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını birkaç sayfa süren, ana kaynaklarla dolu bir yazı ile ifade etmişti. Başka kitapları da bu konuda incelemek gerek tabii. Ön sözde belirttiği gibi yazar kaynaklara epey önem vermiş, bu da güvenilirliği arttırıyor. Yine de yorumlarda yazıldığı gibi bazı şeyler eksik kalmış gibiydi. Seriye devam edip etmemek konusunda kararsız olmama rağmen ilgisi olana tavsiye edebilirim.

Kitap okumak 
 01 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tarih üzerine akademik çalışmaları olan ve halen Marmara Üniversitesi Tarih bölümünde öğretim üyeliğine devam etmekte olan bilim insanı yazarın yedi kitaplık serisinin ilk basamağı, Ertuğrul´un Ocağı. Kaynakçası olan bu çalışmasında, Hocamızın televizyon programlarında kullandığı üslubu satırlarına da yansımış ve ortaya oldukça akıcı olan bir kitap çıkmış. Tarih üzerine meraklı okurların kısa sürede bitireceği, yorucu olmayan bir eser.

Abdulkadir DENEMECİ 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

osmanlı tarihini Ertuğrul gazi döneminden itibaren anlatarak olayları kesitler halinde anlatmıştır. kitap hiç sıkıcı değil ben daha ilk serisini okudum geriye kalan 6 seriyi de okuyacağım.

Halit KÜÇÜK 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıkmıyor.Güzel bir üslupla yazılmış.Osmanlı tarihini ondan okumak bir zevk.Seriyi okumaya devam edeceğim.Ve bunu tekrarla yapmak hedefim.

aylak28 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 9/10 puan

Biraz eksik gibi gelsede osmanlıyı günümüz dizilerinin kötü imajından kurtaran bir kitap.Eğer tarih kitapları okumayı seviyorsanız ya da geçmişi olmayanın geleceği olmaz düşüncesi içerisi içinde iseniz mutlaka okuyun.Pişman olmayacaksınız

Muhammed Işık 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kayılar oba düzeninden devlet düzenine nasıl geçiş yaptı yazar çok güzel anlatmış. Tarih severler için son derece değerli bir kaynak. Tavsiye ederim.

Beyza 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap müthiş bir araştırma ve kaynak taramanın ürünü.

Kivirciktosh 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

İyi ki aldım, iyi ki okudum, iyi ki tavsiye ediyorum dediğim bir kitapla karşınızdayım. Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL’in yazdığı KAYI serisinin birinci kitabını okudum. Hem de ne okuma, o kadar etkilendim ki yer yer coştum yer yer hüzünlendim ama en çok özlem duydum. Osmanlıyı gerçekten tanımak çok iyi geldi. Ahmet ŞİMŞİRGİL Hocayı daha önce Cine5 kanalında bir tarih programında görmüştüm bu programı abim izlerken bende izlemiştim ve çok sevmiştim. Daha sonra Cine5 kapandı ve Ahmet Hoca hâlâ Lalegül TV’de tarih programına devam ediyor. Tarihi sevdiren adam diye tanınıyor gerçekten de doğru. Kitap nasıl bitiyor anlamıyorsunuz. Benim gibi Tarih kitabı okumakta zorlanan insan bile bu kitabı okurken bu kadar etkilendiyse siz düşünün artık. Her evde bulunması gereken bir set ‘’Kayı’’ seti. Ehlisünnet hassasiyetle ve objektif bir şekilde yazılmış… Gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Ve son bir tavsiye: Alınız okuyunuz, hem de en kısa zamanda…

2 /

Kitaptan 17 Alıntı

Masal Çimen 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünyaya ahiret ölçüsü ile bakarsan, ebedi saadeti feda etmeye değmediğini göreceksin...

Kayı 1, Ahmet ŞimşirgilKayı 1, Ahmet Şimşirgil
kitapayraci 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazan kilit sağlam vurulmamış olur
Bazan da kapı açık bırakılmış bulunur.

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 84)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 84)
Rabia 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Osmanlı Devleti
İşte Yıldırım Bayezid ve Devlet Hatun'un düğün törenleri nice görkemli alaylara ve hayırlara vesile oldu. Öte yandan Yıldırım'ın hanımı Devlet Hatun'un annesi Mutahhara Hatun, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin oğlu Sultan Veled'in kızı idi. Bu itibarla ana cihetinden Mevlana Hazretleri'yle akrabalık kurulmuş oluyor ve Yıldırım'ın evlatlarıyla birlikte Osmanlı şehzadeleri Çelebi lakabıyla anılmaya başlıyordu.

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 95 - Timaş Yayınları)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 95 - Timaş Yayınları)
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Matlabımız din-i Hüdâ'dır bizim
Mesleğimiz râh-ı Hüdâ'dır bizim
Yoksa,kuru mihnet ve kavga değil
Şâh-ı cihan olmağı dava değil

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 15 - KTB Yayınları)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 15 - KTB Yayınları)
kitapayraci 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zulüm, kanun ve düzen maskesine sokulunca,
Halk tarafından kolaylıkla adalet sanılır.

Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 38)Kayı 1, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 38)
2 /