Nohut Oda

·
Okunma
·
Beğeni
·
11139
Gösterim
Adı:
Nohut Oda
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
125
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755709352
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nohut Oda
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Nohut Oda
Nohut Oda
Mekânın hunharca talan edildiği, bir yere ait olmanın zorlaştığı, hususi ya da kolektif belleğimizin sıfırlandığı zamanlarda, yerleşmenin, kendine bir ev icat etmenin ve kök salmanın insaniyeti üzerine öyküler...


Melisa Kesmez üçüncü kitabı Nohut Oda’da insanın bitmek bilmeyen yuva arayışına bir güzelleme yaparken, içimizde büyüttüğümüz, bazen kadim bir yara gibi sürekli sızlayan, bazen de eski şiddetini yitiren öfke ve hesaplaşmaların hemen yanı başında aşkın ve inceliklerin filizlendiğini bir kez daha hatırlatıyor.


Her şeye rağmen kendi kozasını örmekten vazgeçmeyenlere...
Merhabalar kitapkurdu meslektaşım sayesinde okuma şansı buldum.Yazarın okuduğum ilk kitabı olan Nohut Oda 5 kısa öyküden oluşan bir eserdir.Kitap bir bayanın bakış açısından anlatılmaktadır.Kitabı okurken kendi hayatınızdan kesitler yaşadığınız hisler vermektedir.Öyküler arasında en beğendiğim Annemin Çadırı.Üslup olarak sade ve akıcı bir dil kullanılmıştır.Bu hikayeler sanki bir yolculuk gibi geçmişteki hayatınızı sorgulatıyor.Kitabı okumanızı tavsiye ederim
125 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Önce ‘atları bağlayın geceyi burada geçireceğiz’ ismiyle yakalamıştı beni.Sonra öyküleri okudukça daha da sevdim ama zaten biliyordum Melisa Kesmez’i.Sabitfikir dergisindeki yazılarından.
Hatta bir kitap incelemesinden sonra (Google sağolsun yıl 2015 imiş), kitapçılarda dediği kitabı aramıştım ‘kayısılardan’ bahseden bir kitap diye sorarak.Tabii o kitabın adı ‘yakındaki uzak’ idi Rebecca Solnit’in.
Ben Melisa Kesmez’in kendi yazdıkları haricinde kalemine ortak ettiği kitapları da küpe ettim kendime,yeri çiçeklidir.Yanı ise demli bir çay.O yüzden ‘nohut oda’ (ah nasıl da güzel isimler bunlar!) çıkar çıkmaz okunmalıydı.
Beş hikaye var bu kitapta.Beş ayrılış,beş kopuş ama beş kabuk bağlayış.Hele ki Handan..’kız kardeşim Handan’ daha bir yaraladı beni.
Daha nice kitaplara..Hem yazdıklarına hem tanış ettiklerine..!
108 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yazarın okuduğum ilk eseri oldu. Beş öyküden oluşan bu güzel maceranın bitişinin burukluğu ama güzel, sarsıcı bir kitap okumanın sevinci içerisinde kaldım.
İlişkilerin, duyguların dinamiklerini vurucu bir şekilde incelendiği ilk dikkat çeken noktalardan biri. Hepimizin hayatının bir döneminde kabuğunu aradığı zaman olmuştur ya, yazar da ona değiniyor.
Okuduğu kitapta cümlelerin altını çizmeyi sevenler için bol bol çizecek yer olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
Duyguların samimi bir şekilde okuyucuya hissettirildiği güzel bir macera.
Okuyun, okutunuz efenim.
108 syf.
·Beğendi·10/10
Bir itirafla başıyorum yoruma, kitabı çok sık görüyordum ve hep olumlu yorumlar okuyordum böyle olunca o kitaba karşı önyargılı oluyorum malesef. Beklentimi yüksek tutmama adına veya popüler olması sebebiyle canımın sıkkın olduğu bir anda aldım elime ve gerçekten kitap için ne söylendiyse bu kitap çok daha fazlası. İlk defa bir öykü kitabının her öyküsü ayrı ayrı böyle etkiledi beni normalde başıma gelmeyecek bir olay gözyaşım birikti gerçekten. Belki içinde bulunduğum psikolojik durum üstüne tuz biber olmuş olabilir ama yine de dili, anlatımı, hikayeleri çok içten ve çok duyguluydu. En çok 'Görüşürüz' adlı hikaye yaktı canımı,en beğendiğim kitaplar arasına girdi kesinlikle okuyun, okutturun.
125 syf.
·4 günde·9/10
"Kendini bildi bileli kabuğunu arayanlara" demiş yazar kitaba başlamadan evvel. Son kelimesini de okuduktan sonra daha iyi anlıyorsunuz ne demek istediğini. Eğer siz de bir dönem dahi olsa kabuğunuzu aradıysanız, işte o zaman Nohut Oda'nın satırları arasında hüzünlü bir yolculuğa çıkmanız mümkün.
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Öykü türünde de sanırım öyle.
Ben çok beğendim Nohut Oda'yı. İçinde beş adet öykü var ve bitirdikten sonra epey düşündüm acaba en çok hangisi hoşuma gitti diye; yok bulamıyorum. Yani ilk öykü çok güzel bir başlangıçtı benim için. Devamı o şekilde geldi ve kitap boyunca hüzünlensem de gözlerim dolmadı, o yaş hiç akmadı diye seviniyordum. Erken konuşmuşum, son öykü olan Kız Kardeşim Handan beni bir miktar dağıttı arkadaşlar. Gözleriniz doluyor ve evet belki birkaç damla yaş da süzülebilir ama kahrolmuyorsunuz, eski günlerden bahsederken tatlı bir hüzünlenme gelir ya işte öyle hissediyorsunuz.
Yazarın çok basit olayları bile metaforlar eşliğinde ve hiç sıkmadan betimleyerek anlatmasını da çok sevdim. Altını çizdiğim ne kadar yer varsa hepsini alıntı olarak paylaştım zaten. İlk kitap alışverişimde yazarın diğer iki kitabını da alacağım, Nohut Oda hediyeydi çünkü. Çok güzel bir liman oldu bana. Tavsiye ederim.
108 syf.
Kendi kabuğunu arayanlara ithafen yazılmış bu eser 2019 yılında 65. Sait Faik Hikâye Armağanı 'na lâyık görülmüş .

Kitabı aylar öncesinde elime aldım ve sadece 28 sayfa okuyabilmiştim.
Bugün tekrar elime alınca kitaba hayran kaldım ve bir günde bitti.
Akıcı ,sade ve çok samimi bir üsluba sahip. Kitap içerisinde 5 öykü bulunuyor ve ben en çok ''Annemin Çadırı'' öyküsünü beğendim.
Nohut Oda , incecik sızıların tatlı gülümseyişlerin kitabı..Kesinlike tavsiye ediyorum .
Kitapla kalın..:)))
125 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk kitabı bu “Nohut Oda”. Bir öykü kitabı. Bir eve, bir kimliğe ,bir konuma ait olma ihtiyacı gibi bir çerçevede geziyor öyküler. Okuması keyifli , yaşanılanlar çok olası ve duygular çok yüksek ve gerçekçi. Herkesin hayatında en az bir kez yaşayabileceği (veya farkedebileceği) “Bir şeyler hizalanıyor o an. Bir şeyler tık edip yerine oturuyor.” diyerek açıkladığı hissi beş ayrı kadın üzerinden anlatmış yazar.Tasvirlerini de kişilik analizlerini de çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. Bir solukta okunabilecek bir kitap. Umarım diğer kitapları da aynı hazzı verir.
125 syf.
·1 günde·10/10
Diğer kitaplarını okuduysanız, emin olun ki bunu daha çok seveceksiniz. Yine mükemmel öykülerle sizi alıp uzaklara götürecek ve bir çırpıda okuyup sevdirecek. Öykü yazmak isteyen arkadaşlar için özellikle okumalarını tavsiye ederim :)
108 syf.
·1 günde·10/10
Yazarın okuduğum ilk eseri, güzel bir tanışma oldu ve ikinci kitabını okumalıyım hissiyatını güçlü bir şekilde hissettim.
Beş öyküden oluşan eserde kısa cümlelerle sayfalarca duygu selinin içinde buldum kendimi. Okyanusun ortasında bazen bir hüzüne bazen sevince bazen de boğazımı düğümleyecek kadar büyük üzüntüye yüzdüm. Güçlü kalemi ve üslubu ile yazdığı bütün öyküleri ayrı ayrı etkiledi beni.
125 syf.
·Beğendi·10/10
Merhaba sevgili dostlar ,
Bir akşamda bir solukta nefis bir kitap okudum ..
Melisa Kesmezi ''Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz '' kitabı ile tanımıştım belki zamanı değildi çok samimi olamamıştık kendisi ile ama nefrette etmemiştik birbirimizden.
Bir yazarı tek bir kitapla yada satırla yargılayanlardan değildim ,elbette bazen bazı şeyler istediğimiz gibi olmuyordu her zaman aynı noktada buluşamıyorduk..Bir şeyin olması için bazen yazar da tek başına sorumlu değildi, biz de o an orada o kitabın içine girebilmeliydik ..
O yüzden kendisi yeni kitabı Nohut Oda'yı çıkarınca ve oldukça ilgi görünce hadi dedim bi okuyalım bakalım ..ve elime aldım bırakamadım .. 5 öyküyü de bir solukta içtim hiç bitmesin dedim..
Okuduğum öykü kitaplarının beğendiğim öykülerini ileride baktığımda hangisini daha çok sevmişim ,unutmayayım diye içindekiler kısmında öykü adlarının yanına bir kalp koyarım ben ..5 öykünün de yanına kalp koydum hatta bütün kalpleri koymak istedim..Bu sefer olmuştu.Yazar ile olmamız gereken yerde buluşmuştuk ,çok mesuttuk...
Öyküler kitap boyunca insanı hüzünlendirse de bunu insanın canını yakmadan yapıyor.Gözleriniz dolacak gibi hissediyorsunuz ama sonra bir bakıyorsunuz bir tebessüm yayılıyor yüzünüze ..Ben bir iki yerde sesli güldüm hatta..
Öykülerde kadınlar var ..biz kadınları birbirine bağlayacak sımsıcak öyküler ...
Hissettiğimiz ama ifade etmekte zorlandığımız ya da yüzleşmekten bile çekindiğimiz bazı duygularımızı bir güzel anlatıvermiş bize yazar.5 ayrılış 5 kabuk arayış hikayesi .Zaten "Kendini bildi bileli kabuğunu arayanlara" demiş yazar kitapta.
Ben çok ama çok sevdim ..Çok tavsiye olunur efendim..
Sevgiler ....
108 syf.
·1 günde·4/10
Melisa Kesmez’in bu kitabı çevremde oldukça karşıma çıkan ve bayağılaştırılan bir eserdi. Bir Marmaray yolculuğumda bana eşlik etti bu nedenle. Kitabın edebi bir yönü olmadığını baştan belirtmek istiyorum. Size katacak olan bir kazanımı da yok kaldı ki öykülerden oluşan bir eser. Tamamen yazarın bir iç dökümü olarak nitelendirebileceğim, okuru da kendi hüznüne davet eden bir eser. Ortak duygularda buluşma yeri yani.
Ayrıca yazardan okuduğum ilk eser olup diğer kitaplarının da isimlerinin farklı olması dikkatimi çekmedi değil. Bence oldukça samimi.
“Kendini bildi bileli kabuğunu arayanlara.” demiş Kesmez. Okurken karakterin yaralarına kabuk bağlatma çabasına denk geliyorsunuz. Beş ayrı öykü beş ayrı yara ve kabuk bağlayışları. Hüzünlü öykülerdi, beni tesiri altına bir alıntı bırakayım ve incelemeyi sonlandırayım.

“Artık kimsenin düşeyazarken tutunuverdiği bir şey olmak istemiyorum.”
Gittim ben. Geri dönmeyeceğim. Bu uğursuz gün, onu gördüğüm son gün olarak kayda geçsin istiyorum.
Melisa Kesmez
Sayfa 35 - Son Bir Çay
" Beni hala sevdiğini sanıyor . Oysa artık sadece bir yaslanma olasılığıyım onun için . Dengesini kaybettiğinde elini boşluğa uzatıp da tutunuverdiği ilk şey . Artık kimsenin düşeyazarken tutunuverdiği bir şey olmak istemiyorum . "
Melisa Kesmez
Sayfa 45 - Sel Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nohut Oda
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
125
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755709352
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nohut Oda
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Nohut Oda
Nohut Oda
Mekânın hunharca talan edildiği, bir yere ait olmanın zorlaştığı, hususi ya da kolektif belleğimizin sıfırlandığı zamanlarda, yerleşmenin, kendine bir ev icat etmenin ve kök salmanın insaniyeti üzerine öyküler...


Melisa Kesmez üçüncü kitabı Nohut Oda’da insanın bitmek bilmeyen yuva arayışına bir güzelleme yaparken, içimizde büyüttüğümüz, bazen kadim bir yara gibi sürekli sızlayan, bazen de eski şiddetini yitiren öfke ve hesaplaşmaların hemen yanı başında aşkın ve inceliklerin filizlendiğini bir kez daha hatırlatıyor.


Her şeye rağmen kendi kozasını örmekten vazgeçmeyenlere...

Kitabı okuyanlar 1.604 okur

  • Bilinmeyen
  • İrem Arda
  • nur sarıkaya
  • Merve cengiz
  • Cennow
  • Kitapkolik
  • Caner
  • Yunus Ahmet Ünlü
  • Çağla
  • Sümeyye Kara

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.5 (100)
9
%18.2 (110)
8
%20.2 (122)
7
%14 (85)
6
%5.5 (33)
5
%1.5 (9)
4
%1 (6)
3
%0.5 (3)
2
%0
1
%1.2 (7)

Kitabın sıralamaları