Nohut Oda

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.173
Gösterim
Adı:
Nohut Oda
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
125
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755709352
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nohut Oda
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Mekânın hunharca talan edildiği, bir yere ait olmanın zorlaştığı, hususi ya da kolektif belleğimizin sıfırlandığı zamanlarda, yerleşmenin, kendine bir ev icat etmenin ve kök salmanın insaniyeti üzerine öyküler...


Melisa Kesmez üçüncü kitabı Nohut Oda’da insanın bitmek bilmeyen yuva arayışına bir güzelleme yaparken, içimizde büyüttüğümüz, bazen kadim bir yara gibi sürekli sızlayan, bazen de eski şiddetini yitiren öfke ve hesaplaşmaların hemen yanı başında aşkın ve inceliklerin filizlendiğini bir kez daha hatırlatıyor.


Her şeye rağmen kendi kozasını örmekten vazgeçmeyenlere...
Önce ‘atları bağlayın geceyi burada geçireceğiz’ ismiyle yakalamıştı beni.Sonra öyküleri okudukça daha da sevdim ama zaten biliyordum Melisa Kesmez’i.Sabitfikir dergisindeki yazılarından.
Hatta bir kitap incelemesinden sonra (Google sağolsun yıl 2015 imiş), kitapçılarda dediği kitabı aramıştım ‘kayısılardan’ bahseden bir kitap diye sorarak.Tabii o kitabın adı ‘yakındaki uzak’ idi Rebecca Solnit’in.
Ben Melisa Kesmez’in kendi yazdıkları haricinde kalemine ortak ettiği kitapları da küpe ettim kendime,yeri çiçeklidir.Yanı ise demli bir çay.O yüzden ‘nohut oda’ (ah nasıl da güzel isimler bunlar!) çıkar çıkmaz okunmalıydı.
Beş hikaye var bu kitapta.Beş ayrılış,beş kopuş ama beş kabuk bağlayış.Hele ki Handan..’kız kardeşim Handan’ daha bir yaraladı beni.
Daha nice kitaplara..Hem yazdıklarına hem tanış ettiklerine..!
Merhabalar kitapkurdu meslektaşım sayesinde okuma şansı buldum.Yazarın okuduğum ilk kitabı olan Nohut Oda 5 kısa öyküden oluşan bir eserdir.Kitap bir bayanın bakış açısından anlatılmaktadır.Kitabı okurken kendi hayatınızdan kesitler yaşadığınız hisler vermektedir.Öyküler arasında en beğendiğim Annemin Çadırı.Üslup olarak sade ve akıcı bir dil kullanılmıştır.Bu hikayeler sanki bir yolculuk gibi geçmişteki hayatınızı sorgulatıyor.Kitabı okumanızı tavsiye ederim
Diğer kitaplarını okuduysanız, emin olun ki bunu daha çok seveceksiniz. Yine mükemmel öykülerle sizi alıp uzaklara götürecek ve bir çırpıda okuyup sevdirecek. Öykü yazmak isteyen arkadaşlar için özellikle okumalarını tavsiye ederim :)
Melisa Kesmez'in kitaplarının isimleri hep dikkatimi çekerdi ama hiç okumamıştım. Nohut Oda kitapçıda başka kitap ararken karşıma çıktı birkaç kez. Bu aralar öykü yerine şöyle beni alıp götürecek bir roman okumak istiyorum diyip diyip rafa koydum kitabı. Sonra aradığım kitabı bulamayınca almaya karar verdim. Kitabı ilk gördüğümde almalıydım diye düşündüm okurken. Yazarın dilini, anlattığı öykülerdeki karakterlerin iç dünyasını yansıtışını çok beğendim. Satır altı çizmek çok huyum olmasa da Nohut Oda'yı okurken sayfalarca çizmeyi istediğim satırlar okudum. Tavsiye ederim.
Yazarın okuduğum ilk kitabı Nohut Oda. Beş farklı öykü anlatılmış, aynı psikolojideki bir insanın beş farklı hayatından beş farklı hikaye gibi, yazar belki birşey deniyordur bilemiyorum ama okur olarak tadı kaçıran bi husus olduğunu düşünüyorum bunun. Uzun betimlemer vardı, betimlemeleri severim, hikayeyi kafanızda bütünleştirmenizi sağlar ve kendinizi tamamen hikayenin içinde hissedersiniz evet ama bu betimlemelere öyle birşey katmalısınız ki sıradanlıktan kurtulsun, mesela son öyküde bahçeye girişi ile kapıyı açmasının anlatılışı 2 sayfa sürüyordu ve burada da anlatım "elimi uzattım, fermuarı kavradım, çantayı açtım" gibiydi, bu etkisiz ayrıntıların uzun betimlemesini okumak hem hikayeden koparıyor hem de ellerin boş bitiriyorsun okumayı. Yazarın tespitleri var daha güzel ve zekice kurgulanarak aktarılmayacak şeyler değil. Kalanlar'daki tespiti çok iyiydi. Teşne ve tahnit kelimelerini bu kitapta gördüm ve sözlükten bakıp öğrendim bu bir kazanım benim açımdan ama o kadar sıradan yazın içinde bu kelimelerin sırıttığı kanaatindeyim, bir yazı bu konuda da bi bütünlük taşımalı diye düşünüyorum.
Melisa Kesmez ‘den okuduğum ikinci öykü kitabı.Anlatımı sade bir günde okunabilecek kafa dağıtmalık bir kitap benim için. Bazen Bahar kitabından daha çok sevdim diyebilirim.İçindeki öyküler anlatsa roman olur cinsten.Başaralı bir öykücü olduğunu düşünüyorum.Nohut Oda da en sevdiğim öyküsü “Annemin Çadırı “ ve ”Kardeşim Handan “oldu benim için.Şans verin yazara pişman olmazsınız doyurucu tadı damağınızda kalacak öyküler.
melia kesmez ile ilk defa tanıştım ama bi yudum su gibiydi kitabı. diğer kitaplarınıda okuyacağımdan eminim. bi çırpıda biten insano içine alan bi eserdi. öykü okumayı çok sevmem lakin bu bi başkaydı.
Önceki kitaplarını okumuş birisi olarak, yeni çıkan kitabını gördüğüm anda hemen alıp okumaya başladım. Gördüğüm ilk nokta Kesmez'in öykülerinin çok daha basitleştiği fakat dilinin bir o kadar daha sadeleştiği oldu. Olayların ilgi çekiciliğinden çok duyguların aktarılması konusunda ve akıcılığı sağlama konusunda çok daha başarılı bir yazar görmekteyiz bana göre. Tüm öykülerde sıkışmışlık hissi alıyoruz yine. 5 farklı öykü gibi dursa da sanki aynı duyguların insanları yer alıyor.
Öykülere göz atarsak:


1-Kalanlar : Arkadaşının gidişinden sonra kendi evine sıkışan kadının hikayesi.

2- Son Bir Çay : Sevgilisiyle yaşadığı problemlere rağmen ilişkiye sıkışan kadının hikayesi.

3- Annemin Çadırı : TBir deprem sırasında ilişkilerini sorgulamaya başlayan bir ailenin kızının gözünden annesinin tasviri. (Çok güzeldi)

4- Görüşürüz : Babasıyla olan ilişkisinde adım atamayan kadının hikayesi

5- Kız Kardeşim Handan : Kesmez'in kitaplarındaki son hikayeler en iyisi oluyor. Burada da değişmemiş sıralama ve müthiş bir son ile bitmiş. Annelerini kaybeden 2 kardeşin, hayata tutunma mücadelesi anlatılıyor.
Melisa Kesmez'i daha önceden okuduğum kitapları ile tanıdım. Ama bu kitapta ve özellikle ilk iki öyküde benim kalbimin içindekileri yazmış gibi hissettim. Başka bir dünyada yaşanılanları yazmış gibi. Belki de beğenmemdeki en büyük etken, satırları içselleştirip okumam olabilir.
Yazarın dilini, anlattığı öykülerdeki karakterlerin iç dünyasını yansıtışını çok beğendim. Satır altı çizmek çok huyum olmasa da Nohut Oda'yı okurken sayfalarca çizmeyi istediğim satırlar okudum. Tavsiye ederim.
NOHUT ODA- Melisa KESMEZ
"İnsan hayatında çok nadiren bir hikayenin sonuna geldiğini anlıyor"
Melisa Kesmez ile bu kitabı ile tanıştığıma o kadar sevindim ki.. Her geçen gün öykü kitaplarına karşı merakım daha da artıyor.
5 öyküden oluşan Nohut Oda, içinde gerçekten etkileyici öyküler barındırıyor. Romanlardan ziyade çok nadir öykü kitaplarındaki öykülerden etkilenirim. Bu kitapta onlardan biriydi. İçinde öyküler beni kitaba o kadar sürükledi ki, o anın içinde yaşadım resmen. Herkesin içine dokunacak bir cümle hatta bir öykü var içinde. Tek takıldığım nokta öykülerde ki karakterlerin isimsiz olması, yeni bir öyküye geçerken acaba aynı öykünün devamı mı diye düşünüyorsunuz…
Bu kitap sayesinde Melisa Kesmez’in kalemine merak sardım ve en kısa sürede diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Bu içinizi ısıtacak öykü kitabına mutlaka hayatınızda yer verin.. Keyifli okumalar..
" Sağdan soldan bulduğu işe yarar her şeyi yuvarlaya yuvarlaya yuvasına taşıyan bir karıncadan farkım kalmamıştı . "
Melisa Kesmez
Sayfa 14 - Sel Yayıncılık
Özlemiş miydim onu? Onu ara sıra herkesten gizli özlediğimi biliyordum. Ama özlediğim o muydu, onun yanındaki kendim miydi, yoksa o eski güzel günler miydi, karar vermesi zordu.
“Tek kişilik yatakta sırtüstü yatıyoruz; yan yana uzanmış gibi değil de, yan yana koyulmuş gibi. Konserve kutusunda iki sardalye...”
İnsan galiba sadece görüşmeyeceklerine görüşürüz diyor. "Tabii," diyor asla arayıp sormayacağı insanlara, "mutlaka görüşelim..."
Melisa Kesmez
Sayfa 75 - Sel Yayıncılık
" Bir babaya dahi insan içinde gözyaşı döktüren o insafsız ayrılık anı gelip çatmıştı . "
Melisa Kesmez
Sayfa 17 - Sel Yayıncılık
Balkona çıkmışım gibi bir his beliriyor içimde. Eski bir his bu; tanıdık, iyi niyetli, misafirperver, sevecen.
“Bana da oldu kaç defa.Öldüm mü,ölmedim.O da ölmeyecek.De ki öldü, o vakit küllerinden doğacak.Sıklıkla öyle olur çünkü..”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nohut Oda
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
125
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755709352
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nohut Oda
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Mekânın hunharca talan edildiği, bir yere ait olmanın zorlaştığı, hususi ya da kolektif belleğimizin sıfırlandığı zamanlarda, yerleşmenin, kendine bir ev icat etmenin ve kök salmanın insaniyeti üzerine öyküler...


Melisa Kesmez üçüncü kitabı Nohut Oda’da insanın bitmek bilmeyen yuva arayışına bir güzelleme yaparken, içimizde büyüttüğümüz, bazen kadim bir yara gibi sürekli sızlayan, bazen de eski şiddetini yitiren öfke ve hesaplaşmaların hemen yanı başında aşkın ve inceliklerin filizlendiğini bir kez daha hatırlatıyor.


Her şeye rağmen kendi kozasını örmekten vazgeçmeyenlere...

Kitabı okuyanlar 89 okur

  • Tekgulkotil
  • Zeynep ışık
  • İbrahim Truhan
  • Öyküm Ersan
  • Füsun Tufan
  • Kübra Kayabaşı
  • Fatma Tatar sendol
  • Duygu Bozkurt
  • Pnrr Brk
  • Ayşe Demirsoy

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.5 (12)
9
%24.5 (12)
8
%22.4 (11)
7
%16.3 (8)
6
%8.2 (4)
5
%2 (1)
4
%2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları