Kıyametin Versiyonları Tin Kemiktir Serisi 5. Kitap

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
290 gösterim
"Yirminci yüzyılda Sol, ne yapması gerektiğini (proletarya diktatorlüğünü kurmak, vb.) biliyordu, ancak bunun için bir fırsatın doğmasını sabırla beklemek zorundaydı. Bizim durumumuzsa, bu sevimsiz halin tam tersidir. Bugün biz, ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz buna mukabil hemen şimdi eyleme geçmek zorundayız; zira eylemsizliğin sonuçları feci olabilir. Bugün biz, hepten uygunsuz koşullar altında, Yeni'nin gayyasına doğru adımlar atmak; sırf Eski'nin iyi yanlarını korumak için bile Yeni'nin özelliklerini yeniden icad etmek zorundayız.
İçinde yaşadığımız zamanlar, Stalin'in atom bombasını anlatmak için kullandığı sözlerle karakterize edilebilir: Sinirleri zayıf kişilere göre değil."
-S. Zizek-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786058768987
 • Çeviri:
  Mehmet Budak
 • Yayınevi:
  Encore Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Jazz 
04 Haz 15:14, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Biyo-robot
Belki de C02 yiyen ve O2 dışkılayan, ilkel ve
aynı zamanda kendine yeterli bir biyo-robot
tasarlayıp üretebileceğiz. Belki su kaynakları­
mızdan cıvayı temizleyip atabileceğiz. Sınırları henüz bilmiyoruz, ancak imkanlar göz kamaş­tırıcı.

Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 18 - Encore Yayınları)Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 18 - Encore Yayınları)
Jazz 
04 Haz 21:25, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yakınlarda Batı Sibirya’da keş­fedilen dev donmuş turbalık (Fransa’yla Almanya’nın toplamı büyüklüğünde): Bu turbalık çözülmeye başladı; bu hal, ihtimaldir ki, karbon dioksitten yirmi kez daha reaktif bir sera gazı olan metandan milyarlarca tonu atmosfere salıverecek.

Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 63 - Encore Yayınları)Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 63 - Encore Yayınları)
Jazz 
04 Haz 15:09, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

DNA dizilimi
Venter’in ilk vurucu buluşu, insan genomunu o zamana dek görülmemiş hızda ve ucuza analiz etmekte kullanılan “shotgun sequencirıg”di. Venter, bu metotla çözümlediği kendi genomunu yayınladı,
böylelikle ilk kez bir kişinin eksiksiz DNA dizilimi bilinmiş oluyordu (kısmet buymuş ki, genomu Venter’in Alzheimer, diabet ve kalıtımsal göz hastalığı risklerini taşıdığını ortaya koydu)

Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 16 - Encore Yayınları)Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 16 - Encore Yayınları)
Jazz 
04 Haz 15:23, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Biyogenetik
Biz Batı’da biyogenetik deney ve prosedürlerin etik ve hukuki sınırları hakkında sonsuz tartışmalara batmışken (kök hücrelere evet mi hayır mı; genoma müdahalenin ne kadarına izin vermeliyiz
- sadece hastalıkları önlemeye yetecek kadar mı, yoksa, arzularımıza uygun bir bebek yaratmak üzere tercih edilen fiziki ve hatta psişik özellikleri geliştirecek kadar mı) Çinliler yapacaklarını her türlü kısıtlamadan azade ve devlet kurumlan (örneğin Bilimler Akademisi) ile özel sermaye­nin pürüzsüz işbirliği ile yapaduruyorlar.

Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 23 - Encore Yayınları)Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 23 - Encore Yayınları)
Jazz 
04 Haz 21:23, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Biyogenetik
Zaten, biyogenetikteki büyük buluşlardan çıkan ders de Tabiatın sonunun geldiği değil miydi? Gelişm elerini düzenleyen genetik mekanizmalara ulaşabilir hale geldiğimizde doğal organizmalar, teknolojik manipülasyonlara boyun eğen nesnelere dönüşecek

Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 61 - Encore Yayınları)Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 61 - Encore Yayınları)
Jazz 
04 Haz 21:21, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Düşünce Gücü
Güney Florida Üniversitesi’nde, tekerlekli sandalyeye bağlı ve sadece düşünce gücüyle kontrol edilen bir robotik kol üretilmiş bulunuyor. Alet, beyinleri tamamen fonksiyonel olan ancak düşüncelerini ifade etme yolu olmayan amytrophic lateral sclerosis (ALS) hastalarına ve tam felçli hastalara aksi taktirde başa çıkmaları
imkansız olan basit gündelik fonksiyonlarını sürdürme imkanı tanıyor.

Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 39 - Encore Yayınları)Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 39 - Encore Yayınları)
Cheyenne 
19 Eki 21:21, Kitabı okudu, Puan vermedi

Güney Florida Üniversitesi’nde, tekerlekli sandalyeye bağlı ve sadece düşünce gücüyle kontrol edilen bir robotik kol üretilmiş bulunuyor. Alet, beyinleri tamamen fonksiyonel olan ancak düşüncelerini ifade etme yolu olmayan ALS hastalarına ve tam felçli hastalara aksi taktirde başa çıkmaları
imkansız olan basit gündelik fonksiyonlarını sürdürme imkanı tanıyor.

Kıyametin Versiyonları, Slavoj ZizekKıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek