Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

1 Mayıs İşçinin Emekçinin Bayramı

Kutlu olsun..
TÜRKÇE İLK 1 MAYIS ŞİİRİNİ BİR KADIN ŞAİR YAZDI Tüm dünyada kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı Türkiye'de çok erken dönemlerde kutlanmaya başlandı. 1 Mayıs üzerine ilk Türkçe şiir bir kadın tarafından ele alındı. 1886 yılının 1 Mayıs günü Haymarket’te “günde 8 saat” mücadelesi yürüttükleri için idam edilen anarşist işçilerden bu yana, işçilerle
Kanunsuz olan bir şey varsa o da bugün iktidar tarafından gösterilen polis şiddetidir. Anayasa mahkemesinin açın dediği taksimi yasaklayanların ağızlarından düşürmedikleri milliyetçilik yalnızca sermayenin, emperyalistlerin, şovenistlerin, küçük dar burjuva kafalılığın işine yarayan boş, lümpen ve omurgasızdır. Tarihi demokrasi mücadelesini
Reklam
“Bakın şu ellerimize. Ne kadar güçlüler. Hükümetlerinizi, saraylarınızı, sürdüğünüz sefaları sizden alacağız. İşte o günden itibaren tarladaki köylü gibi, şehirdeki aç kalmış kavruk çırak gibi ekmeğinizi kazanmak için siz de çalışacaksınız...” •
Jack London
Jack London
1 Mayıs kutlu olsun arkadaşlar. Herkesin alınterinin karsılığını alması dileğiyle..
Tüm işçi ve emekçi kardeşlerimin bayramı kutlu olsun.
Özel bir şirkette işçiyim işimi seviyorum ama insanların bize karşı tavırlarını sevmiyorum ve ben malesef işçi bayramında çalışıyorum.
Reklam
Garibanın bayramı bile soğuk...
Yahu sen Mayıs ayısın. Senin bize mavilikler, rengarenk güller,yuvasından uçmaya hazırlanan Yavru kuşlar ,dalında büyümeye başlayan minik erikler vermen gerekirken Neden İnsanlara benzeyip buz gibi Soğuksun ? Sen Aralık değilsin kendine gel Altı üstü bir kare fotoğraf çekecektim.Kitabımı üşüttün🌼☺️☺️ Buz gibi bahar havasından Tüm Emeği ile çalışan Emekçi Kardeşlerimin Fazla bişey değişmeyecek olsa da çünkü işciler işine gitmek için bu havada yollardalar gününüz güzel geçsin..
İnsanın eli ayağı tutuyorsa, sağlığı yerindeyse, çalışmaktan daha iyi ne vardır onun için?
Bana hürriyetim, size Kullar, köleler lâzım. Bana yalnız hakkım, size Bitmez tükenmez mallar lâzım.
Sayfa 198Kitabı okudu
Çok çalıştın yat oğlum...
201 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.