Önce Çocuklar ve Kadınlar

7,8/10  (14 Oy) · 
79 okunma  · 
15 beğeni  · 
771 gösterim
Eski şarkıcı ozanlara benzer Sunay Akın. Ortaçağda kasaba kasaba dolaşan, köy meydanlarında türkülerini söyleyen ozanlara. Geçtiği her yerde insanların yüreğine bir şair izi bırakır. Ama aynı zamanda bir tarih yazarıdır o. Şiirsel gizli tarihimizin yazarı! Açarsanız bu kitabın kapağını geçmişe, denizlerin derinliklerine ineceksiniz. Sizin olan batıkların öyküsünü, yaşanmış ölümsüz anların nasıl buluştuğunu göreceksiniz. Denizdeki kavun kabuklarının izinin Che Guevara'ya, astronot James Irwin'in uzay gemisinin kendi çocukluğuna çıktığını ve 1942'de Boğaz sularında yüzlerce insanın nasıl öldürüldüğünü okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  282
 • ISBN:
  9789944887625
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burak Akgün 
03 Mar 14:40, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Birkaç sayfadan oluşan mini mini deniz, gemi, deniz kazası hikayeleriyle dolu bir kitap. Bu ana temalarının yanında her bir hikayede öyle tesadüflere rastlıyorsunuz ki bu da kitabın en güzel yanı bence ve zaman zaman Sunay Akın bu tesadüfleri anlatabilmek için denizi bir çıkış noktası olarak kullanmış diye düşünüyorsunuz. Kitaba denizler ve gemiler tarihi kitabı gözüyle de bakabilirsiniz bu yönüyle de çok gerçekçi daha önce duymadığınız bilgiler yer alıyor. Mesela Hulusi Kentmen'in bir denizaltı astsubayı olduğunu biliyor muydunuz ? ya da Struma da neler olduğunu ..

Dila. 
19 Oca 17:03, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

Denizi ve denize dair hikayeleri sevenler için güzel, arşivlik bir kitap. Tarihten birçok denizcilik olayını içerisindeki hikayelerle öğreniyorsunuz ki bu daha etkileyici hale getiriyor. Ve kitapta bahsi geçen gemiler-kazalar- insanlar hakkında merak uyandırıyor. Etkilendiğim Struma hikayesinin üstüne oturup konu hakkında kaç kitap okudum... Bu sebeple bana çok şey kattığını söyleyebilirim.

Kitaptan 10 Alıntı

Berfun Berçin 
19 Şub 15:45, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Aşk da böyledir." diyorum yol arkadaşıma."Bıçağını göstermez!"

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 106 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 106 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Berfun Berçin 
 19 Şub 15:43, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Burada Kaptan Smith son kez seslenir ona:"Kendine iyi bak denizci dostum.Tekrar karşılaşıncaya kadar."

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 104 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 104 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Berfun Berçin 
21 Şub 16:22, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kayalık çakıl yelkenli
Sana bırakıyorum veda şarkımı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 239 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 239 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Berfun Berçin 
21 Şub 16:38, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yüzümde
Okyanusun eski gemileri

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 272 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 272 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Berfun Berçin 
21 Şub 16:01, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

1924 hükümetinin adalet bakanı olan Mahmut Esat Bey,İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde verdiği derslerde,aydınlanmadan odun vermeden "ileri-geri" konuşur:"Ege nelik haklarına dayanarak bir milletin gerileme,geri gitme hakkı yoktur.Çünkü geriler, ilerilere nispeten birer kötülükten.Hayat gerilerde değil, ilerilerdedir.Hayat kötülüklerde değil,ilerilerde,iyiliklerdedir.Gerilerde ölüm vardır.Bir millet öleceğim diyemez.Yaşama ve yaşatma ilerilerdedir.Bir milleti yaşama ve yaşatma hakkı vardır.Bir millet yaşayacağım diyebilir.Cumhuriyet'ten hilafete,saltanat,krallığa inmek söyle dursun,meşrutiyete bile geri dönmek bir milletin hakkı olamaz.Çünkü böyle bir durumda millet,kendi egemenliğinden kısmen olsun feragat etmektedir. "

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 163 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 163 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Berfun Berçin 
21 Şub 16:06, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Dünyanın en yoksul,en acınacak,en mutsuz ve hiçbir şeyi olmayan insanım ben şimdi.

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 175 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 175 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Berfun Berçin 
21 Şub 16:20, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ben,bu kadar gürültü yapacağımı sanmıyorum! ..

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 232 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 232 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Berfun Berçin 
21 Şub 16:44, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitabın sonuna geldin işte sevgili okur.Bil ki, bu kitap yazılırken, kaptanının kulağında sürekli olarak Gabriel Garcia Marquez'in şu sözleri çınlanmıştır:"Yazarların denizin ortasında gemisi batmış gibi her zaman yalnız olduklarına inanırım.Yazman hiç kimse yardım edemez."
...Ve dalgalar,üstünde "Sunay Akın" yazan can şimdiki kıyıya ulaştırır.

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 282 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 282 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Berfun Berçin 
21 Şub 16:34, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Denizdeki menfaatler hesapsızdır.
Selamet istersen kıyıdadır.

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 253 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 253 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)