Sinan Meydan, Yüzyılın Lideri Hk.;
Sinan Meydan öyle bir eser çıkarmış ki ortaya Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri 'ini okumak ödev gibi bir göreve dönüşüyor.

Daha önce paylaştığım alıntıların dışında, paylaşılmayı bekleyen 43 Alıntı daha var. Bu sadece 79. Sayfaya kadar olan. Çok uzun oldukları için yetiştiremiyorum. Yavaş yavaş paylaşacağım ama hepsini paylaşmak istesem de bunu yapmayacağım. Bunu yaparsam kitabı siteye aktarmak gibi bir şey olur.

Normalde kitapları çizmeyi sevmem lakin, konu tarih olduğunda çizilmesi bir gereklilik gibi geliyor bana. O kadar çok çizdim ki Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri'n de, çizilmeyen sayfa sayısı daha az.

Bu kitaba çok güzel bir inceleme yazacağım, ölmezde yaşarsam. :) Umarım yararlı olur. Kesinlikle okunması gereken, detayların çok olduğu, anlatımı ile roman havasında geçen bu kitabı şimdiden herkese tavsiye ediyorum. Kitapta dünden, bugünden ve yarından her şey var...

Hakikatlar, önemlidir. Tarihi iyi bilmek gerekir.

Saygılarımla efendim...

18.45 da hesabımı kapatmayı düşünüyorum.
Sebebi : #28020775
sebepte belirttigim şeye birkaç sebebten dolayı uymadım o yüzden inşallah bu kez uyarım diye düşünüyorum ve sözlerimi şöyle bitireyim : Sevgi ve kitapla kalin. Hoşçakalın...

Tüm 1000kitap ailesine gelsin
Hey sen! Evet, evet sen! Bu mesajı bekleyen… Artık uyuyabilirsin iyi geceler.
(-_-) ;))) ;)) ;)

BKM, 50TL Üzeri Alışverişe Nutuk 1 TL Kampanyası;
Merhabalar Efendim...

BKM 'den hiç alışveriş yapmadım. Lakin yapan olur ise; sürekli reklamı dönüyor şuan, 50 TL üzeri alışverişe 1TL'ye Mustafa Kemal Atatürk ün değerli mirası Nutuk u veriyor.

Kütühanenizde olsa dahi, hediye vermek için veya bir yerlere bağışlamak için bile alabilirsiniz efendim.

Sevgiler, saygılar....

DUA, Çocuksun Sen'i inceledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Ve ben dedim:
Ey Tanrı, konuşmayı bilmiyorum,
Çünkü çocuğum.
Ve o bana dedi:
Çocuğum deme..."

Seninle tanıştığımda bende çocuktum Ahmet Telli . Benim zamanımda Kahraman Tazeoğlu yoktu ben hep seni okurdum. O sebeple acılarım kavurucu, sevgilerim hırçın, duygularım asi, hüzünlerim isyankar olur.

Evet biliyorum bana en çok mutsuzluk yakışıyor. Yumuşak aşk, sevgi, çiçek-böcek hislerim olmaz parçalayıp yutmak isterim güzel duygu adına hissedilen her şeyi. Köprüleri dinamitleyip, cesetleri seyretmek isterim senin gibi. Hep mağlup hissederim kendimi. Sen mısralarında seslenirdin bana "kalbim bağışlanmayacak bir şey yap, katlanma kendine ve bu dünyaya". Bende en sevdiğim şiirleri avucumun içine yazıp pencereden atlamak isterdim arka bahçelere Nilgün Marmara gibi. Çocuklar siz Kahraman Tazeoğlu okumaya devam edin en iyisi.

Ömrüm Diyorum.......
Üzgün bir çocuğun yalnızlığı
Kadar saydam kalabilseydim
Ömrüm derdim ömrüm nasıl da
Dolu geçmiştir ölebilirim artık

Ölüm hiç de ürkünç gelmiyor
Yaşanmışsa tüm yaşanacaklar
Acı yitiriyor anlamını ve renkler
Kül oluyor körleşirken gökboşluğu

Bu dünya dünya mıdır hani
Bildiğimiz o yamyam küresi
Ki apis öküzlerinin çekip durduğu
Bir can sıkıntısıydı önceleri

Hantal ve gürültücü bir tehdit
Gibi düşüyorken üstümüze gölgesi
Alaycı bir gülüş takılıyor yalnız
Dudaklarımın hüzün kıvrımına

Ömrüm diyorum şimdi ömrüm
Üzgün bir çocuksun sen ve yalnız
Öyle kal çünkü bu dünyada
Sana en çok mutsuzluk yakışıyor

Günaydınlar Sayın Dinleyen....! Biz sizinle hiç kahve içmiş miydik?

Kahvenizin o güzel kokusu burnunuza gelsin, çıkardığı duman önünüzde ahenkle dans etsin efendim... Biz kahvemizi demledik ve güne hazırız.! Sizler de hazır mısınız? Alın Çayınızı, Kahvenizi aman içmeden başlamayın güne...!

Dün Kaybedenler Kulübü
ile uyuduk, bugün de onlarla uyanalım dedim.Bugünümüzü Kaybedenler Kulübü ne ayırıyoruz efendim.. İlk filmden repliklerle güne anlam katmaya, hep birlikte Kadıköy Sokakların da yürümeye çıkıyoruz..

Kaybedenler Kulübü "Kaybedenlerin, yalnızların, bekleyenlerin, umudunu yitirmişlerin, düşüncelere dalarak delirenlerin, hayatta beklentisine karşılık göremeyenlerin, aşıkların, saplantılı olanların yani kısacası hayatta bir şeyleri kazanmaya çalışırken kaybedenlerin programıdır."

Günümüzün şarkısını da şuraya iliştiririyorum efendim;

https://youtu.be/gUMLqtnw1jM


Dileğimiz; günün Sonunda ki kaybeden siz olmayınız efendim....!

Hepinize yüzünüzde tebessümle geçen bir gün diliyorum..!

Sağlıcakla kalın, kahveniz hep yanınızda olsun...!

Sevgili Kiymetli 1000KİTAP Ailesi
Hepinize Günaydın Günaydın
Guzel bir hafta sonu geçirmeniz temennisi ile
:)) :))

İlk incelememi yapacağım bu kitabı benimle başka bir Zweig kitabıyla (mürebbiye) okuyan aynı zamanda kitabın sahibi sevgili dostum Pınar Yiğitcan a ithaf ediyorum...


Aslında Yahudiler ve Müslümanlar ne kadar da benzerler...

Kitabımız; Yedi kollu şamdan'ın (Menora'nın) hikayesini anlatır. Kitabı okuyunca alışıldık Stefan Zweig den uzaklaştığınızı fark edip; daha çok yahudilik dini temalı bir hikayeyle baş başa kaldığınızı fark edeceksiniz. Pişman mıyım okuduğuma? Tabii ki de hayır:) Yedi Kollu Şamdan ı merak edip biraz araştırma yapmak istedim ve edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum: http://www.dunyadinleri.com/...-nedir-neyi-simgeler Sizin de görmüş olduğunuz gibi Sevgili Zweig, gerçek bir olaydan, olgudan ve dini bir sembolden yararlanıp, kendi duygu ve hayal gücünü de katarak kitabını hazırlamış. Neden Yahudiler ve Müslümanlar benzer dedim? Çünkü bu kitaptan ve yine geçmişte okumuş olduğum şu kitaptaki bilgilerimden yararlanarak söylemek istiyorum; Yahudilik ve Dini Çoğulculuk Yahudilikte de sünnet olmak vardır. Tanrı inancı (Tabii ki buradaki Tanrı Allah değil:)) ve aileye bağlılık (Müslümanlardaki babaya duyulan bağlılığın aksine, Yahudilerde anne çok kutsaldır. Hatta evliliklerde erkek kadın evine iç güveysi gelir.) vardır. Aradaki tek fark; Yahudiler çoooook çalışkanlardır. (Televizyon, kozmetik, kola, temizlik ürünlerinin öncü markaları hep yahudi ürünleridir) Bu kadar bilgi verip kitaba geçmek istiyorum:


Küçük bir çocuk; o küçücük kalbiyle yedi kollu şamdanı korumak istiyor. Neden mi? Çünkü günümüzdeki manzaraya rağmen (yahudi-hristiyan dostluğu!!!) eskiden Hristiyanlar Yahudileri insandan saymazlarmış. Onların hiçbir şeyini önemsemez, Zweig in de değindiği gibi, yolda dönüp de bakmazlarmış. Bu yüzden doğal olarak, şamdanı onlardan (yahudilerden) ayırmak istemişler. Bu küçük adam da dedesinin de söylemleriyle bu şamdana hayranlık duyup onu başkalarının eline geçmeden kurtarmak istediği için, tüm hayatını verir. (Uğruna kolunu bile kırar.) Tam 88 yaşına vardığında kendi yaşam alanlarında kutsal biri olarak sayılır. Çünkü şamdan uğruna kolunu kırmıştır. Çünkü aralarında şamdana dokunan tek kişidir. Bir olup şamdanı Bizans Padişahından almak isterler. Peki başarabilecekler midir? Yoksa Tanrı onlara bunu da mı fazla görecektir? Kitap işte tam da bunu ele alıyor. Şimdi Zweig in neden yolundan çıktığını anlatabildim mi?


Kitap böyle Yahudi dini üzerinde çok durunca ben de Zweig in yaşamını merak ettim. Neden Yahudiler üzerinde bu kadar durmuş bu kitapta diye sorgulayıp araştırdım ve Zweig in aslında yahudi kökenli olduğunu öğrendim. Aksi takdirde bu kadar hakim olamayacaktı bu kitaba. http://www.yasamaugrasi.com/...rleri-1881-1942.html

Benim diyeceklerim bu kadar. Size araştırmalarla Zweig i takdim ederekten bu güzel kitabı okuyabileceğiniz bir kitap olduğunu belirtip başka kitaplarla buluşmak temennisiyle iyi okumalar:)

Tüm 1000kitap ailesine gelsin
Bir sana bir de sabah uykusuna doyamadım günaydın.
(-_-) ;))) ;)) ;)