Sokak Kedisi Bob Bob The Cat Serisi 1

8,1/10  (53 Oy) · 
119 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.480 gösterim
Tam 22 dile çevrilen gerçek bir öykü.
Bu kitapta okuyacaklarınız hayal ürünü değil.
Times Bestseller

Sokaklarda yaşayan James Bowen yaralı bir sarman bulduğunda hayatının ne denli değişeceğini bilmiyordu.
Kıt kanaat geçiniyordu ve son ihtiyacı olan şey bir kediydi.
Oysa tanıştıktan sonra ayrılmaz bir ikili oldular ve birbirlerinin yaralarını sardılar.

Sokak Kedisi Bob herkesin yüreğine işleyecek, umut dolu ve sıcacık, gerçek bir hikâye…
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786056370809
 • Orijinal Adı:
  A Street Cat Named Bob
 • Çeviri:
  Işıl Karahanoğlu Zaimoğlu
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Tuğba K 
14 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Çok samimi bir hikayeydi gerçekten de içinizi ısıtacak bir kitap.Ayrıca yaşanmış olması da okurken ayrı bir anlam katıyor.Bu iki dostun yaşadıklarını anlatırken insanlara gizliden bazı mesajlar vermeyi ihtimal etmemiş.Kısa sürede okuduğum güzel bir kitaptı tavsiye ederiim.

M.Y. 
 Dün 21:24, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Kitap başıboş, uyuşturucu bağımlılığı ile geçen ve sadece günü yaşayan James’in Bob’la tanışmasından sonra hayatında olan değişikleri anlatan gerçek bir hikaye. Kitabın gerçek bir hikayeyi anlattığını bilmek onu daha etkileyici yapıyor. Kitapta çok büyük olaylar beklemeyin ama özellikle de hayvan severlerin çok hoşuna gidecek, sıcak, samimi bir hikayesi var. Bob’u kitabı okurken zaten seveceksiniz ama James’in bir yerde toplum tarafından dışlanmış denilebilecek, fark edilmeyen bir insanken Bob sayesinde hayata daha çok tutunup artık daha fark edilir birisi olmasını görerek James’i de seveceksiniz. James uyuşturucu bağımlısı olduğundan bahsediyor ancak kitapta karamsar ağır bir tablo çizilmiyor. James sadece yalnızlığından ve hayatındaki yolunda gitmeyen şeylerden kaçışı uyuşturucuda bulmuş. Hayatına Bob’un girmesiyle de yaşadığı olumlu değişimleri görmek güzel. Ayrıca kitapta hikaye anlatılırken benim gibi kedi beslemeye yeni başlamış kişiler için ufak tefek bilgiler de bulunmakta.

James ve Bob: https://www.youtube.com/watch?v=Vl2nBSqpsRA

Kitabın 2016 yılında bir de filmi yapılmış. Ülkemizde vizyona girip girmeyeceğini bilmiyorum ancak bazı sitelerde vizyon tarihi yakında diye geçiyor: https://www.youtube.com/watch?v=ai3hleBXRpo

zelo 
 30 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hayvanları insanlardan daha çok severim genelde. Özellikle bir kedisi olan hayvan severler için çok samimi, okuduğunuzda keşke bende orada olsam diyebileceğiniz kitaplardan. Sevginin nasıl güzel bir şey olduğunu ve engellere nasıl yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Ve kurgu değil yaşanmış bir hikayedir. Youtube'da videolara ulaşabilir o sıcaklığı bob ve sahibinin yüzünde hissedebilirsiniz. :) keyifli okumalar

Sıla 
31 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Az biraz sıkıcı gelebilir ancak bize daima umudun ve sevdiklerimiz için savaşmamız gerektiğini pes etmememizi tavsiye ettiğini düşünüyorum.

Oktay Y. 
10 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Uyuşturucu bırakmak isteyen bir kişinin apartman merdivenlerinde bulduğu kediyle başlayan çok güzel bir hikayesi. Okuması çok hoş bir kitap, elime geçtiği gün içinde bitirdim. Basit bir anlatımı ve mükemmel bir akıcılığı var.

Ümran Canoğlu 
02 May 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

sokak kedisi bob bence tam eğlencelik bir kitap. tavsiye ederim çünkü günümüzdeki değer yargılarına bakılırsa bir kedi hele hele nankör diye adlandırdığımız bir kedi bize çok şey gösterebilir...

Necmiye 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

iki çaresiz......dosta ihtiyacı olan varlık,biryerde birşekilde yolları kesişiyor ve birbirlerinin acılarına merhem oluyorlar,bir kedi ile bir insan neden dost olamasın,

angelsbooks 
10 Şub 2016, Kitabı okudu, 13 günde, Beğendi, 9/10 puan

Tam 22 dile çevrilen, James Bowen ve Bob'un arkadaşlığıyla kurtulan gerçek bir hayat öyküsü! Kedilere bayılan biri olarak kitabın bende yeri başka bir tatlı oldu. Bob'a hayran kaldım. James'in hayata tutunmasına hayran kaldım. Bob gerçekten sıradışı bir kedi ve tanışmayı çok isterdim. YouTube'da bu ikilinin videoları var. Bir bakmalısınız bence.

silaes 
10 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kedili kitap- edebiyat aşığı olarak görür görmez okulamlıyım diye saldırdığım kitap. Yazar hayatını bondan önce ve sonra olmak üzere ayırmış. Sevginin mutlak güzelleştirdiğinin kanıtı olan bir kitap. Seveceksiniz.

Mehmet 
14 Ara 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Bir insan ile bir kedinin mükemmel dostluğu. Dibe vurmuş bir insanın bir kedinin dostluğu ile hayatını değiştirmesine şahit olmak için okunmalı.

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

M.Y. 
14 Oca 16:15, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Bob hala kalabalıkları çekmeye devam ediyordu, özellikle de turistleri. Nereden gelirlerse gelsinler, durup onunla konuşuyorlardı. Sanırım artık, Afrikancadan Galceye kadar olabilecek her lisanı duymuş ve hepsindeki kedi kelimesini öğrenmiştim. Çekçesinin kocka, Rusçasının koshka, Türkçesinin kedi ve Çincesinin, benim favorim olan mao olduğunu biliyordum. Büyük liderlerinin bir kedi olduğunu öğrendiğimde gerçekten çok şaşırmıştım!

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 93)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 93)
Mehmet 
13 Ara 2014, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Bob'un uzak akrabaları sıcak iklimden geliyorlar ve terlemiyorlardı. Bu sebeple yalanmak, tükürük salma ve kendilerini soğutmanın bir yoluydu. Bu aynı zamanda da onların bir çeşit görünmezlik peleriniydi.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 85)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 85)
Mehmet 
13 Ara 2014, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Herkesin bir fırsata ihtiyacı vardır, herkes o ikinci şansı hak eder. Bob ve ben, elimize geçen bu şansı değerlendirmiştik...

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 222)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 222)
M.Y. 
14 Oca 14:02, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Kedilerin kimi sevdikleri konusunda seçici olmaları ile ilgili kötü bir şöhretleri vardır. Eğer bir kedi sahibini sevmiyorsa gidip başkasını bulur. Kediler için bu doğaldır. Ayrılıp bir başkasıyla yaşarlar. Beni kedimle görmek onların nazarında durumumu düzeltmişti. Beni insanlaştırmıştı. Özellikle de o kadar insanlıktan uzaklaştıktan sonra. Bazı yönlerden bana kimliğimi geri veriyordu; yeniden bir birey oluyordum.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 76)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 76)
M.Y. 
14 Oca 16:05, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Bob'un uzak akrabaları sıcak iklimden geliyor ve terlemiyorlardı. Bu sebeple yalanmak, tükürük salma ve kendilerini soğutmanın bir yoluydu. Bu aynı zamanda da onların bir çeşit görünmezlik peleriniydi.

Avlanırken koku salmak kediler için tehlikelidir. Kediler sinsi avcılardır ve kurbanlarını pusuda beklerler, bu yüzden olabildiğince fark edilmeden hareket etmeleri gerekir. Kedi tükürüğü doğal bir deodorant içerdiği için durmadan kendilerini yalarlar. Kendi kokularını yalayıp yok eden kedilerin, daha uzun yaşadıkları ve daha dayanıklı çocuklara sahip oldukları zoologlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu aynı zamanda, büyük yılan, kertenkele ve diğer etobur memelilerden kendilerini saklamanın da bir yoludur.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 85)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 85)
M.Y. 
Dün 15:38, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Bir bayan, Bob için ördüğü bir kaşkola ismini bile işlemişti. Bir gün, Bob'un bir mankene dönüşmeye başladığı kafama dank etti. Düzenli olarak, iyi niyetli bir kimsenin onun için yaptığı yeni bir ürüne mankenlik yapıyordu. "Catwalk" kelimesine yeni bir anlam kazandırmıştı.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 106 - Catwalk: Mankenlerin podyumda bir ayaklarını öbürünün önüne atarak yürüme şekillerine verilen ad, kedi yürüyüşü.)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 106 - Catwalk: Mankenlerin podyumda bir ayaklarını öbürünün önüne atarak yürüme şekillerine verilen ad, kedi yürüyüşü.)
Mehmet 
13 Ara 2014, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Bob'u iki yıl önce o loş ışıklı koridorda bulduğumdan beri, dünyamı değiştirmişti. O zamanlar kıt kanaat yaşayan, iyileşme sürecindeki bir eroin bağımlısıydım. Ailemle iletişimimi kaybetmiştim ve hemen hemen hiç arkadaşım yoktu. Tam anlamıyla ifade etmek gerekirse, hayatım karmakarışıktı. Bunların hepsi değişmişti.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 220)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 220)
M.Y. 
14 Oca 10:32, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Kendimi sokaklarda sefalet çekerken bulduğumdan beri, insanlar geçmişimi merak ettiler. Bu konuma nasıl geldiğimi sorarlardı. Bazıları tabii ki profesyonel anlamda ilgilenirdi. Sokaklarda yaşamaya nasıl başladığımla ilgili beni sorgulayan çok sayıda sosyal hizmet görevlisi, psikiyatrist ve hatta polis memuru ile konuştum. Ama sıradan pek çok insan da bana bunun hakkında sorular sorardı.

Neden bilmiyorum ama sanki toplumun bazı bireylerinin nasıl unutulup gittiği insanların ilgisini çekiyor gibi. Bir kısmının, "Çok şükür benim başıma gelmedi", "Herkesin başına gelebilir," hissi ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Fakat bu bence, insanların kendi hayatları hakkında iyi hissetmelerini de sağlıyor. Onların, "Hayatımın kötü olduğunu düşünebilirim, ama daha da kötü gidebilirdi, bu fakir herif olabilirdim," diye düşünmelerine yol açıyor.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 26)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 26)