Merve Çayır'ın Kapak Resmi
Merve Çayır, Zeliş'i inceledi.
14 Tem 02:18 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cemal ve Zeliş birbirine aşık iki gençtir ama aileleri evlenmelerine izin vermezler ve bu iki genç her şeyi arkalarında bırakıp sadece aşkları için kaçma cesaretini gösterirler. O kadar naif ve güzel bir kitap ki bu kadar az kişi tarafından biliniyor olması büyük bir kayıp. Basit bir hikaye fakat etkili bir anlatım.

Merve Çayır, Açlık Oyunları'ı inceledi.
10 Tem 19:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir solukta okuyabileceğiniz heyecan verici bir serinin ilk kitabı. 13 mıntıkanın yıllar önce çıkardığı ayaklanmanın bedelini her yıl 24 tane çocuğun ödediği vahşi bir yarışmanın adı Açlık Oyunları. İnsanlara korku salmak, onları yönetebilmek için her yıl her mıntıkadan biri kız biri erkek olmak üzere iki kurban bu oyunlara katılmak üzere seçilir. Sanki olimpiyat oyunlarına katılıyorlarmış gibi geçiş törenleri, kutlamalar ve televizyon programları yapılır. Herkesin bu insanlık dışı yarışmayı kanıksaması o kadar korkunç ki. Bu kitabı okuduktan sonra ara vermeden serinin diğer kitaplarını okuyacağınıza eminim.

Merve Çayır, Tüfek, Mikrop ve Çelik'i inceledi.
10 Tem 00:09 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dört ana bölüm ve bir tane de Japonlarla ilgili ek bölümden oluşan insanlık tarihi ile ilgili bir sürü soru ve cevap barındıran dolu dolu bir kitap. Coğrafyanın nasıl şekillendiğinden ilk insanlığın nerede ortaya çıktığına evcilleştirilen ilk bitkilerden hayvanlara kadar bir sürü konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bir kitap. Ayrıca içinde harika fotoğraflar barındırıyor. İyi ki Yali o soruyu sormuş ve iyi ki Jared Diamond bu soruya bir yanıt aramış ve bizler de böyle bir kitabı okuma fırsatı bulmuşuz.
Belgeseli olduğunu da buradaki bir yorumdan öğrenmiş oldum ve izlenecekler listeme ekledim.

Merve Çayır, Aganta Burina Burinata'yı inceledi.
 09 Tem 22:01 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Denizcilik terimlerinin fazla kullanılması biraz okumayı zorlaştırsa da okuması zevkli bir kitap. Denize aşık bir çocuğun hayatının anlatıldığı sıcacık bir kitap.

******Spoiler içerebilir.***
Mahmut denize hayran bir çocuktur fakat ailesi denize kurban ettikleri bir sürü insandan dolayı Mahmut'un denizcilik yapmasını istemez. Fakat Mahmut önüne çıkan bu engellemelere rağmen kaçarak bir gemide çalışmaya başlar. Mahmut işini, bütün zorluklara rağmen zevk alarak yapar. Gemideki işi bittikten sonra geri döner, evlenir ve denizden çok uzak bir köyde yaşamaya başlar tabi buna yaşamak denirse.
******Spoiler sonu****