Miramar

7,0/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
423 gösterim
Nobel Ödüllü yazar Necib Mahfuz'un en bilinen ve sevilen romanlarından Miramar, farklı ekonomik ve politik görüşlere sahip bir grup insanın yaşamları ve ilişkileri üzerinden 1960'lı yılların Mısır'ını çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Her biri farklı sebepler yüzünden sürgün hayatına mahkûm altı karakter, İskenderiye'de, eski görkemini yitirmiş Miramar Pansiyon'da bir araya gelirler. Hikâyenin ana kahramanı, köyünden kaçıp pansiyona sığınan ve okuma yazma öğrenip kendisini özgürleştirmeye kararlı bir genç kadın olan Zühre'dir. Pansiyon sakinlerinin onunla kurdukları ilişki dönemin sosyal ve siyasi gerçeklerini yansıtır. Miramar, çeşitlilikle çatışmanın iç içe geçtiği büyük bir ev, bir ülke metaforu olarak akıllarda yer edecek, güçlü bir roman.

Tüm saygın romanlar gibi, Miramar gazetelerdeki binlerce yazının ya da televizyondaki belgesellerin yapamadığını başararak bize bir ulusun psikolojisini yakından tanıma ayrıcalığını bahşediyor.
-John Fowles-

Necib Mahfuz'un eserlerinde, ülkesinin durumunu doğrudan ve açıkça anlatmak üzere kalemini kullanan edebiyatçılara özgü bir metafor duygusu var. Kitapları Mısır'a ve halkına duyduğu sevgiyle dopdolu, öte yandan son derece dürüst ve gerçekçi.
-Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786054927760
 • Çeviri:
  Suat Ertüzün
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

''Yazmak düşünüp, hissedebilen insanların harcıdır, gece kulüpleri ve barlardan çıkmayan zevk düşkünlerinin değil. Fakat kötü zamanlardayız. Eğitimlerini şüphesiz bir sirkte alan ve numaralarını sergileyecek en uygun saha olarak gazeteciliği seçen türedilerle, palyaçolarla çalışmaya mahkumuz."

Miramar, Necib MahfuzMiramar, Necib Mahfuz
Mazlum İlhan 
 03 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kendimi tutamadım işte. Çılgınlık. Halbuki bana ne kazandıracaktı? Giysileri tutuşunca, dibinde su var diye uçuruma baş aşağı atlayan birinden farkım yoktu.

Miramar, Necib Mahfuz (Sayfa 103)Miramar, Necib Mahfuz (Sayfa 103)

Sana neyin iyi gelmediğini öğrendiysen, bunu neyin sana iyi geleceğini anlamanın bir tür yolu olarak da düşünebilirsin.

Miramar, Necib MahfuzMiramar, Necib Mahfuz

Kitapla ilgili 1 Haber

“Miramar” yalnızca bir pansiyon değil
“Miramar” yalnızca bir pansiyon değil Nobel Ödüllü yazar Necib Mahfuz’un en bilinen ve sevilen romanlarından “Miramar“, Suat Ertüzün’ün çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi’nce yayımlandı.