Türkiye'nin Yakın Tarihi

8,2/10  (22 Oy) · 
116 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.062 gösterim
"Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç-beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır." "İttihatçılar vatanseverdi, bu onların hem gücüydü, hem de hatalarının bir nedeni..." "Türk toplumu yeryüzü tarihinin en büyük devrimini yaşayan yerkürenin devlerine karşı varlık mücadelesi vermiştir." "1924 Anayasası hem bizim tarihimiz hem de yakın tarih için Balkanlar ve Ortadoğu'nun en ilginç kurucu belgelerindendir." "Birinci Dünya Savaşı'ndaki ağır hatalar ve boş özlemler sebebiyle, İkinci Dünya Savaşı'na ihtiyatla yaklaşılmıştı." "6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en büyük sorun çıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akışına sorumlular bile hakim olamamıştır." "Yassıada duruşmaları hiçbir hukukçunun onaylayamayacağı biçimdeydi." "Türkiye anayasaları boyuna yenileniyor. Yenilenmeyen politikanın örgütlenme biçimi ve eğitimidir." Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden ilber Ortaylı Türkiye'nin gündeminden düşmeyen anayasa tarihimizden seçimlere, Birinci Dünya Savaşı'nın acı sonuçlarından ikinci Dünya Savaşfndaki denge politikasına, Enver Paşa'nın komutanlığından İsmet İnönü-Adnan Menderes çatışmasına, komşu ülkeler Irak, Suriye, iran ilişkilerinden ABD, Rusya ve Avrupa Birliği politikasına, askeri darbelerden eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihimizin dönüm noktalarını farklı bir bakış açısıyla ve sıra dışı analizleriyle ele alıyor. Türkiye'nin Yakın Tarihi 20. yüzyılda Türkiye'nin geçirdiği değişimin arka planını merak eden okurlar için kaçırılmaması gereken bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
HALİT YİĞİT 
28 Nis 15:52, Kitabı okudu, Puan vermedi

Biraz sıkabilir ama Türkiye'nin yakın tarihini çok iyi ele almış İlber hoca. Önce anayasalardan bahsediyor anayasaların nasıl oluşturulduğundan, ihtiyaçları karşılayıp karşımadığından bahsediyor daha sonra 50'li 60'lı yıllarda ki Türkiye'den bahsediyor. Kitabın son bölümünde Türkiye'nin diğer devletlerle ilişklerinden bahsediyor okumanızı tavsiye ederim.

e-zeki 
24 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İlber Ortaylı'yı bir konferansta ya da söyleşide dinlermişçesine okuyacaksınız. Çünkü kitap tam da öyle kaleme alınmış. İlber hoca okuyucuya kitabi bir üslupla değil, söyleşi- konuşma üslubuyla yaklaşıyor.

Fatma Akyüz 
23 Oca 23:12, Kitabı okudu, 6 günde, 8/10 puan

Kitapta anlatılan konular dışında, cümlelerin arasına serpiştirilen o kadar çok bilgi var ki; bu da İlber Ortaylı'nın zengin bilgi dağarcığını ortaya koyuyor. Anlatılan konular ilgi çekici fakat kitap yeni yazılmadığı için o zamanın güncel konuları, şimdinin geçmişi. Yazarın anlattığı konular hakkındaki bazı görüşleri tartışılır. Kitap, yakın tarihin sırayla işlenip anlatıldığı bir kitap değil. Belli konularla ilgili yazılardan oluşuyor. Yine de okunması zevkli, insanı bilgilendiren güzel kitaplardan.

Sefa 
02 Haz 00:32, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

İlber Ortaylı, bazılarının aksine, tarihimizin bir kısmını unutup; kalan kısmını başlangıç noktası kabul ederek aktaranlardan değil, oluşan sonuçların tarihte uzun bir zaman dilimi içinde neden-sonuç ilişkisiyle oluştuğunu ve bu gerçeğe eleştiri ve yorumlarıyla kitapta alenen okuyucuya aktarmış. Sahip olduğumuz tarihi bir bütün içinde kabul etmeli ve sahiplenmeliyiz. Kitaba gelecek olursak; zamanda içinde ülkemizde gelişmiş ve etkileri uzun yıllar devam etmiş ve hala devam eden, geniş yankılar uyandırmış olaylara çeşitli yönlerden eleştirilmiş. En göze çarpanları; Anayasalarımız, çok partili hayata geçişimiz, darbeler , ermeni meselesi ve komşu ve diğer devletlerle olan siyasi ilişkileri. Ve son olarakta, kültürel mirasımız ve çevremizle ilgili olan kısım. Dikkate değer ve yapıcı bir eleştiri dile getirilmiş. Akıcı ve sıkmadan bilgilerle dolu bir anlatım tarzı var. Kısacası bahsettiğim olaylara İlber Ortaylı’nın gözünden bakmak isteyenler için alternatif bir kaynak olmuş.

Mehmet Yılmaz 
09 Şub 23:26, Kitabı okudu, Puan vermedi

İlber Hocanın I. Meşrutiyetten günümüze kadar uzanan zaman dilimindeki hadiselere bakış açısını yansıttığı, çoğu çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış yazılarından derlenen kitabı. İlgi çekici ve akıcı bir eser.

Kitaptan 21 Alıntı

Onur Özden 
26 Ağu 22:27, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okuma alışkanlığı için galiba iyi bir eğitim ve insanların yalnız kalmayı sevmesi baş şarttır.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
Onur Özden 
27 Ağu 00:14, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bizim ülkemizde ve zihniyetimizde yakın tarih, araştırılıp yazılacak bir konu olmalıydı; oysa yaşlıların gençlere aktardığı anı ve dedikodulardan ibarettir.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
Muhammed Arif 
03 Ara 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İlk meclisin farklı dünya görüşlerine sahip mebusları bir amaç etrafında toplanmışlardı. Birinci Dünya Savaşı'nın galiplerinin kurmak istedikleri dünya ve düzen Türkiye'de kabul edilmeyecekti.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
Onur Özden 
27 Ağu 00:27, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İyi niyet yetmiyor; bilgi ve haddeden geçmiş bir zarafet de lazım, tarih bilmek lazım, coğrafya bilgisi lazım...

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
Onur Özden 
28 Ağu 04:32, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Amerikan işgali Irak'ın problemlerini artırdı. Bir ülkeyi yabancılar inşa edemez; yabancı işgali hiç kimseye yaramıyor. Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
Onur Özden 
26 Ağu 22:37, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Dil de hayat gibi değişiyor. İnsanların dilleri üzerine düşünmeleri hem kaçınılmaz hem de gerekli. Kaldı ki teknolojik değişikliklerin, bilgisayarın alfabelerinin başına neler açtığı herkesin malumu. Üç harf fazladan konuşanları eleştirmek mümkün ama bilgisayarda "çatlaşırken - chat" dilimizin ve imlamızın içine edenleri eleştirmek pek çare olmuyor. Alfabe bu, dile kolay; beş bin yıldır değişiyor. Korumamız için çok uyanık olmamız lazım.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
Onur Özden 
28 Ağu 04:26, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Etrafımızdaki bazı şeylere başka gözlükle bakmamız gerekiyor, o başka gözlük de kendimizinki...

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
Fatma Akyüz 
23 Oca 23:22, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

"Test usulü imtihan tıp ve psikoloji uzmanlarının dediği gibi deha sahibi çocukların aleyhinedir. Türkçe üsluba hatta hiçbir dilin üslubuna değil, kutu doldurmaya önem verilmektedir. İki-üç yıl süren dershane eğitimi öğrencinin en verimli zamanında onun sanatla, müzikle, edebiyatla, resimle, sanat tarihiyle, hatta sporla bile ilgisini kesmektedir. İfade güçleri acınacak hale düşmektedir ve üstelik üniversiteden sonra genel kültür verecek, onları canlandıracak ara eğitim kademeleri de düşünülmediğinden ortaya çıkan kuşakların uzman olsalar da geniş bilgili olamayacakları açıktır."

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 239)Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 239)
Fatma Akyüz 
19 Oca 19:33, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

"Aslında Ermeni tarihçi ve aydınların da önemli bir zaafı var; Türkçe öğrenip Osmanlı evrak ve neşriyatını incelemek yerine, bağırarak tarih yorumu yapmayı tercih ediyorlar. Aralarında 'soykırım' tarihçileri çok ama bu nasıl olmuş diye işe girişecek Ermeni-Osmanlı tarihçisi yok..."

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 85)Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 85)
Fatma Akyüz 
 22 Oca 02:47, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

"Bizim mektep tarih kitaplarımızda 16 ve 18. asırlar boyu savaştığımızı tekrarladığımız Prusya İmparatorluğu(böyle bir siyasi terim ve unvan o zaman yoktu) Almanya'nın ve Alman İmparatorluğu'nun ta kendisidir. Demek ki tarihi Türk-Alman dostluğu boş bir laftır."

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 161)Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 161)
3 /