Okur
AylinB.
TAKİP ET
AylinB.
@Absenturk
313 okur puanı
28 Tem 2018 tarihinde katıldı.
207
Kitap
5
İnceleme
1.095
Alıntı
10
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
AylinB.
bir alıntı ekledi.
"Fransız siyasî düşünürü ve tarihçi Alexis de Tocqueville (1805-59) Amerika’nın bireyselliğini sivil erdemi boğduğu ve kısıtladığı, kitlelerin tiranlığı olasılığını yarattığı ve devlet iktidarı tarafından desteklendiği gerekçesiyle eleştirmektedir."
5
AylinB.
bir alıntı ekledi.
"Yine de cebrî gücü kullanım yetkisine sahip olmaları sayesinde en adaletsiz devletler dahi uzun bir süre varlıklarını sürdürürler. Tüm eksik taraflarına rağmen, seçimler hükümetleri değiştirmenin en barışçıl yoludur. Seçimler, anayasalar gibi liderlerimizi seçmenin değil, onları sınırlandırmanın yoludur. Bu güvenlik valfi kritik derecede önemlidir: Klasik liberallerin ısrar ettiği gibi bireyler diğerlerinin keyfî kararlarına tabi olmamalıdırlar; büyük halk desteğine sahip hükümetlerin bile."
2
AylinB.
bir alıntı ekledi.
"Fransız yazar ve siyasetçi Benjamin Constant’ın (1767-1830) söylediği gibi anayasalar liderlerimizi güçlendirmek için değil, onları sınırlandırmak için vardır. Hiçbirimizin bir diğerini yönetmek gibi bir yetkisi mevcut değildir; bu bir rıza meselesidir. Ve eğer devlet kamu rızasını kaybederse, tüm otoritesini kaybeder ve zorlayıcı gücü gayrimeşru hâle gelir."
2
AylinB.
bir alıntı ekledi.
Dağıtıcı adalet, bir grubun farklı üyeleri arasında kaynakların dağıtımıyla ilgilidir. Genelde daha fazla eşitlik mantığı üzerinden dağıtımı -bu dağıtım basitçe kendiliğinden gerçekleşmiş ve kimsenin kötü ya da adaletsiz davranışından kaynaklanmamış olsa dahi- değiştirmek amacındadır."
2
AylinB.
bir alıntı ekledi.
"Buna karşılık, ‘yeni liberaller’ devletin yapması gereken şeyin tam olarak gelirin yeniden dağıtımı olduğunu düşünürler. Eşitsizlik ve fakirliğin, patron ve zenginin faydasına, ancak işçi ve fakirin zararına olan eşit olmayan güç ve adil olmayan mülkiyet hakkı yasalarının sonucu olarak görürler. Sosyal adaleti tesis etmek için devletin güç dengesizliğini düzeltmesi ve zenginlik ve geliri daha iyi durumda olanlardan daha kötü durumdakilere yönlendirmesi gerekir."
2