Ruh Koleksiyoncusu Rizzoli & Isles Serisi 7

8,8/10  (72 Oy) · 
277 okunma  · 
59 beğeni  · 
2.218 gösterim
Boston’da bir müzenin bodrumunda iki bin yaşında olduğu sanılan bir mumyanın keşfi kamuoyunda büyük ilgi uyandırır. Ancak bilgisayarlı tomografi taraması, mumyanın bacağında iki bin yıl öncesine ait olamayacak bir cisim ortaya çıkarır: Bir kurşun. Dedektif Jane Rizzoli ile adli tıp uzmanı Maura Isles’ın yolları bir kez daha kesişiyor. Arkeoloji Katili’ni yakalayamazlarsa vahşi cinayetler son bulmayacak.

“Ruh Koleksiyoncusu ani virajlarla ustaca kurgulanmış muhteşem bir gerilim romanı.”

-The Globe and Mail

“Günümüz gerilim edebiyatının en yaratıcı yazarından çarpıcı bir dehşet hikâyesi.”

-The Providence Journal

“Sağlam kurgusu ve tam ayarındaki bilimsel ayrıntılarıyla Ruh Koleksiyoncusu Gerritsen’in en iyi eserlerinden biri.”

-Chicago Sun-Times
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  298
 • ISBN:
  978-605-09-0190-0
 • Orijinal Adı:
  The Keepsake
 • Çeviri:
  Boğaç Erkan
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Songül 
16 Oca 12:40, Kitabı okudu, 3 günde

Rizzoli & Isles serisinin 7.kitabı
Kitapta alışılmadık yöntemler kullanan bir seri katil var. Mumyalama yöntemi, tsantsa ve bataklıkta ceset saklama. Gerçekten adam çok farklı şeyler yapıyor. Hadi mumyalama falan neyse de tsantsa yöntemi yani kafa küçültme iğrenç… Kafa derisini yüzüp bir şeyler sürüp bekletip kurutuyorlar. Saçları ekliyorlar bayağı iğrenç bir gelenek.

Dr. Maura İsles’ı Crispin Müzesi’nin bodrumunda bulunan ve iki bin yaşında olduğu sanılan bir mumyanın bilgisayar taramasına çağırıyorlar ve BT (Bilgisayarlı Tomografi)’de BİR KURŞUN buluyorlar. Ondan sonra da mumyanın aslında yakın bir tarihe ait olduğu bulunuyor.

Maura, bunu öğrenince Jane Rizzoli’yi otopsiye çağırıyor. Böylece olay polislerin eline geçiyor. Müzenin elinden yetkiler alınıyor. Mumyaya Bayan X diye isim takıyorlar ve medyada büyük yankı uyandırıyor.
Bayan X’in dudaklarının dikildiğini görürler. Çünkü ağzının içinde altın parçası vardır ve üstünde

Piramitleri ziyaret ettim.
KAHİRE, MISIR

Yazıyordur.

Metalin arka tarafında da semboller vardır ve yine bu semboller harflere tekabül eder J Yani sembollerin açılımı M-D-A dır. Bu sembollerin denk düştüğü harfleri söyleyen kişi Dr. Josephine Pulcillo’dur ve bu anlamı okuyunca kadın dehşete düşmüş gibi bir yüz ifadesine bürünmüştür. Medeia akılda tutmanız gereken önemli bir kelimedir kitapta.

Bayan X müzenin deposunda bulunduğu için Jane ve Frost bodrumu araştırmak ister. Bodrumun duvarlarından birisinin tuğlalarının yerinden kımıldadığını fark ederler. Jane o duvarı geçebileceği kadar açınca gördüğü şey karşısında şok olur. Hemen Maura’yı çağırırlar. Gördükleri şey adı tsantsa olan büzülmüş bir kafatasıdır…

Artık bu olaylardan sonra kitapta gerilim artıyor ve dolayısıyla heyecan da artıyor.

Mefisto Kulübü’nde geçen, kitabın anlaşılmaz karakteri olan Anthony Sansone, burada da karşımıza çıkıyor ve yine olayların hepsini öğreniyor. Ben gerçekten bu adamı anlamıyorum. Geçen kitapta da suçlu gibi davranıyordu. Yasak olduğunu bildiği halde Maura’yı dava hakkında konuşturmaya çalışıyordu, savunduğu şeyler… gerçekten çok garip bir adam. Bu kitapta da Maura zor durumdayken onu evine çağırıyor, yardım ediyor.

Bir de şu kısmı çok beğendim:
Medea kızına şöyle diyor:

Antropologlar çekirdek ailenin anne, baba ve çocuktan oluştuğunu söylemezler. Hayır, çekirdek aile anne ve çocuktan oluşur. Babalar gelirler ve giderler.

Gerçekten de bu düşünce kitaba çok uyuyor.

Sonuç olarak bu kitabı çok beğendim, ayrıca mumyalama, Mısırlılar ve bataklıklar hakkında çok şey öğrendim diyebilirim.

Eğer polisiyeden hoşlanıyorsanız RİZZOLİ&ISLES serisini mutlaka okuyun! Kaçırılacak bir seri değil. Bence heyecan, polisiye, farklı olaylar seven herkes rahatlıkla okuyabilir.

Mehtappp 
 26 Kas 2015, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 8/10 puan

Rizzoli&Isles serisinin 7. kitabı.

İlginç bir koleksiyona sahip olan Crispin Müzesinde bulunan mumyalanmış bir ceset: Bayan X. (Kimliği bilinmeyen cesetlere Bay ya da Bayan X deniyor) Önce 2 bin yıllık olduğu düşünülüyor ancak yapılan taramalar ve araştırmalar sonucu bulgular değişiyor. Cesedin en tuhaf yanı ise "tsantsa" olması. Tsantsa, kesilen insan kafasının küçültülmesi işlemi. (Benim gibi meraklılar arama motorundan nasıl bir şey olduğuna bakabilir) Dedektifimiz Rizzoli bu defa bir “arkeoloji katilinin” peşinde. Her cinayetin her bulgunun ucu arkeolojiye çıkıyor.

Mısır tarihi ve arkeolojiye ilgi duyan biri olarak beğendim kitabı. İlginç birkaç bilgi de öğrenmiş oldum.

Ceren 
24 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, Puan vermedi

Konusunu güzel, ilerleyişini ise oldukça yavaş bulduğum kitaptır. Tess Gerritsen'in diğer kitaplarında olduğu gibi Ruh Koleksiyoncusu'nda da dikkat çeken, nefes kesen bir konu hakim. Fakat olayların ilerleyiş şekli bakımından incelenirse yavaş, çokça yavaş ve hatta bazen okumayı zorlaştıracak kadar ağır olduğu söylenebilir. Rizzoli and Isles serisinin kitabıdır. Polisiye severlere ve sıkılmama konusunda kendine güvenenlere rahatlıkla önerilebilir.

Nurhan Işkın 
22 May 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Otopsi sonucu bacakta çıkan bir kurşun mumyanın geçmişini ve günümüzde ki katilin nasıl birleştiğini anlatan ,temposu yüksek bir polisiye gerilim.

seher 
15 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Tess Gerritsen eğitimini aldığı antropoliji bilgisine dayanarak yazdığı kitapta arkeoloji ve özellikle insanların mumyalama sanatı ,ölü gömme ,insan kafasını kurutma bataklıklarda korunmuş olarak bulunan insanlar gibi tekniklerin geçmişte nasıl uygulandığı cinayetlerle birlikte anlatılmıştır.Mısır uygarlığını da meraklı bir yapınız varsa sürükleyici bir kitabı okumanızı tavsiye ederim

Ceren Acer 
05 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

TESS GERRITSEN başkadır. Böyle akıcı, okuyucuyu iliklerine kadar ürperten olay örgülerini nasıl bu kadar gerçekçi bir biçimde kaleme alır? Hiç anlamış değilim. Bu kitabı bitirene kadar canım hiç yerimden kalkmak istemedi desem yeridir. Ruh Koleksiyoncusu bir katil, şaşırtıcı gelişmeler siz henüz bu kitabı okumamış olan okurlarını bekliyor. Ruh koleksiyonu yapan katili evinizde, odanızda, gittiğiniz her yerde hatta yatağınızda bile düşünmekten kendinizi alamayacaksınız. Etkisi güçlü bir gerilim romanı okumalıyım diyorsanız; Rizzoli & Isles serisinin yedinci kitabı olan Ruh Koleksiyoncusu tam da size göre.

Tyler Durden 
26 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

''Hayatta bedenine zarar verenler ölünce ruhuna bakınca bedenindeki yaralarında ruhunda görünce hiç şaşırma.
Ruh o kadar birleşmiş ki bedenle sanki bir bütündü.''
Bu cümle tam da kitabı altını çizecek birşeyler bulmazken sonuna kadar okutturan harika bir o kadarda göz torbalarımın belirgin olmasına neden olan bir kitap.
tavsiye ederim okunması yönünde.

Esma Saatçı 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Seri katillerin dünyasında antik zaman takıntıları olan değişik bir türün varlığının anlatıldığı bu kitap serinin güzel örneklerinden. Seri bitince 12. yazmama yetecek kadar karakterlere aşina oldum. Bu ikili bir gün kapımı çalarsa hemen çay ikram edecek kadar arkadaşız artık. :))))))
İyi okumalar.

Hatice Sultan 
25 May 2016, Kitabı okudu, 23 günde, Beğendi, 6/10 puan

Olay gerilim ve aksiyonsa Tess Gerritsen bu konuda başarı olan yazarlardan biri.Kitabın konusu bence çok yaratıcıydı mumyanın bacağındaki kurşun parçasından çok farklı yerlere bağlandı konu.Bence gayet yaratıcı ve iyi düşünülmüş bir konuydu.Olay örgüsü de gayet mantıklı fakat olaylar çok yavaş ilerliyor.Sıkılmadan okudum ama kitabı hevesle de okuduğum söylenemez.

Fatma Subaşı 
01 Şub 2016, Kitabı okudu, 9/10 puan

Bir insan nasıl çığırından çıkar? Kötülük bir insanın kanına nasıl böylesine yoğun işler? İşte Ruh Koleksiyoncusu kitabı da bize bunun gibi sorular sorduruyor.
Yanımızdan geçen, normal, eli yüzü temiz olan insanlara farklı bir bakış ile bakmanıza sebep olacaktır. Zira kötülüğün kimden geleceği belli olmaz.
Tess Gerritsen her zaman ki gibi bu kitapta da harikalar yaratmış. Tadında bilimsel açıklamalar ile insanı sıkmadan bir sonraki sayfayı merakla heyecanla yönlendirmiş. Evet bu kadının gerilim kitaplarında geriliyorum. Kolay kolay yaşamadığım adrenalini bu kitabı okurken iliklerime kadar yaşadım.
Dehşet mi ? Evet bu kitapta baştan sona göreceğiniz bu.
Vahşet mi ? Evet yine bu kitapta bulacaksınız.
Panik mi ? Evet yine bu kitapta bulacaksınız.
Gizem mi ? Her sayfasında çözmeye çalışacaksınız.
Okumanız gerekiyor mu ? Gerilim tutkunuysanız evet kesinlikle okumalısınız.

2 /

Kitaptan 16 Alıntı

Aysel 
01 Ağu 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 5/10 puan

"Bazı insanlar nerede durmaları gerektiğini bilemiyorlar işte" diye devam etti Jane, "ve hayatlarını sahip olamadıkları birini bekleyerek heba ediyorlar..."

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 286)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 286)
Aysel 
01 Ağu 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 5/10 puan

"Bazen, diye düşündü Jane, insana en büyük mutluluğu verebilecek kişi hiç dikkat etmediği biri oluyor, belli bir mesafede, sabırla bekleyen biri."

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 287)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 287)
Mehtappp 
20 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Kalpler, sonuçlarını pek fazla değerlendirmeden seçimlerini yapar.

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 17 - Doğan Kitap)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 17 - Doğan Kitap)
Aysel 
20 Tem 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 5/10 puan

"Bu hayattan yoruldum artık, diye düşündü. Ağzımdan çıkmadan önce her kelimenin neden olabileceği sonuçları düşünmekten bıktım."

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 110)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 110)
Mehtappp 
26 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Antropologlar çekirdek ailenin anne, baba ve çocuktan oluştuğunu söylemezler. Hayır, çekirdek aile anne ve çocuktan oluşur. Babalar gelirler ve giderler. denize açılır ya da savaşmak için giderler ve çoğunlukla da evlerine geri dönmezler. Ama anne ve çocuk sonsuza dek birbirlerine bağlanmıştır. Anne ve çocuk en eski bütünlüktür.

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 253 - Doğan Kitap)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 253 - Doğan Kitap)
Cansu Bıçak 
16 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsana en büyük mutluluğu verecek kişi, hiç dikkat etmediğin biri oluyor, belli bir mesafede, sabırla bekleyen biri.

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 287)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 287)
Cansu Bıçak 
16 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sahip olamayacağın bir adama aşık olduysan, hayal kırıklığından başka ne elde edebilirsin ki?

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 96)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 96)
Cansu Bıçak 
16 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gözlerini kaybettiğin zaman, bir zamanlar kaçırdığı bütün görünmez detayları fark edebiliyor insan. Aynı ayın gökyüzünde olduğunu ancak güneş battıktan sonra fark edebildiğin gibi.

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 214)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 214)
Hatice Sultan 
03 May 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

Kalpler sonuçlarını pek fazla değerlendirmeden seçimini yaparlar. Seçimini yaptıktan sonra kendilerini bekleyen yanlız geceleri düşünmez.

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 17)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 17)
2 /