Silmarillion

9,2/10  (82 Oy) · 
228 okunma  · 
63 beğeni  · 
2.603 gösterim
Tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. Kökleri Hobbit'ten önceye uzanır ve Yüzüklerin Efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm Tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. Yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi. Elflerin en beceriklisi olan Feanorun yarattığı üç Silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. Silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek Orta Dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve Cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, Morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.

Daha önce "Güç Yüzüklerine Dair" ismiyle yayımlanan ancak Silmarillion kitabında olması gereken metinde bu kitapla birlikte tam metin olarak yayımlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  1977
 • Sayfa Sayısı:
  691
 • ISBN:
  9752733947
 • Orijinal Adı:
  Silmarillion
 • Çeviri:
  Berna Akkıyal
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
 26 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ne kadar bizim için Tolkien'in en büyük eseri olarak Yüzüklerin Efendisi'ni görsek de, J. R. R. Tolkien için en büyük eseri Silmarilion' dur. Orta Dünya tarihinde yaratılışı, Elflerin geçmişini, Ainur'un Müziği' ni anlatır ve tabii ki de Luthien ile Beren aşkını. Ama tarih olarak Yüzük Savaşı'ından öncesini anlattığı için kesinlikle yine de Yüzüklerin Efendisi' nden önce okunmamalıdır, çok çok ağır kitaptır ve %99 yarım bırakılır ve çoğu Yüzüklerin Efendisi okuyucusu bile Silmarillion' u tam olarak okumamıştır.

Umut Çalışan 
13 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

O bir efsane. O bir Orta Dünya Tarihine Giriş, o bir Orta Dünya Coğrafya, Sosyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabı. Hemde akademik düzeyde...

Evet bunlar söylerken abartmıyorum. Kitabın içi yüzlerece coğrafik konum, binlerce hanedan-soy-kavim ismi (hem de hepsinin Eldar/Sindar ve Türkçesi yanyana) ile dolu. Eğer benim gibi yüzeysel, filmlerinden sonra merak salmış bir LOTR hayranıysanız zorlayabilir. Ki bu sebeplerden bana bir numara büyük geldi. Çok fazla tat alamadım. Kitap (herkesin Yüzüklerin Efendisi filmlerini seyrettiğini kabul ederek yazıyorum) bizim gördüklerimizin çok öncesinde Valar'ın, Orta Dünya'nın, elflerin, cücelerin ve insanların yaradılışından başlayarak, dünya tarihine damgasını vurmuş olayları kısım kısım inceliyor. Bu arada yaradılış, cennet-cehennem, dünyanın döngüsü gibi konuları kendince yorumlamış olması, azgınlığa, kibre düşüp helak edilen kavimleri adeta bir kutsal kitap diliyle anlatmış olması rahatsızlık uyandırabilir. Ancak, LOTR, Hobbit ve hurin'in Çocukları'nı okumuş biri olarak kitaplar arası bağlantı, kurgunun detayı ve kusursuzluğu inanılmaz. İddia ediyorum Tolkien bu eseri 500 sene önce hazırlayabilseydi, rahatlıkla resmi tarih kitabı olarak okutulabilir, hiç bir şekilde kendi içinde mantıksızlığa, çelişkiye düşmezdi. En başta da söylediğim gibi, tek tek not alınası, önemli yerlerin altı çizilesi, öğrencileri sözlü ya da yazılı sınava tabi tutulabilecek, gerçekten bir Orta Dünya varmışçasına muhteşem bir yapıt. Fakat Yzüüklerin Efendisi ve Hobbit'te ki heyecanlı savaş sahneleri vs. bu kitapta yok. Ancak her konu başlığı başlı başına bir kitap yapılabilir derinlikte. Bu arada elflerin kirli çamaşırlarını da ortaya çıkaran, hiç de öyle filmlerdeki gibi ulvi yaratıklar olmadığını anlatan bir kitap olmuş. Elrond hariç ama...

Burak Denizli 
03 Nis 00:21, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Orta dünyanın kuruluşu hikayesiyle buluşuyoruz bbu kitapta ve yanımızda eskilerden sadece 3 kişi var. Gandalf, Galadriel ve Sauron. Orta dünyanın Yüzüklerin Efendisi 3 lemesi ve hobbitteki haline gelmeden önceki haline gelmeden önceki oluşuş sürecini her ne kadar üslubu biraz ağır kalsada sizi bazen kitaba çekmekte zorlansada bizlere aktarıyor. Eğer gerçek bir yüzüklerin efendisi hayranıysanız okumak için bizim güzel dünyamızın! oluşuş hikayesini öğrenmek için ihtiyacımız olan kitap.

Berfun Berçin 
06 Eyl 12:59, Kitabı okudu, 7 günde, 10/10 puan

Orta Dünya'ya ilgi duyan ve merak eden okurların okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yüzüklerin efendisi ve Hobbit serisinden öncesi anlatılan bir kitap. İlk başlarda sıkılsanız bile bırakmayın. Çünkü sürükleyici bir kitap. Keyifli okumalar.

Göknur Sarı 
17 Kas 23:51, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

Dili ilk başta biraz ağır geliyor ama sonra... o şiirselliğe kendinizi kaptırıp gidiyorsunuz. Sözün bittiği yer ben bunun üstüne daha da bir şey okumam. Müthiş dehşetülvahşet bir kitap olmuş 1000 sayfa daha olsa 1000 sayfa daha okurdum. Çok keyif aldım. Ortadünya hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız aradığınız kitap kesinlikle bu. İnceliklerini düşünülmüş nakış gibi işlenmiş adeta. Ardından Hobit ve Yüzüklerin Efendisini de okursanız tadından yenmez. İyi okumalar...

Ieyasu Tokugawa 
 25 Mar 13:07, Kitabı okudu, 1 günde

Orta Dünya'nın komple başlangıcından alan, bütün taşların yerine oturmasını sağlayan, "Demek Yüzüklerin Efendisi serisi sadece olayın sonuymuş." demenize sebep olan bir kitap. Tolkien resmen derya deniz. Eğer Yüzüklerin Efendisi hayranıyım diyorsanız Orta Dünya'nın yaratılışını, ilk elfleri, elflerin ayrılışını, insanların gelişini, cücelerin nasıl ortaya çıktığını, karanlık tarafla yapılmış savaşları, Saruman'ı, diğer büyücüleri, Earendil'i, Feanor'un isyanını, Fingolfin ve Finrod'un kahramanlıklarını, Beren ve Luthien'in destansı aşkını, Turin'le Nienor'un hazin hikayesini, Kadim diyar Valinor'un iki güzel ağacı Laurelin ve Telperion'u bilmeden kesinlikle göçüp gitmeyin.

Hakan Uzun 
09 May 22:25, Kitabı okudu, 2 günde, 10/10 puan

Tarif edilemez bir kitap. İçinde 10 kitaba yetecek kadar hikaye barındıran tüm zamanların en önemli fantastik eseri. Kronolojik olarak Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarının geçtiği zamandan çok öncesini anlatıyor. İçinde mükemmel hikayeler,savaşlar,aşklar barındırıyor. Beren ve Luthien'in aşkı bana göre yazılmış en muazzam bir kaç aşk hikayesinden biri. Hatta Tolkien ve eşinin mezar taşlarında bu ikilinin ismi yazar. Bu da çok tatlı bir ayrıntı. Feanor, Fingolfin, Orome, Manwe ve daha niceleri. Fantastik sever biriyim diyorsanız kesinlikle okumalısınız.

İlay Yüksel 
24 Şub 09:52, Kitabı okudu, 15 günde, 10/10 puan

Yıllarca Yüzüklerin Efendisi filmlerini izlemeye inat etmiş, fantastik dünyayla yıldızı barışmamış biri olarak Tolkien'in orta dünyasının müdavimi olmama sebep olan kitaptır. Tolkien'in muhteşem dünyası Orta Dünya'nın kutsal kitabı olduğunu düşünüyorum... Tolkien'in tüm kitaplarını satır satır defalarca okumama sebep olmuştur...

Murat PINAR 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tolkien'in orta dünyasının ve dolayısı ile tüm fantastik edebiyatın mihenk taşı niteliğinde kitap. Adeta orta dünyanın kutsal kitabı. Okuması çok kolay değildir, yanınızda not defteri, kalem ve boş bir kafa ile not alarak ve küçük kısımlar halinde okuyarak bu kitaptan en yüksek verimi alabilirsiniz.

Mestan Han Ergenekon 
07 Kas 16:10, Kitabı okudu, 30 günde, Beğendi, 9/10 puan

güzel bir kitap hele ki yüzüklerin efendisi serisini seven birisi için mutlaka okunması gereken bir kitap bütün eksik kısımlar bu kitap ile birlikte tamamlanıyor haa diyorsunuz yanlız ilk 50-60 sayfası biraz sıkıcı olabiliyor bunun nedeni de çok fazla isim ve bölge olması ama alışınca hızlanıyor kitap

2 /

Kitaptan 20 Alıntı

İnsanlar ölmeye ve dünyayı terketmeye mahkumdur. Bu yüzden misafirler ve yabancılar denir onlara.Kaderleri ölümdür onların.

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99)
Cahil Okur 
16 Ağu 00:07, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

"Elveda, sen, iki kere sevdiğim! A Turin Turumbar turun ambartanen: kadersizliğin kölesi olan kaderin efendisi.Ne mutlu ki ölüp gidene!"

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 469)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 469)
Cahil Okur 
16 Ağu 00:14, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

"Bilgeler sendelediklerinde, çoğu kez yardım zayıf olanlardan gelir."

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 614)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 614)
mithrandir21 | Uğur D. 
26 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Ama Iluvatar, İnsanların dünya güçlerinin kargaşasının ortasında sık sık yoldan çıkacağını, yeteneklerini uyum içinde kullanmayacağını biliyordu; ve dedi ki: 'Onlar da zaman içinde yaptıkları her şeyin, sonunda sadece benim eserimin görkemini arttıracağını göreceklerdir.' Ne var ki Elfler, İnsanların sık sık Iluvatar'ın düşüncelerinin çoğunu bilen Manve'yi kedere boğduğuna inanır; çünkü Elflere öyle görünür ki, Ainur içinde en çok İnsanlar, Melkor'u andırır, o her ne kadar onlardan hatta ona hizmet edenlerinden bile korkup nefret etmiş olsa da.

Silmarillion, J. R. R. TolkienSilmarillion, J. R. R. Tolkien
Cahil Okur 
16 Ağu 00:03, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

İnsanlar ölmeye ve dünyayı terketmeye mahkumdur, bu yüzden Misafirler ve Yabancılar denir onlara.

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99)
Burak Denizli 
30 Mar 10:16, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Menelmacar göklere ilk yükseldiğinde ve Helluin'in mavi ateşi dünyanın sınırları üzerindeki sislerin içinde ilk kez titreştiğinde, işte o anda, dünyanın çocukları, Iluvatar'ın ilkdoğanları uyandı..
Eldar, Yıldızların Halkı.."

Silmarillion, J. R. R. TolkienSilmarillion, J. R. R. Tolkien
Cahil Okur 
16 Ağu 00:09, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

"Siz ölüm sayesinde, alıp başınızı dünyadan kaçabiliyorsunuz, ona bağımlı değilsiniz, umutta da, usançta da Böyle düşündüğümüzde, bu yüzden hangimiz diğerine imrenmeli sizce?"

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 543)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 543)
Göknur Sarı 
17 Kas 23:56, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Túrin
Elveda sen iki kere sevdiğim! Kadersizliğin kölesi olan Kaderin Efendisi! Ne mutlu ki ölüp gidene!

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 469 - İthaki)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 469 - İthaki)
Berfun Berçin 
06 Eyl 12:54, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

"Şimdi en azından şuna inanacaksınız: Gerçekten de bir Karanlık Efendi var ve onun casuslarıyla elçileri bizim aramızda, çünkü bizden ve bizim onun düşmanlarına katabileceğimiz güçten korkuyor."

Silmarillion, J. R. R. TolkienSilmarillion, J. R. R. Tolkien
Göknur Sarı 
18 Kas 00:02, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Eärendil
Selam sana Eärendil, denizcilerin en şöhretlisi, haber vermeden gelmesi beklenen, umudun ötesinden gelişi özlenen! Selam sana Eärendil, Güneşten ve Ay'dan önceki ışığın taşıyıcısı! Dünyanın Çocuklarının görkemi, karanlıkta parlayan yıldız, gün batımında ışıldayan mücevher, sabahları ışıldayan!

Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 516 - İthaki)Silmarillion, J. R. R. Tolkien (Sayfa 516 - İthaki)
2 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Beren ile Lúthien’in Hikâyesi Geliyor!
Beren ile Lúthien’in Hikâyesi Geliyor! J.R.R. Tolkien’in oğlu, babasının en ünlü ve en sevilen destanlarından biri olan Beren ile Lúthien’in Hikâyesi’ni tek bir kitap hâlinde bizlere sunmaya hazırlanıyor.
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor!
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor! 1000 Kitap’ta Nisan ayı Yüzüklerin Efendisi ayı olacak! Tüm Orta Dünya severler eş zamanlı olarak Tolkien’in efsane serisini okuyacak, 1000K duvarlarını Tolkien alıntıları, ve Yüzüklerin Efendisi paylaşımları ile donatacak. Haydi sen de bir Tolkien kitabı kap ve bu büyülü dünyanın bir parçası ol.