1000Kitap Logosu
Yusuf Atay
Yusuf Atay
Yusuf Atay
TAKİP ET
Yusuf Atay
@Maigret
114 okur puanı
28 Ara 2020 tarihinde katıldı.
122
Kitap
122
İnceleme
2
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Yusuf Atay
Ayışığında Şamata'yı inceledi.
76 syf.
·
10/10 puan
Çok eğlenceli bir oyun. Ustanın Ayışığında Çalışkur öyküsünün bir uyarlaması olan bu oyun, öyküdeki orijinalliği üst seviyeye çıkartıyor. Her dönem sahnelenebilecek, eskimeyecek bir metin. Yönetmene ve oyuncuya çok fazla imkan sağladığı gibi, güncel göndermelere, uyarlamalara da çok açık bir oyun. Haldun Taner usta çoğu eserinde gördüğümüz toplumun değerlerinin sorgulanmasına bu oyununda da girişiyor. Ancak öyle beceriyle yapıyor ki bunu, mizahın gücü sert bir eleştirinin asla veremeyeceği bir güçle veriyor mesajı. Çok sevdim, okuduğum en güzel oyunlardandı.
Ayışığında Şamata
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Yusuf Atay
Ayışığında Çalışkur'u inceledi.
100 syf.
·
10/10 puan
Haldun Taner ustadan çok özgün bir öykü. Üstelik bu kuruluş orijinalliği yanında çok da eğlenceli, kolay okunan bir hikaye. Deneysel yapısının yanında ustada alıştığımız o mizah tadını da fazlasıyla aldığımız bu güzel eseri herkese öneririm. Öyküden uyarlanan Ayışığında Şamata oyununu da okuyacağım ilk fırsatta. İlk öykünün sonunda Nejat Düzyol isimli bir eleştirmen öyküyü eleştirip ‘Ayışığının altında hiçbir şey yok’ diyor öykü için. Bu, Vedat Günyol’a bir gönderme olsa gerek. Çünkü Vedat Günyol, 1953’te Haldun Taner’in ‘Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu’ kitabını bir yazısında eleştirmiş ve yazısını ‘Yağmur altında yeni bir şey yok’ diye bitirmişti. Aradan yıllar geçtikten sonra böyle ayrıntıları fark etmek güzel oluyor. Nahif beyefendi Haldun Taner’in cevabı böyle şık ve kibar olmuş işte.
Ayışığında Çalışkur
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Yusuf Atay
Fırtına'yı inceledi.
Can Yücel Türkçesiyle okudum. Oyunun bazı yerlerini anlayamadım, gerçeküstü ögelerin bulunduğu, cin tayfasının cirit attığı bir oyun. Ariel karakteri Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası’ndaki Puck karakterini anımsattı bana. Hamlet’teki trajedinin aksine sonu mutlu biten bir oyun bu.
Fırtına
8.1/10
· 3.124 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Yusuf Atay
Pardayanlar 1'ı inceledi.
520 syf.
·
9/10 puan
Baba oğul Pardayanların tesadüfler, tehditler, tuzaklar, cesaret ve bol kılıç sesiyle dolu, çok akıcı maceraları. Vaktim olsa tek oturuşta bitirirdim. Hepsini okurum sanırım serinin, tavsiye ederim.
Pardayanlar 1
9.1/10
· 116 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1