• Bütün milletin 19 mayıs gençlik ve spor bayramı kutlu olsun....
  19 mayıs 1919
 • 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
 • 368 syf.
  ·Beğendi·9/10
  Selam olsun hepinize tekrar kikirikler !! Öncelikle bugün 19 Mayıs! Hepimizin bayramı kutlu olsun .. Hepimizin diyorum tıpkı Memduh Bayraktaroğlu'nun videolarının açılışında kullandığı gibi .. "Merhaba gençler ! Merhaba genç kalanlar ve genç kalmakta KARARLI OLANLAR !" =)) Kısaca herkese merhaba ! =)) Şimdi biliyorsunuz ki bir Fakir Baykurt etkinliği başlattık .. Biz de "Satanic Forces" kabilinde temsil ediyoruz "Cehennem Birliklerini" , 666 kapı numarası ile .. Boynumuzun borcu bu incelemeyi yapmak ! Neden dersen , ortama benzini döken biziz , ateşi veren biziz .. Ee durum böyle olunca mangalın başına geçip ızgaranın tadına bakıp gelen pirzolaları lüp lüp yiyecek değiliz .. Arada sofrada bizim de bir tuzumuz olsun diyerek yapıyoruz bu incelemeyi .. Hazırsanız ben "Human BBQ" ortamlarına az ara vereyim .. Siz de buyrun gelin konuk olun soframıza ..

  Sayın şekerpareler , bu okuduğum sanırsam 4. Fakir Baykurt romanı .. Hayatını az buz bildiğim ve eserlerinden en önemlilerini okuduğum için artık romanlarının arasında mukayeseli eleştiri ve tespitler yapabilecek yetkiyi görüyorum kendimde.. Yani yetki dediysek aman sakın ola ki bir burnu büyüklük sezilmesin bu söylediklerimizde .. KENDİMİZCE diyelim biz .. Bilirkişi değiliz .. Edebi elitlerimizin o alanlar .. Biz işsizlikle damıtıp zerk edicez size bildiklerimizi ..

  Daha önce okuyup sonrasında incelemesini yaptığım Onuncu Köy olsun ,Yılanların Öcü olsun , şu an incelemesini yaptığım Kaplumbağalar olsun olayın merkezi her daim köy yeridir Fakir Baykurt romanlarında .. Anadolu'nun bu yüzünü yansıtan yaşam mücadelelerinin romana yansıdığı kısımlar hep .. Ve bu kavganın yeraldığı olaylar bütününde genellikle bir bilinçlendirme söz konusudur .. Bu bilinçlendirme harekatını ise Fakir Baykurt , genellikle romandaki köy öğretmenleri ya da köy yerindeki marjinal kişiler vasıtası ile yapar .. Misal Onuncu Köy ' de Nohut Dere'sinin ıslahını ve kurutulmasını ortaya atan öğretmenimizdir .. Lakin olaya sahip çıkıp , dürüm çiğ köfteye sarılır gibi DAVAYA sarılan(ÇİĞ KÖFTE RULLZZ!! ) şahıs Topal Pehlivandır ..Öğretmen onu doğru yola sokmuştur ..Konuşmaları sonucunda düşüncelerinin yol ayrımında doğru yola sapıverir .. Kaplumbağalar'daki olay seyrinde ise NEMRUT , "İŞSİZ" <3 , GEÇİMSİZ ve işten kaytaran bir Kır Abbas çıkar karşımıza .. İşbu Kır Abbas - ki adamın KRALIDIR !- olayların başında kendi tarlasında dahi çalışmaktan kaçınan tembel bir adamdır ..Sonrasında arkada çalan Europe - FINAL COUNTDOWN parçasıyla köyün vazgeçilmezi oluverir .. Yapılan işin şuuru , mücadele ve çalışkanlık kendisinden sorulur olur ... Buraya kadar anlatmak istediğim şudur ki sayın çokomeller , Fakir Baykurt genel olarak eserlerinde azmin elinden HİÇBİR şeyin kurtulamayacağını , en olmadık kişilere yüklediği misyonlarla gözünüzün içine kelimenin tam anlamıyla SOKAR ! Fiil kaba oldu biraz ama idare et cicim ... Misal Amerikan Sargısında köylüler OTORİTEYE bir ders vermek için , kendilerine düzen olarak dayatılan düzensizliği el birliği ile yıkıp yok ederler .. Tıpkı burda da yoktan var ettikleri asmaları ya herro ya merro diyip davarlara yem ettikleri gibi .. Bu bağlamda, bu büyük yazarımızın bizlere aşıladığı bilinç ,haksızlığın karşısında NE OLURSA OLSUN dik durmak , karşı koymaktır .. Bu olguların ne kadar elzem olduğudur zerk edilmek istenen .. Köleliğe bir kez kolunu kaptırıp ,haksızlık ve hukusuzluğun , yanlış işlerin tarafına geçersen , o TASMAYI boynundan çıkarmak ilerleyen zamanlarda ÇOK ama ÇOK ZOR OLUR .. Zira hepimiz biliyoruz ki , HİÇBİR KÖLE EFENDİSİNE YARANAMAZ! Daha önce de söyledim ama yine söyleyeyim , Fakir Baykurt bir DAVA adamıdır ! Köylüye inancı TAMDIR ! Zaten köylüyü uyandırdığı, ONLARIN YARATICI GÜCÜNÜ uyandırmaya çalıştığı için sayısız kovuşturma geçirmiştir .." Babamdan miras kaldı bana bu topraklar" diyerek postun başına çöreklenen haksızlara karşı , o toprakta esas hak sahiplerinden KÖLELEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILANLARDAN yana olmuştur her daim.. Bu romanı yazdığı dönemlerde de Ankara ilçelerinde müfettişlik yaptığı dönemlerdir .. O dönemlerde , yani 27 Mayıs sonrası köylerde yaptığı gözlemlerin ürünüdür KAPLUMBAĞALAR ..

  Romana gelecek olursak , bozkır olarak adlandırılan İç Anadolunun merkezi sayılan ÇORAK Ankara' nın Tozak köyünde , yoktan var edilen bir bağın savaşını verirken , kanunların ve bürokrasinin hak bilmezliğini tecrübe eden köylülerin Devlet - onların diliyle HÖKÜMET- denen soyut güce çarpmaları ile başlarına gelenlerdir anlatılanlar ..Baykurt' u cidden ayakta alkışlamak lazım çünkü kendisi de bir devlet birimi olarak çalışırken devletin bu kıyıcılığını , vurdumduymazlığını , yaptığı yanlışları tabiri caizse sonuna kadar eleştirmiştir .. Hem de kıyasıya ! Kısaca devleti simgeleyen CİP 'in köylüyü simgeleyen Kağnı'ya çarpmasıdır anlatılanlar .. Kağnıya ya da cipe neler olmuştur onu da siz okuyunca göresiniz sayın çokomeller !
 • "Siz genç arkadaşlar, yorulmadan beni tâkîbe ahdetmişsiniz. İşte ben bu sözden çok duygulandım.
  Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz. Fakat arkadaşlar yorulmamak ne demek? Elbette yorulacaksınız. Benim sizden istediğim şey yorulmamak değil, yorulduğunuz zaman dahî durmadan yürümek, yorulduğunuz dakîkada dinlenmeden beni tâkip etmektir. Yorgunluk, her insan için tabii bir hâlettir. Fakat insanda yorgunluğu yenebilecek mânevî bir kuvvet vardır ki, bu kuvvet yorulanları dinlendirmeden yürütür.
  Sizler, yani yeni nesil Türkiye'nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edecekseniz. Ben bu akşam buraya yalnız bunu size anlatmak için gelmiş bulunuyorum. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir."

  Mustafa Kemal Atatürk

  19 Mayıs Atatürk' ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı' mız kutlu olsun.
 • Uyan bak bizim hallara
  Bir daha gel gel Samsun’dan,
  Sarı saçlım , mavi gözlüm
  Nerde nerde nerdesin dost ?
  •19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu olsun 🇹🇷