Siliniş Rizzoli & Isles Serisi 5

8,7/10  (130 Oy) · 
446 okunma  · 
105 beğeni  · 
2.942 gösterim
Kendini bir rehine krizinin yanlış tarafında bulunca, hamile olan cinayet masası detektifi Jane Rizzoli, hayatının en mutlu saatleri olabilecek süreçte kendini tam bir kâbusun ortasında bulur. İsimsiz, güzel bir kadın, morga ceset olarak getirilir. Fakat Boston'lu tıp uzmanı Maura Isles ceset torbasını açıp baktığında, unutamayacağı bir korku yaşar: Ceset gözlerini açar!

Hâlâ hayatta olan kadın hastaneye yetiştirilir, ama tuhaflıklar çok geçmeden ölümcüllüğe dönüşür. Kadın, son derece soğukkanlı bir şekilde güvenlik görevlisini öldürerek hastaları rehin alır… Aralarından biri hamile cinayet detektifi Jane Rizzoli'dir.

Bu şiddet eğilimli, çaresiz ruh kimdir ve istediği nedir? Gergin saatler ilerlerken Maura, Jane'in kocası FBI ajanı Gabriel Dean'le işbirliği yaparak gizemli katilin kimliğini araştırmaya başlar. Federal ajanlar aniden ortaya çıkınca, Maura ve Gabriel sıradan bir rehine krizinden çok daha derinlere uzanan bir olayla karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu gizemin anahtarını sadece silahlı çılgın kadınla kapana kısılmış olan Rizzoli elinde tutmaktadır… Tabii eğer hayatta kalırsa.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786053482826
 • Orijinal Adı:
  Vanish
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra A. 
28 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, Puan vermedi

Serinin 5. kitabı Siliniş, dünyadaki en iğrenç konulardan birini işliyor: Fahişelik. Hayatlar, adi insanların elinde nasıl silinir? Çocuk yaştaki bir kıza; pislik, koca göbekli, hayvan oğlu hayvan, makam mevki sahibi bir var olmayasıca nasıl meyleder? Koca işkembesini sallayarak kızın üstüne gelişi.. Allah'ım düşündükçe def gibi geriliyorum... Adam resmen çocuk kızların gençliğini aldıkça kendisi gençleştiğini falan mı sanıyordu... Şu anda çıldıray, yıldıray ve öfkeliyim. Bunun binlerce örneğini dünyanın bütün ülkelerinde gördük, görüyoruz, Allah kahretsin ki göreceğiz de... Karşısındaki bir can taşımazmış gibi nasıl davranır insan. Okuyun, görün... Ağlayan ağlasın, kusan kussun, kızan kızsın. Hepsini combo yaşayanlara da selam olsun.

Tess Gerritsen yine muhteşem kalemiyle ve kolay okunabilirliği ile takdiri hak ediyor. Bu yazar, bu işi biliyor.

Sadettin TANIK 
26 Tem 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

Tess Gerrtsen'in gerilimi yüksek bir polisiye romanı daha. Oldukça sürükleyici; hani "elinizden bırakmayacaksınız" klasik söyleme tam uyan bir kitap. Ayrıca yöneticilerin ve üst düzey bürokratların çirkinliklerini ve bu çirkinlerini örtmek için uyguladıkları yöntem ve vahşeti göstermesi açısından da okunması gereken bir kitap. Kesinlikle polisiye gerilim seven kitapseverlere öneririm.

KeMâL 
16 Haz 14:46, Kitabı okudu, 7 günde

Siliniş ile birlikte biten seri olarak devam ettiğim ( Rizzoli – Isles ) 5. Kitabı oldu. Her defasında "kanımca" üstüne koyan bir yazar oldu ve gerçekten şaşırttı bu sefer. Yazarın dili gayet okunulabilir ve açık. Diğer romanlarında seri katil olarak giden olayları konu alan yazar bu kitapta dedektifin cinayet araştırması, polisiye olarak macera romanı gibi ilerlemiş. Daha doğrusu adli tıp konularını ele alan değil katilin takibi olarak diyebilirim. Gerilimi gayet yüksek, oldukça sürükleyici, akıcı, aksiyonlarla dolu, başarılı ve güçlü kurguyla yazılmış bir polisiye diyebilirim.
Ana konu olarak ise insan kaçakçılığı ve kaçırılan kızların daha doğrusu çocukların fahişeliğe zorlanmasını konu almış. Roman ABD’de geçmekte. Üst düzey yetkillilerin yaptıkları kötü olayların ve bunun devamı olarak anlatmış yazar. Bu kitapta bir karakter de ekleniyor seriye şaşırtıcı olarak ( Spoiler vermek istemiyorum) Kitabın son cümlesi; romanın ilk cümlesi olacak kadar güzel kurgu var. Olaylar o kadar çok ve konular o kadar derin ve anlamlı. Bununla birlikte olay örgüsü da karışık değil. Klasik olarak okunulabilecek bir eser.
Soluksuz okuyacağınız bir eser olacağına inanıyorum. Tess’i bir kez okuduktan sonra dizi gibi devam etmek istiyorsunuz bu yüzden seriye hızla devam edeceğim. Sizlere öneririm. Sürç-i lisan ettiysek affola, zevkler ve renkler tartışılmaz diyerekten bitiriyorum.

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
22 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Akıcı.keyifli okuduğum bir Tess Gerritsen romanı.Bir günde okudum, elimden bırakamadan.

Ceren Acer 
25 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tess Gerrıtsen'in romanlarını okudukça gerilim türüne daha çok ilgi duyuyorum. Gerçekten çok akıcı ve güçlü bir kalemi var. Okuduğum romanları sayesinde bu yazarın sıkı bir takipçisi oldum diyebilirim. Kaleme aldığı romanlara en ufacık kusur bile bulamıyorum. Bu kitabı da oldukça etkileyici, başarılı ve okuyanı tam bir gerilim yumağına sarıp sarmalıyor. Etkisi ise çok uzun süre zihninizde kalıyor mutlaka! Kendinizi sinema solonunda gerilim filmi izliyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz daha ilk sayfalardan. Bence okumamış olanlar daha fazla geç kalmayın derim.

Beyza 
17 May 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Yazarın daha önceden okuduğum kitapları gibiydi. Otopsiler en ince ayrıntısıyla, okuyanların gözünde canlanacak şekilde anlatılmış. Akıcı bir cinayet-dedektif romanı.

Kitap ve Kahve Gezegeni 
17 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yazar yine şahaneler yaratmış. Rizzoliandisles serisinin 5.cisi ;
Olay adli tip uzmani Maura nin otopsi yapmak icin getirilen cesedin canlanmasiyla basliyor. Daha sonra canlanan bu kiz tedavi gordugu hastanede dogum yapmak uzere olan dedektif Rizzoli'ninde icinde bulundugu 6 kisiyi rehin aliyor. Olaylar bir anda basit bir rehine krizinden ulke gundemine oturuyor... Jane ve esi Gabriel bu isin pesini birakmazlar ve arastirmaya baslarlar... Anlatima gelince yazar duygulari anlatımda okadar basarili olmuski, okurken bir taraftanda yasiyor insan... Tecavuze ve fuhusa zorlanan kizlarin duygulari, acilari cok gercekciydi... Herkese tavsiye ederim mutlaka okunmali diye dusunuyorum.

ozge 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yine sürükleyici,soluk kesen bir Tess kitabı oldu. Hem hiç bitmesin istedim hem de sonu ne olacak diye merak ettim. Kahramanımız Rizzoli yine rahat durmadı doğuma gittiği hastanede rehin alındığı yetmiyormuş gibi lohusa senromunu bile farklı yaşadı. Bu arada kocasının da hakkını yemeyeyim, örnek bir şekilde destek oldu. Tempo biran olsun düşmedi. Kadın ticaretinden üst düzey yöneticilere kadar uzanan bir macera sizi bekliyor. Seviyorum Tess seni. 1 günde ,1 solukta bitecek bir kitap . Soluksuz okuyacaksınız ama bitince de üzüleceksiniz.

sessiz kadın 
04 Şub 02:30, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 10/10 puan

İşin ucu yurtdışından Amerika'ya gençkızları fuhuş için getiren ve bu kızları zorla alıkoyan bir çeteye çıkar.tess gerritsen işin uzmanı bir kadın tüm kitaplarındaki gerilimi birebir yaşıyorum kitabı okumaya başlamadan önce camları ve kapıları iyice kapatıp ışıkları yakıyorum ... tek kelimeyle büyüleyici

TSena_gl 
 16 Haz 15:38, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Birkaç kız kaçak olarak başka ülkeye geçiş yapmak için yasadışı iş yapan insanlarla birlik olup ülkeyi terk etmeye çalışırlar, hepsi küçük yaşta çocuklardır aslında. Yasadışı iş yapan insanlardan ne kadar doğruluk beklenir ki? Bu kitapta tam da bu noktada başlıyor. Kızlar, aslında bir esir, daha doğrusu bir 'mal';çünkü bu insanlar, kadın pazarlayan kişilerdir. Kızlar bunu en kötü şekilde öğreniyorlar. Şiddet ve ölümle korkutulup, yaşatılan onca iğrenç şeyler... İnanın buraları okurken ürperdim, sinir oldum! Bir taraftan Dedektif Rizzoli doğum iznindeyken bir mahkemeye katılıyor ve beklenen, aslında o an beklenilmeyen orada gerçekleşiyor. Hastaneye götürülen Dedektif Rizzoli'yi orada bile olaylar bırakmıyor... Dr. İsles yani adli tıp doktoru bir gece hastanedeyken bir beklenmeyen olayda onu buluyor. Kendini farkında olmadan garip bir durumun içinde buluyor. Sonrasında olayların tamamen çığrından çıkması ve tüm olayların tek bir noktada toplanması baş gösteriyor. Rizzoli ve birkaç kişinin hastanede rehin alınması, suçlu gibi görünenlerin aslında gerçek suçluların, ölümünlerin ve tecavüzlerin ortaya çıkması için verdiği savaş. Ölümle burun buruna mücadele... Suçlu kim? Bu kitap beklenmeyen olaylar silsilesi. Bu kitap kendimizi kimlere emanet ediyoruz acaba diye düşündürüyor. Her şeyden kurtulan tek bir kız, tek bir kanıt ve tek güvenilir kadın, Dedektif Rizzoli... Bazen kimin dost, kimin düşman ve kimin seni ne zaman kurtarabileceğini bilemezsin. Hayat çoğu zaman beklenilmeyeni yaşatır... Ve kim olursan ol, suçluysan adalet yerini bulur. Hiç değilse bu kitapta durum bu. https://www.instagram.com/sena_booklovers/

3 /

Kitaptan 47 Alıntı

Aysel 
29 Şub 16:22, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Benim hayallerim yok," diye fısıldadım.
"Böylesi daha iyi." Olena acı bir şekilde güldü." O zaman hayal kırıklığına uğramazsın. "

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 172)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 172)
Aysel 
03 Mar 19:33, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Annelerimize ihtiyaç duymadığımız bir zaman geliyor mu ki?"

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 302)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 302)

Bir adam her gün kahramanı oynama şansını bulamaz.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 195 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 195 - Martı Yayınları)

Çöl onu geri vermeye karar vermişti ve şimdi topraktan geri çıkıyordu.
Bazen silinenler bize geri döner.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 462 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 462 - Martı Yayınları)

Değişen sadece adamların yüzleriydi; verdikleri acıysa daima aynıydı.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 213 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 213 - Martı Yayınları)

" Derinin altına indiğinde en güzel kadın bile aynı görünüyor. Kas ve kemiklerden oluşan bir boşluğun içine tıkıştırılmış organlar yığını. "

Siliniş, Tess GerritsenSiliniş, Tess Gerritsen

Kimse bu kadını kontrol etmedi mi?

"Ölülerin acil durumları olmaz."

Siliniş, Tess Gerritsen (Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Martı Yayınları)

"Dünya kötü bir yer, Mila, ve onu değiştirmenin hiçbir yolu yok. Yapabileceğin en iyi şey hayatta kalmak."
Ve kötü olmamak.
Bazen seçeneğin yoktur. Sadece öyle olmak zorundasındır.
Sen kötü olamazsın.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 215 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 215 - Martı Yayınları)

Köpek balıklarıyla yüzersen, bir gün seni mutlaka yerler.

Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 360 - Martı Yayınları)Siliniş, Tess Gerritsen (Sayfa 360 - Martı Yayınları)
5 /