Kızım Olmadan Asla

8,9/10  (116 Oy) · 
628 okunma  · 
86 beğeni  · 
2.910 gösterim
Evladı için mücadele eden bir annenin yürek burkan gerçek yaşam öyküsü.

Amerika'da ve Avrupa ülkelerinde haftalarca çoksatanlar listesinde bir numarada kaldı! Sadece Fransa'da 2 milyonun üstünde okundu! Tüm dünya bu kitabı konuştu! Filmi bazı Müslüman ülkelerde yasaklandı!

Betty Mahmudî'nin hayatı, kocası ve kızıyla İran'a yaptıkları aile ziyareti ile kâbusa döndü... Artık önünde iki seçenek vardı: Ya kızını bırakıp kendi ülkesine dönecek ya da kızı için ölümü
göze alacak!
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  6053845010
 • Çeviri:
  Çiğdem Samsunlu
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap
 • Kitabın Türü:
Efşan 
20 Eyl 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Beni derinden etkileyen kitaplardan biridir. Okurken yutkunmakta zorluk çektiğim, bir annenin duygularını yaşadığım ve gözlerimin dolduğu doğrudur.

Kitap ve Kahve Gezegeni 
04 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Betty amerikalı 3 çocuk annesi bir kadın ikinci eşi Mudi iranlı bir doktor ve bu eşinden mehtap isminde bir kızı var. Amerikada mutlu birliktelikleri sürerken iki haftalığına iran a eşinin ailesinin yanına tatile giderler. Olaylar bundan sonra başlıyor. İki haftalık tatil Mudi nin ailesinin yanında kalma isteği ile kalıcı hale dönüşür. Betty ve mehtap bu durumdan hoşlanmasalarda Mudinin zor kullanması karşısında kabul etmek zorunda kalırlar. İrandaki savaşı hayat şartlarının ve yaşam mücadelesininde anlatıldığı kitapta bir annenin kızı için yaptığı fedakarlıkları anlatıyor aslında ismindende anlaşıldığı gibi kızı olmadan gidemeyen bir annenin gerçek yaşam öyküsü anlatılmış bu kitapta. İranda kadınlara verilen önem ve bir amerikalının gözünden müslümanlıkta irdelenmiş üzücü ve kahredici çok sahne mevcut malesef. Okunması gereken bir kitap herkese tavsiye ederim.

Kitap Böcüğü 
29 Mar 2016, Kitabı okudu, 36 günde, 9/10 puan

Bazı kitaplar vardır ve muhakkak okunması gerekir. Hayata dair anlamlar yüklüdür ve insan kendinden bir parça bulur o kitaplarda.

Kızım Olmadan Asla da işte tam da öyle bir kitap. Bir kadının kocası tarafından kandırılarak, küçük kızıyla birlikte istemediği bir ülkede istemediği bir hayatı yaşamaya zorlanmasının hikayesi. İnsan okurken empati kurmadan yapamıyor. Hele ki siz de bir kadınsanız sayfalarda çok fazla şey buluyorsunuz kendinize ait. Zulme boyun eğmeyen güçlü bir annenin, zekasını ve iradesini kullanarak düştüğü kuyudan kızını ve kendisini kurtarmayı nasıl başardığını görüyorsunuz. Mutlaka okunması gereken gerçek bir yaşam öyküsü.

Tuğba GÜNERİ 
03 Ağu 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Kitabı okuyunca keşke filmini izlememiş olsaydım dedim kendi kendime . Daha bir heyecanla okurdum .Kitap hikayeden dolayı akıcı . Edebi bir anlatım yok doğal olarak da aramamak lazım . Betyy 'nin her ne kadar masumane anlatsa da çok da masum kandırılmış olduğunu hissetmedim okuduğumda.Betty bana göre akıllı ve cesur bir kadın.Ama kocasının Amerika 'da ona rahat bir yaşam sürdürmesi Mudi'den vazgeçmemesine neden olmuş .Kitap da bu zaafından üstünkörü bahsetmiş zaten yazar. Özetle cesareti ibret alınmalı , öyle yada böyle bir hata yapmış ve inatla hedefe odaklanmış . Güzel okunası bir kitap ...

Nur E. 
05 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Bunun nedeni ise; beni içine alan bir kitap olması sanki Betty bendim. Üzüntüsünün de sevincinin de beni derinden etkilemesiydi. Samimi bir anlatımın yanı sıra sürükleyici bir kitaptı. Bir solukta okunacak bir kitap. Aynı zaman da mücadelenin ve inanmanın önemini vurgulayan gerçek bir hayat hikayesi. İyi okumalar dilerim.

Nejla GÜNEŞ 
15 May 2016, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Bu kitabı benim gibi kitapsever bir arkadaşımın sosyal paylaşım sayfasında muhteşem övgülerle yer verdiğinde mutlaka alıp okumalıyım demiştim. İyi ki de almış ve okumuşum diyorum. Yazarın birebir yaşadığı talihsiz bir evliliğin neticesinde çekmek zorunda kaldığı onca eziyet ve sıkıntılara rağmen İran, Türkiye ve Amerika üçgeninde kızı 5 yaşındaki Mehtab' ı asla geride bırakmayıp sahip çıkması, koruması ve huzura kavuşmalarını anlatan roman tadında ancak bir kaç isim değişikliği haricinde tamamen yaşanmış gerçek bir hikaye. İran kökenli anestezi doktoru bir koca ve ikinci evliliğinde daha mutlu olabileceğini hayal edip büyük umutlarla onunla evlenen Amerika' lı gelin Betty. Okurken , bağnazlığın ve yobazlığın bu derece ileri derecede yaşanan bir toplum olacağını bilmek çok rahatsız edici doğrusu. Okumuş , görmüş geçirmiş olmak da bazen yeterli olmuyormuş ne yazık ki..O kadar ki kitabın bazı bölümlerinde kitabı kapatıp okumaya ara vermek durumunda hissettim. Çünkü yaşananlar ve yaşatılanlar öylesine acı verici ki ( bir de gerçek olduğunu bilerek okumak tabi ) devamını okumak için insan biraz mola verme ihtiyacı hissediyor. Okunmaya değer, OKUNASI bir kitap, tavsiye ederim kesinlikle ....

Cansu Atay 
 13 Eki 2015, Kitabı okudu, 17 günde, 9/10 puan

Kitabı bitireli birkaç gün oldu ve yazarın başından geçenleri hala hazmedebilmiş değilim. Kitapta (muhtemelen yayınevinin hatası olan) birçok yazım hatası mevcut olmasına rağmen anlatım çok akıcı. Tabi ki bunda hikayenin yazarın başından geçmiş olması epey etkili. Bir de bir annenin kaleminden çıktıysa...

Hikayeye gelince, kitapta yazılanların gerçekten yaşanmış olması çok acı. Ortadoğu ülkelerinde kadının ne kadar değersiz görüldüğünü anlatıyor kısaca batılı bir kadın. Kitabı okuduktan sonra Ata'ma bir kez daha minnettar kaldım.

Kendimi yazarın yerine ya da İran'da doğup büyümüş bir kadının yerine koymaya çalıştım. Tabi ki orada yaşayanlara göre artık normal görünen bir durum olsa da, sahiden çok acı...

Yer yer ağlayarak ve çoğunlukla tiksinti duyarak okudum. En kısa zamanda filmini de izleyeceğim.

Önce eşim ve kızım okudu. Çok beğendiklerini söylediler ve bana da tavsiye ettiler. Okudum. Bir kadının, bir annenin yaşayabileceği acıları, eziyetleri yaşaması. Bir annenin, kitabın adında da yer alan ASLA kelimesinden yola çıkarak verdiği mücadeleyi, kadının doğurmak ve hizmet etmekten başka hiçbir hükmünün olmadığı zihniyetini de gözler önüne seren eşsiz yapıtlardan biri. Eminim ki okuyunca pişman olmayacaksınız.

Bir annenin evladı için savaşabileceği zorlukları gördüm aslında fedakarlığı, korkarken sevginin verdiği cesareti kavuşmayı... göze alacaklarının yapacaklarının sınırının olmadığını gördüm demek ki kadın anneyken çok güçlü

Serpil Ağ 
23 Eki 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hani, ilk intiba çok önemli derler. Bir sürü kitap arasında fark edip elime aldığımda kitabı, başlığını okur okumaz, derin bir sızı hissettim içimde. Dedim ki, bir başlık beni bu kadar çok sarsabiliyorsa, okuduğumda kim bilir neler hissedeceğim. Nitekim de yanılmamışım. Bir de yaşananların kurgu değil de, hakikat olduğunu okuyunca, gelin görün ki, iki çocuk annesi olan ben adeta yandım, kavruldum...Kurguya bile, haddinden fazla anlam yükleyen beni, hakikatlerle harmanlanmış bu kitap tarumar etti.Kitapta olağan seyrinde devam eden bir evliliğin, araya aileler ve kültür farklılığı girince mahvoluşuna şahit olacaksınız. Başlarda sevgi dolu bir baba ve karısını çok seven bir eş olan Mudî'ye inanarak, sırf kızı günün birinde, babasının ülkesini merak edip gitmesine engel olmak maksadıyla, eşinin ülkesine ziyarete gitmeye karar veren bir annenin trajik öyküsü. On sekiz ay boyunca, kızı kendisinden koparılmasın diye, her türlü işkenceye bir gün kurtulabilme umuduyla ölümüne direnen Betty..." İradenin olduğu yerde çaba tükenmez " diyen Betty'nin evladını korumak adına verdiği mücadele. Kime karşı bu mücadeleyi veriyor derseniz, bir zamanlar çok sevdiği ve sevildiğini hissettiği eşine karşı derim. Ne kadar acınası bir durum değil mi? Çiftler birlikte bir yola çıkmaya karar veriyor. Ama o sarsılmaz egolarımız sayesinde, ortada var olan çocuklarımızın hayatlarını mahvetme pahasına da olsa, gözümüz kibrimizden başka hiçbir şeyi görmüyor. Sanırız ki, her şey bizim tekelimizde. Peki o Rabbimizin bize emaneti olan tertemiz, masum evlatlarımızın suçu ne? Sevgili okurlar, yazarın okuyucuyu sıkmayan aksine öfkenize hakim olmakta zorlanacağınız ve gözyaşlarınızın akmasına engel olamayacağınız bir tarz ile yazmış olduğu, kitabı halen okumadıysanız mutlaka okumalısınız...

4 /

Kitaptan 13 Alıntı

Babamın sürekli olarak yinelediği, "İradenin olduğu yerde çare tükenmez" cümlesini geçirdim aklımdan.

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 80)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 80)
Metin Özdemir 
24 Mar 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Sokakta para desteleriyle dolaşan insanları şimdi anlıyordum. Bir şey almak için bir dünya Riyal gerekiyordu. İran'da kredi kartı ya da çek kavramı yoktu., bundan dolayıdır ki her şey nakit olarak ödeniyor ve en ufak bir şey için bile avuç dolusu para veriliyordu.

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 37)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 37)
Metin Özdemir 
27 Mar 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İstediğim gibi giyinebileceğim ve nefes alabileceğim bir toplumda bir daha yaşayabilecek miyim sorusu geldi aklıma. Yüreğim burkuldu.

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 314)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 314)
M. 
23 Eyl 2016, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Herkes benden sabırlı olmamı istiyordu. Ama sabrımın tükenmek üzere olduğunu hiç kimse anlamıyordu.

Kızım Olmadan Asla, Betty MahmudiKızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi
Metin Özdemir 
27 Mar 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Mehtap'ı alma isteğim müdire hanımı fena halde kızdırdı. Aylardan beri benim yanımda olan müdire hanım kocama rağmen bana elinden gelen yardımı sunmuştu. Ama şu anda onun gözünde büyükelçilikteki yetkilileri okula getirmekle affedilmez bir hata yapmıştım. Aslında gelen görevliler İsviçreliydi; ama sonuçta Amerika'yı temsil ediyorlardı. Şahin Hanım'ın görevi ise Amerikan karşıtı eğitim yapmaktı. Müdire olabilmesinin nedeni bu politik görüşe sahip olmasındandı.
"Kızınızı size veremeyiz" dedi Şahin Hanım. "Burada İslami yasaları geçerlidir. Burası İslami yasalarla yönetilen bir okuldur ve bu yasalar çocuğun babasına ait olduğunu söyler. Biz de bu kurallara uymak zorundayız. Hal böyle olunca çocuğu size teslim etmemize imkanı yok."
"Ama vermelisiniz" diye bağırdım. " Çocuğun canını yakacak!"

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 194)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 194)
M. 
23 Eyl 2016, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Korkunun bulaşıcı olduğu söylenir. Bence doğru; çünkü içimde büyüyen korkumun aynısını kızımın gözlerinde de görebiliyordum.

Kızım Olmadan Asla, Betty MahmudiKızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi
Metin Özdemir 
26 Mar 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yaptığı iş Macit'e oldukça çok boş zaman bırakıyor olmalıydı ki onu ne zaman görsem çocuklarıyla vakit geçiriyordu. Büyüklerin çocukları umursamadığı bir toplumda çocuklarına karşı bu denli ilgili bir baba görmek oldukça şaşırtıcıydı.

Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 43)Kızım Olmadan Asla, Betty Mahmudi (Sayfa 43)
2 /