1000Kitap Logosu
Buse
Buse
Buse
TAKİP ET
Buse
@Buseyakarsk
61 okur puanı
22 Eki 2018 tarihinde katıldı.
27
Kitap
27
İnceleme
207
Alıntı
5
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Buse
İrlanda’da Yoksul İnsanların Çocuklarının Ailelerine veya Ülkelerine Yük Olmasını Önlemek ve Onları Topluma Kazandırmak İçin Makul Bir Öneri'yi inceledi.
70 syf.
·
9 günde
·
4/10 puan
İlk bölümüyle çığır açıcı bir kitap olan Makul Bir Öneri maalesef ki ikinci bölümde dozu düşürüyor ve üçüncü bölümde tamamen boş veriyor. İlk bölümde kalitesiz nüfus artışı, açlık, sefalet ve İngilizlerin bitmek bilmeyen baskısı altında yaşamak zorunda olan beş parasız halkın bir yaşına gelmiş bebeklerini, makine, arazi, para sahibi insanların karınlarının doyması ve kendi ellerine üç beş kuruş geçmesi için satacakları pazarların kurulması gerektiğini, bu etin hem depolanmasının kolay hem lezzetli hem paranın ülke içinde dönüşümü için gerekli olduğunu nesnel ve teorik bir gerçekçilik içinde ele alan bir hiciv yazısı yazmış Swift. İkinci kısımda arka arkaya sıralanmış aforizmaları bulunuyor ve üçüncü kısım ise dine(Hristiyanlık) dair yorumunun bulunduğu kısım. İlk bölümü okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. İkinci bölümdeki aforizmalar da hiç fena değildi ama üçüncü bölümü tavsiye edemeyeceğim. Zor okuyup bitirdim diyebilirim.
Buse
bir alıntı ekledi.
Her şeyden önce, az evvel de belirttiğim gibi, böyle bir uygulama papa taraftarlarının sayısını kayda değer ölçüde azaltacaktır; en tehlikeli düşmanımız olmanın yanı sıra ülkemizin en çok çocuk yapan kesimi olan papa taraftarı Katolikler yıldan yıla daha da kalabalıklaşıp her yeri istila etmektedirler, bu güruhun ülkede kalma amacının, ülkede kalıp kazançlarının onda birini Anglikan Kilisesi'nin piskoposlar kuruluna hibe etmektense ülkeyi terk etmeyi yeğleyen onca iyi yürekli Protestanın yokluğunu fırsat bilerek, ülkeyi İspanya'daki o Sahtekar'a teslim etmek olduğunu bilmeyen yoktur herhalde.