Okur
Bozok Han
TAKİP ET
Bozok Han
@BozokHan
58 okur puanı
09 Ara 2019 tarihinde katıldı.
94
Kitap
50
İnceleme
0
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Bozok Han
Atahunalp Urumgalatlı'nın Amel Defteri'yi inceledi.
504 syf.
·
5 günde
·
7/10 puan
Göksel Etkisiz Göksellik
Yazarın bu kitaptaki hayal gücüne hayran olmamak elde değil. Başlangıç ve gelişim safhaları inanılmaz güzel. Yaşlanma illetinden azat olmuş Atahunalp Urumgalatlı, adlı baş karakterin etrafında cereyan eden olaylar anlatılmakta olan kitapta, başlangıç efsaneydi. Aha dedim, inanılmaz, fantastik, göksel varlıklarında dahil olduğu, bir hikaye bizi bekliyor amma... Gel gör ki hikaye bir çiftlikte tıkandı, sahne trajedisine döndü durdu. Hele düğümlerin çözümlendiği o sonuç başlangıcı, tam ters köşe yaptıracak cinsten oldu, iyi yönde değil amma. Göksel varlıklarla başlayan bir olay örgüsünde göksel varlıkları görememek olmadı. Bir 9 lar konseyi falan olsaydı yada 5 ler meclisi, hadi hiç te yoksa Berthamel biraz olaya dahil olsaydı, o gereksiz çiftlik gerilim/dramaları yerine. Yine de Nikola Tesla nın dahil olduğu bir hikaye olması güzeldi.
3
Bozok Han
Cin Çarpması'ı inceledi.
152 syf.
·
7 günde
·
5/10 puan
Duasız olmaz
Benzer bir konuya sahip olan eseri (Esrarnâme) yıllar önce okumuştum açıkçası o kurgu olarak daha iyiydi ama anlatım olarak daha az tatminkardı. Öncelikle yazar tarafından imzalanmış bir eseri almış olmak güzeldi, gerçi bilerek almadım, aldığım site tarafından gönderildi. Eser hakkında ise; ilk başlarda, çok güzel başlayıp, Zeynep karakterinin, büyücü Haydar ile karşılaştıkları 2.bölüm, beklentimi tavana çıkardı, taaki Atıf Hoca nın katledildiği yere kadar, işte ne olduysa oradan sonra kitap kurgusal olarak benim için çöküşe girdi. Zaten hüddamlar falan tam bir fiyaskoydu benim için, hele içi boş "can bedenden çıkıncaya kadar" cümlesi tuz ve biberi oldu. Cinlerle savaşamayan hüddamlar, duanın gücünün yetersiz gösterilmesi ve insan karakterinin çok güçsüz betimlenmesi hep negatif yönler. Eşref-i mahlukuz, lakin korumasız olabiliriz ama Allah a imanla yapılan duanın gücü koruma için yeterli. Mesela yıllar önce okuduğum, bu tarzda yazılmış "Zifir" var, orada da cinlerle insan oğlu arasında yapılan kıyamet gibi bir savaştan bahsedilir; bu savaşta dünyanın bir çok ülkesi büyük kayıplar verirken Türkiye üstün güç olarak rol alır, neden? Savunma bakanlığında tüm mühimmat üzerine dualar okuyan imamlardan oluşan bir kısım var ve bu mühimmatlarla yok edici, etkili atışlar yapılabiliyor. Yine "Cinadem" var her gece gelen ziyaretçilerden korunmak için çeşitli sureler ve ayetler kullanılıyor. İşte bunu demek istiyorum, madem İslami korku yazılıyor, İslami kaynaklarda geçen, korunma dualarının hükümsüz, işe yaramaz gibi gösterilmesi çok güzel olmamış, kanaatimce. Duasız bir şey yazmak istenirse mesela zombi, vampir karakterleri yada ne bileyim mumya kullanılabilirdi cinlerin yerine. Çok değişik bırakıldı sonu acaba devamı nasıl gelecek onu da merak etmiyor değilim.
Cin Çarpması
7.5/10
· 21 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Bozok Han
Tekinsiz Öyküler'i inceledi.
248 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Çok da Tekinsiz Değil
Genel havası ve yazım şekliyle yazar bana Lovecraft okuyormuşum hissini verdi tek fark Lovecraft daha karanlık anlatıma ve tarifsiz bir kasvete sahip, bir de gereksiz uzun tasvirlere, tekrar eden kelimelere (örneğin o öyküde sürekli tekrar eden ,dekadan, dekadanlar) ama Arthur öyle değil hikayelerinde ışık var bir kasvet çökmüyor içinize. Bir de hikayelerinde Türklere de yer vermiş olması gülümsetti. As bayrakları as.
Tekinsiz Öyküler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bozok Han
Armageddon - Kızıl Karanlık'ı inceledi.
376 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
İki kişilik savaş
Yerli yazar ve korku türü bir roman tam sevdiğim gibi. Beğenerek okudum ama sevdim mi çok sayılmaz. Mantık açıkları dolu. Gereksiz tasvir ve çevre betimlemeleri, uzun uzadıya tekrar eden aynı duygu düşünceleri bir müddet sonra sıkmaya başlıyor. Koca bir cin ve ifrit ordusu karşısında iki tane kahraman var nerede yardımcılar. Hızır var ama yok ne bir savaşta ne bir olayda sıfır etkisi var Hızır gibi karakterin. Bu romanda da tıpkı Zafer Avşar ın "Kıyamet" serisindeki gibi cin ve ifrit ordusuna karşı çok güçsüz bir insanoğlu çizilmiş dualar yada ayetler bir işe yaramıyor gibi gösterilmiş, yine de "Kıyamet" e yardımcı karakterler olması tek savaşçının olmaması iyiydi. Lakin bunlara rağmen güzel, okunabilir.
Armageddon - Kızıl Karanlık
OKUYACAKLARIMA EKLE
1