Parfümün Dansı

8,6/10  (84 Oy) · 
286 okunma  · 
82 beğeni  · 
3.421 gösterim
“Oyunculuk uçarılık değil, bilgeliktir” diyerek çılgınlık derecesinde “oyuncul” romanlar yazan Tom Robbins, bu romanda hayatımızı var eden en temel kavramlar hakkında düşünmeye ve insanın doğayla ilişkisinin kopma sürecinin anlatıldığı düşsel/tarihsel bir yolculuğa çağırıyor bizi.Batı’dan Doğu’ya, oradan da Yeni Dünya’ya uzanan, ölümsüzlüğü kovalayan ve yüzyıllar süren bir yolculuktur bu. Batı, acı çekmeyi seven, mantığa, bireyciliğe ve üretime tapınanların diyarıdır. Doğu, aşka, boş zamana, münzeviliğe, bilinmezliğe hayatında yer veren insanların yaşadığı su ve parfüm diyarıdır. Yeni Dünya’da ise sadece “başarı” ve hırs vardır.

Yolculuğun en ilginç kişisi ise keçi ayaklı, zevk ve bereket tanrısı Pan’dır. Pan, insanların duyguları ile düşünceleri arasına duvarçekmeleri; yaşamak yerine, cennete kabul edilmek ve doğayı tahakküm altına almak için çalışmaları; dans, müzik ve aşklailgilenmek yerine, doğru ve yanlışla uğraşan Aristo, İsa ve Descartes’a inanmaları ile gücünü yitiren bir tanrıdır. Aynı zamanda Bay Mantıksız, Bay İçgüdü, Bay Hayvani Sır, Bay Çingene, Bay Koku, Bay Aydedeye Havlayan, Bay Şaşırtıp Kaçan, Bay Mastürbasyon, Bay İnatçı Güç, Bay Küstahlık, Bay Doğa En İyisini Bilir...dir.
Pan’ın en yakın arkadaşları ise, “insanın kalbiyle yaşamasını” savunan kendi kendinin kralı Alobar ve Kama-Sutra’yı bütün incelikleriyle bilen koku bilgesi Kudra’dır.Bugün Pan’ın, Alobar’ın ve Kudra’nın izleyicileri günahlarından pişman olmayan günahkârlar, inançsızlar, şehvetli kadınlar, müzisyenler, âşıklar, asiler, şairler ve delilerdir.
Bu kitapta hayatlarını bir “deney” olarak yaşayanlar anlatılmaz.Onların okumalarına da gerek yoktur!..
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789755391014
 • Orijinal Adı:
  Jitterbug Perfume
 • Çeviri:
  Belkıs Çorakçı Dişbudak
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
28 Eki 09:56, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Evet çok özel ve güzel bir kitap daha. Çok etkileyici bir kitap en başta bunu demek istiyorum. Uzun süredir aklımda ama eser çokluğundan beklemedeydi. Çoğu listede görebiliriz bu eseri beğenilenler arasında.

Gelelim kitaba. Çok farklı bir eser okudum. Kurgusu muazzam derecede güzel, dil akıcı. Yazarı çok ama çok beğendim. Okuduğum kitaplar arasında Martin Eden hariç ilk on sıralamasında şu an Parfümün Dansı. Yazarın betimlemeleri çok güzel. Göz önünde canlandırıyor romanı.

İçerik kısmını kısa cümlelerle geçeceğim. Felfefe, mitoloji ve psikoloji grifti çok harika. İç içe harika kurgularla akıyor kitap. Farklı şehirlerde ve farklı bölümlerden oluşmakta. Ana tema koku ve buruna dayalı; daha doğrusu parfüm diyelim biz ona. Gelecek ve geçmiş arasında kurulan bir sentez olarak sürüyor roman. Arzuları sorguluyor, inanç değerlerimizi sorguluyor. Din ve felsefe konuları çok güzel harmanlanmış ve romanın çoğu bölümü bununla ilgili. Yine aynı şekilde tarihten de alıntılar çok güzel. Hem yakın geçmişteki hem de uzak geçmişteki kişileştirmeleri çok iyi yapmış yazar. Gerçekten çok güzel bir kurgu. Örn: Albert Einstein…
Koku duygusu ile erotizm çok üst seviyede seyrediyor. Erotizmle ilgili olarak Kamasutra konuları da romanın içinedeydi. Sağlıklı seks hayatı da romanın içinde yer almakta.

Son bölümlerinde hep akıl veriyor ve doğruyu gösteriyor. Mantık ve aklı sorgulaması çok güzeldi. Konusu koku olan bu romanın asıl teması ise uzun yaşamın, sağlıklı ve mutlu yaşamın nasıl olabileceği. Kişisel gelişim romanı mı, tarih mi, felsefe mi ? Gerçekten çok özel bir eser. Herkese tavsiye ederim.
Hayata pozitif bakmak ve olumsulukları düşünmemek için mükemmel bir eser.

Kesinlikle favori kitaplarımın arasında diyebilirim.Kurgusuyla olayların akışıyla çok etkiliyeci.Tom Robbıns zekasına ,hayal gücüne ve yaratıcılığına hayran kalmamak mümkün değil.Felsefe ve mitolojiden hoşlananların okumasını tavsiye ederim.

ESRA KADIOGLU 
09 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Çok uzun zamandır okumak için bekliyordum ve şimdi iyi ki okudum diyorum. Çok eğlendim, çok sevdim karakterleri.. Hem düşündürdü, hem gülümsetti beni. Arkadaşlarımın yorumlarındaki kadar güzel. Ölümsüzlük ve koku bu kadar güzel mi anlatılır. Alobar ile zaman geldi ölümsüzlüğü istedim, Kudra ile ölümü , Pan gibi çılgın olmayı.... Okumayan arkadaşlara tavsiye ederim :) Sevgiyle kalın...

Gülay 
17 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kesinlikle favori kitaplarımın arasında diyebilirim.Kurgusuyla olayların akışıyla çok etkiliyeci.Tom Robbıns zekasına ,hayal gücüne ve yaratıcılığına hayran kalmamak mümkün değil.Felsefe ve mitolojiden hoşlananların okumasını tavsiye ederim.

fatma mamik 
07 Ara 2015, Kitabı okudu, 20 günde, Beğendi, 7/10 puan

İnsan oğlunun belkide en çok peşinden gittiği konudur ölümsüzlük.Peki gerçekten ölümsüzlük var olabilir mi?Ölümsüzlüğü bulma yolundan giden bir kadın ve bir erkek.Bunların geliştirdiği bir parfüm.Pancarların bir araya getireceği parfüm üreticileri.Ve bunların meydana getirdiği sürükleyici ve ilginç bir hikaye

Esma Saatçı 
21 Eki 2014, Kitabı okudu, 9/10 puan

Değişik bir kurgu, mitoloji ve psikolojinin güzel bir harmanı.

Mujurey 
14 Eyl 23:29, Kitabı okudu, 21 günde, 8/10 puan

Amerikalı yazar Tom Robbins'in okuduğum ilk kitabı. Kapaktaki Pan figürünün kaynağı ise kitabın ön sayfasında yer alan anıda anlatılmış. Benim için çok hoş bir ayrıntı oldu bu.

Kitap dolu dolu ve yoğundu. Benim için uzun bir yolculuk diyebilirim. Okuması zaman aldı. Hikaye bir kaç koldan ilerliyor ve güzel bir sonuca ulaşıyor. Kurgu başarılıydı ancak yer yer dağılmalar, duraklamalar vardı. Alobar ile Kudra'nın en sevilen karakterler olarak anılmasını ise aralarındaki mistisizme bağlıyorum. Benim en etkilendiğim karakter ise sanırım tavşan Marcel le Fever oldu.
Kitapta merak unsurunun çok zayıf olduğunu düşünüyorum. Pancarın akıbeti, Alobar ile Kudra'nın ölümsüzlük yolculuğu, Bandaloop'ların gizemi... Bunlar sürükleyici kılıyor örgüyü ama gene de bir şeyler eksik gibiydi. Tabii, bütün o uçuk, zekice ve gülümseten betimlemeler ise bu eksiği kapatıyor.
Bir farkındalık katıyor kitap, ölüm üzerine. Üzerinde düşünülüp tartışılması gereken bir felsefe var. Beni uyandıran paragraflar.

Koku, belki de beş duyu arasında en gizemli olanı. Yazar ise kokuyu ölümsüzlüğün ipi olarak resmetmiş. Bir bağ.

Elif Tintas 
12 Haz 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kesinlikle okuduğum en sıradışı en güzel kitaplardan biri idi. Yazarın zekasına hayran kalacaksınız.

Fatma Demir 
31 Eki 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

insanda merak uyandıran bir anlatıma sahip sıkıldığım anlarda oldu ama bu kitabı yarım bırakamadım ve insanda değişik hisler uyandırıyor bence herkes sabırla bu kitabı okumalı

Sevil oğuz 
12 Ağu 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Şimdiye dek 3 kez okuduğum, bu aralar tekrar okumayı düşündüğüm kitap. Her okuduğumda başka bir ayrıntıyı keşfediyorum, farklı duygulara sürükleniyorum.

Esra Demirtaş 
27 Eki 12:13, Kitabı okudu, 41 günde, Beğendi, 8/10 puan

'' Hayal ile gerçek arasında dolanan, pancara anlam yükleten kitap. Bence de küçük, renkli, seksi, kaygısız, barışcıl yani çiçekler gibi olmak iri, tutucu, çekingen, korku dolu, saldırgan olmaktan, yani dev kertenkeleler gibi olmaktan daha iyidir. Evrimde çiçeksel dönemin varlığına inandıran kitap.''

Kitaptan 119 Alıntı

-Dönmeyi planlıyorsun demek, öyle mi?
-Eğer dünya yuvarlaksa, başka çarem var mı?

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 55)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 55)
KeMâL 
 10 Oca 09:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Geceleri karanlıkta biz kendimiz de gölge oluruz.

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 101 - Ayrıntı Yayınları)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 101 - Ayrıntı Yayınları)
Berfun Berçin 
25 Tem 20:39, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mantık aşkı sınırlar.Descartes'in hiç evlenmemesinin nedeni buydu belki de. Descartes mantık çağının mimarıdır.

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 171 - Ayrıntı Yayıncılık)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 171 - Ayrıntı Yayıncılık)
Songül Özcan 
 29 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ölüm sabırsız ve düşüncesiz davranıyor.. Benim içimde bir heves var, kendim olma hevesi.. canım istediğinde ölmek.

Parfümün Dansı, Tom RobbinsParfümün Dansı, Tom Robbins
Berfun Berçin 
25 Tem 22:03, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ah, sevgilim, hayat güzel,biliyorum, bana da hala bazı süprizler sunuyor; ama belki ölümde güzeldir. Onunda süprizleri olduğu kesin.

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 209 - Ayrıntı Yayıncılık)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 209 - Ayrıntı Yayıncılık)
yasemin 
17 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Doğduğumuz zaman yuvarlak, keskin, saf bir yüzümüz vardır. Ama yavaş yavaş bizi ana babalar yer, okullar yutar, sosyal kuruluşlar emer, kötü alışkanlıklar kemirir, yaş ise tüketir. Sindirildiğimiz zaman tıpkı ineklerdeki gibi altı mideden geçtiğimiz zaman, pis bir kahverengi tonunda çıkarız.

Parfümün Dansı, Tom RobbinsParfümün Dansı, Tom Robbins
KeMâL 
27 Eki 14:48, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

“Günümüz aydınlarının en büyük başarısızlığı, mizahı ciddiye almaktaki yetersizliği olmuştur.”

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 373 - Ayrıntı Yayınları)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 373 - Ayrıntı Yayınları)
Seda 
04 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Maddesel şeylerin insanı hayata bağlama gücü nice idealistin sandığından çok daha fazladır."

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 351)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 351)