1000Kitap Logosu
Ömer
Ömer
Ömer
TAKİP ET
Ömer
@22mart
İnsan ya insan gibi akilane söylemeli yahut hayvanlar gibi susmalıdır.
İstanbul
Erzurum
351 okur puanı
24 Nis 2020 tarihinde katıldı.
290
Kitap
2
İnceleme
1.041
Alıntı
809
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Ömer
bir alıntı ekledi.
Kendilerinden çok din ve vatanı düşünürler. Adaletlidirler. Zulümden çekinirler. Allah için ölmeyi şeref ve nimet bilirler. Osmanlıda bu yüksek özellikler varken, siz asla zafer yüzü göremezsiniz. Bu meziyetlerini ortadan kaldırmadıkça, onları yenmenize imkan ve ihtimal yoktur.
2
Ömer
bir alıntı ekledi.
Osmanlı'da, Avrupa kraliyet hanedanlarında olduğu gibi, asillik, zadeganlık ve aristokrasi gibi seçkinlik ve üstünlük ünvanları yoktu. Tam tersine, toplumun en alt ve en isimsiz, resimsiz bölümünden biri, en üst tarafına geçebilir. Mesela bir er yararlılığı veya kahramanlığı sebebiyle paşa olabilirdi. Bu sebeple, Osmanlı tarihinde okuma yazması olmayan paşalara bile rastlamak mümkündür.
8
Bakıp görmeyenlerden, konuşup dinlemeyenlerden, dokunup hissetmeyenlerden uzak durun..  Leonardo da Vinci
3
Bir yerde küçük insanların gölgesi büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir.  Konfüçyüs
2
Ömer
bir alıntı ekledi.
Gibbons
Osmanlılar, yeni zaman içinde devletlerini kurarken, din hürriyeti ilkelerini temel taşı olarak koymuş ilk millettir. Ardı arkası kesilmeyen Engizisyon işkenceleri lekesini taşıyan asırlar esnasında Hristiyan ve Müslümanlar, Osmanlıların idaresi altında ahenk ve huzur içinde yaşıyorlardı.
1
Ömer
bir alıntı ekledi.
Bakınız, Ortodokslara zulüm yapan Katolik Polonyalılar hakkında Antakya patriği Makarios şöyle diyor; "O imansızlar tarafından öldürülen binlerce insana, kadın, kız ve erkeklere ağladık. Polonyalılar Ortodoks adını dünyadan kaldırmak istiyorlar." "Allah Türklerin devletini ebedi eylesin. Zira Türkler vergi aldıktan sonra, Hristiyan ve Yahudilerin dinlerine dokunmazlar."
4