Medine T. profil resmi
310 okur puanı
04 Ağu 2017 tarihinde katıldı.
 • Sabitlenmiş gönderi
  FARKLI, FAYDALI VE KULLANIŞLI UYGULAMALAR ARAYANLARA...

  Elimizden telefonlar düşmüyorken ve  yaz da gelmişken dil öğrenmek için bunu fırsata çevirmek gerek diye düşündüm.


  Son birkaç aydır dil öğrenme uygulamalarıyla haşır neşirim. Bir İngilizce öğretmeni olarak dil öğrenme konusunda birkaç şey söyleyip kullandığım faydalı birkaç uygulamadan bahsetmek istiyorum.

  1. MEMRISE ( ÇEVRİMİÇİ )

  (Önemli not: Memrise'ı veya ona benzer bir uygulamayı kullanmadan önce İngilizce cümle nasıl kurulur? ile ilgili konu anlatımlarına, videolara bakarsanız çok faydalı olur) 

  Dil öğrenmede birçok kişinin de bildiği gibi en önemli şeylerden biri kelime bilmektir. Şu an Fransızca öğrenmek için Memrise ( https://hizliresim.com/RHzHW6) uygulamasını kullanıyorum. Genel olarak memnunum. Çünkü kelimeleri ve kalıp cümleleri adım adım öğretiyor ve sık tekrar yaptırıyor. Ayrıca ana dili Fransızca olan kişilerle ilgili kısa videoları kullanıp bunlarla ilgili soru sorması dinlemeyi geliştirmek için çok çok iyi. Ama bazı ufak tefek hataları da yok değil. Mesela pouvoir kelimesininin ( İngilizce'deki can modalı)  anlamını - ebilmek olarak almış. Modalları bu şekilde öğrenmek yanlış olur. Çünkü modallar hangi ortamda neyi nasıl kullanacağımızla ilgilidir. Modal haricinde birkaç ön takıyı da yine benzer şekilde sözluk anlamıyla  vermiş. Bunun dışında mesela Fransızcada bazı sıfatlar kadın için farklı, erkek için farklı olabiliyor. Bazen kadının seslendirmesi gereken bir cümleyi erkek seslendirmiş. Bir de bunu bana soruyor. Ee ben de haliyle soruya yanlış cevap verdim.😅 Dört dörtlük bir şeyin olmadığını düşündüğüm için bu iki eksiklik bana oldukça küçük geldi.

  Bu arada Memrise'ı ücretsiz olarak kullanıyorum. Ücret ödeyince daha fazla özelliğinden yararlanılıyor ama bana ücretsiz kısmı bile çok yeterli geldi. 1.kursu bitirip 2.kursa geçtim. Sanırım 3.kurs da var ve o da ücretsiz.

  11.07.2020 EK BİLGİ
  Şu an Memrise Fransızca 3'teyim. Gerçekten çook faydalı. Farkında bile olmadan birçok kelime ve cümleyi eğlenceli bir şekilde öğrendim/ öğreniyorum. Yalnız uygulamanın ufak bir eksi yönünden bahsedeceğim; ben bir kelimeyi doğru yazıyorum sadece "la/le" artikelini unutmuş oluyorum, o yüzden yanlış sayıyor. Bence ilk aşamada kelimeyi bilmek artikel bilmekten daha önemli. Sonuçta ben o kelimenin artikelini kullanmasam da anlaşılır. Bir diğer şey ise bir kelimeyi neredeyse tamamen yanlış yazmış olmama rağmen " neredeyse doğru" diye bir karşılık vermesi. 😅 En başta da dediğim gibi uygulamanın artıları o kadar çok ki bu iki eksik onların yanında ufacık kalıyor.
  İngilizce versiyonunda böyle bir durum var mıdır bilmiyorum. Ama ben Fransızca'da gördüğüm eksiklikleri yazmadan edemedim.

  2. LUVLINGUA ( ÇEVRİMDIŞI)

  Kelime öğrenmek için bir diğer güzel uygulama Luvlingua ( https://i.imgyukle.com/2020/06/10/y7DMuc.png) . Bu uygulama  Memrise ' a şu noktada biraz benziyor; hem ücretsiz kısımları var, hem de daha fazla konuda kelime öğrenmek için ücret ödemek gerekiyor. Ama ben bu uygulama için de ücretsiz kısımların temel atmak için yeterli olacağını düşünüyorum. Çünkü bana Fransızca için yetti. O kadar çok yapılacak şey vardı bir süreden sonra sıkılıp sildim, yani o derece çok ve fazlasıyla yeterli içerik var. Uygulamada 3 bölümü kullandım ( birkaç kısım daha var). Bunlar Kurs, Çocuk ve Oyun kısmıydı. Kurs ve Çocuk kısmını bitirdim ama Oyun kısmını yarısına kadar yapıp  uygulamayı silmiştim. Uygulama her ne kadar çocuksu görünse de her yaşa uygun. Ben uygulamayı çok sevimli ve eğlenceli buldum. Ayrıca bu uygulamanın sevdiğim bir diğer özelliği çevrimdışıyken de kullanılabilmesi.

  Ayrıca bu uygulamanın İngilizcesini tam olarak bilmiyorum. Ama mesela " believe" in Türkçe'sine inanmak demişse eğer bu yanlış olur. İngilizce de kelimeler çogunlukla takılarla çalışır. O yüzden birine/ bir şeye inanmak " believe in something or somebody" dir. Memrise da olmasa da başka birçok İngilizce kelime uygulamasında bu eksikliği gördüğüm için belirtmek istedim. Kullandığınız uygulamada eğer böyle bir eksiklik varsa bunun farkında olun ki o eksikliği siz tamamlayın. Çünkü her yönüyle dört dörtlük hiçbir uygulama veya site yok bu konuda. Bunlar sadece size dil öğrenirken destek olabilir.

  3.AWABE ( ÇEVRİMİÇİ)

  Dil öğrenirken en önemli ikinci şey, telaffuzdur. Burada aklınıza hemen kelime telaffuzu gelmesin.:) Ben seslerin telaffuzundan bahsediyorum. Seslere çalışmanın kelimelerin telaffuzlarında çok büyük katkısı olur. Telaffuz demek aynı zamanda konuşmak demektir. O yüzden İngilizce seslere çalışarak İngilizce konuşmak için güzel ve sağlam bir temel oturtmuş olursunuz. Bu uygulamada ( https://i.imgyukle.com/2020/06/10/y7gN9N.png) tüm sesler kategorilere ayrılarak verilmiş. O sesin yer aldığı birçok kelimeyi telaffuz edip yıldızla değerlendiriliyor. Ayrıca her sesle ilgili BBC'nin hazırladığı çok yararlı, kısa videolar da var.

  20.06.2020 EK BİLGİ
  Awabe uygulamasına benzer birçok uygulama var. O yüzden telaffuz çalışmak için illa bu uygulamayı kullanmak zorunda değilsiniz. Telaffuz pratiği yapıp sizin telaffuzunuzu değerlendirebilecek kullanışlı bir uygulaması olmasına dikkat etmeniz önemli. Ben sadece kullanmış olduğum ve faydalı bulduğum bir uygulamayı önermek istedim.

  1.MİNİK BONUS BBC PRONUNCIATION

  Uygulamanın içinde yer alan BBC videolarına şuradan da ( https://www.youtube.com/...t=PLE2A374AF7E6ADC89) bakabilirsiniz.

  2. MİNİK BONUS ENGLISH WITH JENNIFER

  İngilizce çok hızlı konuşulduğunda anlayamıyorum veya ben de İngilizce hızlı konuşmak istiyorum diyorsanız sizi 20 günlük bir mini kursa davet ediyorum ( https://www.youtube.com/...BVnec8LYuyLRvq3OcT-x). :) Ben bunu yeni bitirdim ve gerçekten çook faydalı bir seri.

  4. CAKE ( ÇEVRİMİÇİ)

  Cake uygulamasında ( https://i.imgyukle.com/2020/06/10/y7Usep.jpg) istediğim herhangi bir  kısa videoya tıklıyorum. ( İngilizce altyazılı oluyor ama isterseniz gizleyebilirsiniz). Bu videoda bir cümleyi 3 kez tekrarlıyor. Ve videonun hemen aşağısında o cümleyi ben söylüyorum. Verdiği dönütler çook motive edici ve çok tatlı, kullanışlı bir uygulama. Ayrıca altyazılarda bilinmeyen kelimenin anlamına bakabiliyorum ( açıklama İngilizce). Geçenlerde bir özellik eklenmiş, buna da ayrıca bayıldım. Videoyu parçalara ayırmış. O parçaları dinleyip verilen kelimeleri doğru sıraya koymaya çalışıyorum.  Ayrıca  Youtube'da olduğu gibi bir kanala abone olabiliyorum.

  Bu uygulamanın bir özelliği daha var ki müthiş! Diyalog dinleyip role play ile yani konuşan karakterin yerine geçerek konuşma pratiği yapabiliyorum ve konuşmam değerlendiriliyor.

  5. NEWSINLEVELS ( ÇEVRİMİÇİ)

   Yıllar önce newsinlevels diye bir site keşfetmiştim. Yakın zamanda ise onun uygulamasını indirmiştim. ( https://i.imgyukle.com/2020/06/10/y7WM2y.png) yazanlara ek olarak metnin orijinalini yani haberini de izleyebiliyorum. Hatta uygulamada İngilizce seviyemi test ediyor. Bu sayede seviyeme uygun şekilde haberleri okuyabiliyorum. İsterseniz uygulamayı isterseniz siteyi kullanın çok faydasını göreceksiniz.

  6. ÖNCE İLK 5 SONRA CAMBLY

  Cambly reklamını son bir  yıldır çok sık görüyorum. Evet, dil konuşarak öğrenilir ama kişi daha 2 kelime bilmiyorsa, cümle kurmayı bilmiyorsa konuşma nasıl gerçekleşecek!? O yüzden Cambly ve benzeri yerlere onca parayı vermeden önce yukarıda bahsettiklerimi sırayla ( Cake uygulamasıyla newsinlevels'ın sırası yazdığım sırayla olmak zorunda değil, sırası size kalmış) ve her gün düzenli bir şekilde yaparsanız işte o zaman konuşmaya tam anlamıyla hazır hale gelirsiniz. Ayrıca Cambly konusunda bir İngilizce öğretmeninin şu videosunu ( https://youtu.be/j21TA-gYsFU)
   izlemenizi tavsiye ederim. Uygulamaya farklı bir yönden bakmış.


  ( Şu an 2 farklı uygulamayı yeni kullanmaya başladım. Eğer bunları da faydalı bulursam iletiye eklerim).
 • Medine T. paylaştı.
  192 syf.
  ·5 günde
  Harika bir kitap okudum. Neden harika? Çünkü masallara bakış açımı değiştirdi, geliştirdi. Diğer bir deyişle, ufkumu açtı. Kitapta masallarla ilgili pekçok detay mevcut. Ama ben hepsinden değil sadece kitapta masallarla ilgili en çok bahsedilenlerden ve benim de en çok ilgimi çeken 4 kısımdan bahsedeceğim.

  Beni en çok şaşırtan ilk konu bekaretti. Pamuk Prenses’teki cam tabut, Külkedisi’ndeki camdan ayakkabı aslında bekaretin temsiliymiş.

  Dikkatimi çeken ikinci konu ise masallarda iyi kadın karakterlerin pasifliğinden bahsedilmesiydi. Şöyle bir düşününce gerçekten de masallarda özellikle iyi kadın karakterlerin pasif, her zaman susan, sevgi pıtırcığı olduklarını fark ettim. Kötü kadın karakterler ise genellikle cadılar, üvey anneler olur. Bu kötü karakterlere femme fatale denir. Femme fatale ise gizemli şekilde çekici olan ve insanların başına bela açan/olan kadına denir. Bu duruma benzer şekilde birçok Türk dizisinde adamın karısı kötü karakter olarak gösterilirken adamın karısını aldattığı kadın melekten de öte bir iyi olarak gösteriliyor. Yani bu durumda kötü karakterli birini aldatmak hata değil mi? Değilmiş demek ki (!). Ki bana göre o dizilerdeki kötü kadın karakterler aldatmayı hak edecek bir şey yapmıyorlar, gerçi aldatmanın hakkı falan olmaz ama …

  Masallardaki üçüncü konu ise kadının inanılmaz güzellikteyken, erkeğin fiziksel gücünün nam salmış olmasıdır. Masallardan bu konuda öğreneceğimiz şey kadınlar sadece güzelliğiyle, erkekler de güçleriyle mi ön plana çıkar olmalı, değil mi? Günümüzde zihin gücü beden gücünden çok daha önemliyken ve karşılığı (maaşı) daha yüksekken kişi (cinsiyeti her ne olursa olsun) sadece dış görünüşüyle veya sadece fiziksel gücüyle Survivor’a taş çıkartan dünyada hayatta kalabilir mi? Ne kadar süre dayanabilir? Bence yok öyle bir dünya (mankenlik gibi istisnalar olsa da… Herkes başımıza artiz kesilecek değil ya! :D)

  Masallardaki son konu “evlilik” mevzusu. “40 gün 40 gece düğün yaptılar ve sonsuza dek mutlu yaşadılar”. Ayyy yeriiim! Ne kadar da ciciş bir şey o öyle! Bu sona tepkim uzunca bir “peeeeeeehhhh!” olur. Bir kere insan ömrünün bir sonu varken çift, sonsuza kadar nasıl mutlu yaşayabilir? Mutluluğun ölçüsü nedir? Büyük ihtimalle en ufak bir tartışma bile olmadan birbirlerine sürekli pişmiş kelle gibi sırıtıp “aşkitoşkom, pembiş gelinim” nidalarıyla hoplaya zıplaya el ele dolaşan çiftlerdir, değil mi? Yok öyle bir dünya! (keşke olsa mıydı acaba ?Tartışılabilir tabii:D) Kavga olmasa bile tartışma mutlaka olur ve bana kalırsa olmalı da. Tartışmadan neye varılabilir ki? Üsluplu bir tartışmayla birçok sorun kolayca halledilebilir ve fikir alışverişinde bulunmak son derece faydalıdır. Bir konuda birinin düşünmediğini diğeri düşünebilir.

  Ayrıca 40 gün 40 gece düğün diyerek işi abartmaya, görgüsüzleşmeye (:D) hiç gerek yok bence, bildiğin israf! Düğün için o kadar masraf yapmaktansa 4000 fakiri doyur mesela, değil mi?

  Evliliğe bu kadar meraklı olmak niye? Evlenmeyince n’oluyor? Hiiiç bir şey olmuyor, insan ne artıyor ne eksiliyor. Masallar çoook eski zamanlara dayandığı için evlilik o zaman çok önemli olabilir ama günümüzde aynı masallardaki gibi tek amacı evlilik olarak belirlemek oldukça saçma, gereksiz ve komik. Dahası, evliliği (yani erkeği) tek çıkış yolu ve tek mutluluk kaynağı olarak görmek masallarda bile saçma dururken 21.yüzyılda (evet evet 2020 yılındayız!) aynı şekilde düşünenler beni hayrete düşürüyor. İnsan evlenmek isteyebilir, bu gayet normal bir şey ama bunu saplantı haline getirip yegâne amaç haline getirmek fazlasıyla komik, kusura bakmasınlar!

  Buna örnek verebileceğimiz (ne yazık ki!) birçok Türk dizisi var. Ben sadece “Bay Yanlış” dizisinden biraz bahsetmek istiyorum. Dizinin ismi bile konusunu ve senaryoyu anlamak için yetiyor aslında. Yine bir ultra mükemmel, kaslı bir erkeğin etrafında pervane olan/olacak salak, tek amacı evlilik olan bir kadın! Kadının eski sevgilisi onu terk etmiş, sebebi ise kadının aynı bir anne gibi davranmasıymış. Yani kadın adamın üstüne o kadar çok düşüyormuş ki adamın kadını kaybetme korkusu hiç yokmuş, yoksa çoook iyi bir insanmış da mış mış. Sonra bu eski sevgili 3 ay önce tanıştığı kadına evlilik teklif etmiş. Bizim kız çıldırmış tabii. “ben ona 3 yılımı verdim, 3 yılımı…!” “ben evlenecektim onunla!” ühü ühü ühü! Burada adamın yaptığı tam bir karaktersizlik, hatta adama ne denirse azdır. Ama burada bir diğer önemli sorun başrol kadının aldatılmasından çok evlenemiyor oluşuna dert yanıyor oluşu. Bizim pembiş gelin adayımız sonrasında bu acı durumdan çooook kısa zaman sonra bir doktoru gözünü kestirip onunla evlenmenin yollarını aramaya başlar. İşte tam bu esnada ise kendisine bu konuda yardım edecek olan ultra yakışıklı, kaslı, çapkın (!), serseri bir adamla tanışır. Şimdi bu dizinin masallardan ne farkı var? Hiçbir fark yok, değil mi? Eskinin masalı Pamuk Prenses ve Yedi Cüce, şimdikinin Bay Yanlış’ı. Bazı şeyler değişmiyor işte böyle!

  Strong Woman Do Bong Soon adlı Kore Dizisinin Masallarda Toplumsal Cinsiyet Bağlamında İncelemesi (dizi ile ilgili spoiler içerir!!)

  Kitapla aynı zamanlarda tamamen tesadüfen izlemeye başladığım bir diziden bahsedeceğim. Çok eğlenceli ve bazı klişelerden uzak olduğu için diziyi herkese tavsiye ederim. İlk bölümden beri gülmekten ölüyorum :D (diziyi yarıladım bu arada). Masallardaki ezik, salak kadınlarla güçlü erkekler bu dizide rolleri değiştirmiş. O kadar çok hoşuma gitti ki!
  Dizi isminden de anlaşılabileceği gibi “güçlü” bir kadın karakteri anlatıyor. Bu güç fiziksel güç ve ailede anneden kıza geçen harika bir güç! Ezik kadın karakter Kore dizilerinin klişelerinden biri olduğu için bu dizi bu yönüyle bana oldukça sıradışı geldi ve ba-yıl-dım. Ahh dedim, keşke ben de onun kadar güçlü olsam! Gerçi bu gücübir metafor olarak düşünebiliriz. Yani insan sadece fiziksel olarak güçlü olmaz, zihinsel/psikolojik güç de en az fiziksel güç kadar hatta bazen ondan da daha önemlidir. Bu konuyu diziden bir örnekle açıklayabilirim. Mesela kadın karakter fiziksel olarak çok güçlü olmasına rağmen psikolojik olarak tam tersi durumda. Çünkü annesi o zamana kadar erkek kardeşini daha çok düşünmüş (çürük meyveyi kadına verip en güzel meyveleri erkek kardeşine vermek gibi) ve kadın bu özel gücünü herkesten saklamak zorunda kalmış. Ama mahallede bir psikopat, güçsüz, zayıf (43-48 kilo aralığındaki) kadınları kaçırmaya başladıktan sonra bizim süper kadınımız (süperman’a bir rakip, hem de en diş(i)lisinden:D) gücünü artık saklamak istemiyor ve bu gücü “güçsüz” kadınları korumak için kullanmak istiyor. İşte kadının gerçek gücü budur!

  Normalde masallarda iyi kadın karakterler salak oldukları kadar (çünkü erkek diye yanıp tutuşuyorlar ve tek kelime ettikleri yok, her ne olursa kabulleniyorlar) pek bir nazlı olabiliyorlar veya şöyle diyeyim “ kızlar nazlıdır, kız evi naz evidir.” Değil mi? İşte bu dizide pek öyle değil, tam tersi. Kadının patronu bir nazlı ki, sormayın gitsin.:D Kadın yanlışlıkla her seferinde patronunun bir yerlerini kırıyor (:D), adam da naz yapıyor, duygu sömürüsü yapıyor.

  Diğer erkek karakter ise güçlü kadının çocukluk arkadaşı. Hele bu kişi var ya, salaklıkta masallardaki bazı kadınlardan bin beter. O kadar salak ki! Çünkü bizim super kadının adamdan hoşlandığını kadının patronu bile 2 saniyedeki anladı. Ama bizim salak, gram anlamadı. Bu salaklıkta kaçıncı seviye acaba? :D

  Super kadının gücünü şu linkten (https://www.youtube.com/watch?v=RQj_wxq-EVA) izleyebilirsiniz. Mafya üyelerinin hepsini hastanelik etmişti. :D

  Ayrıca şöyle bir prens vardı da (https://images.app.goo.gl/tZ9MqSKQrEny4wFcA) biz mi kaçırıp evlenmedik kardeşim? :D Kadın da evlenecek adamı pekala kaçırabilir. Kadın da romantik olabilir. Erkek çalışmayıp ev işleriyle uğraşırken kadın işe gidip evini geçindirebilir. Bu ve benzeri konularda erkeklere fazla sorumluluk yüklememek lazım. Ayrıca toplumumuzda kadınların çalışmama hakkı varken ( ki bence mecburiyet yoksa kesinlikle olmamalı) erkeklere bu hakkın tanınmaması büyük haksızlık. Bu konuda “kadın mutlaka çalışmalı” denilerek daha çok kadının açısından değerlendirme yapılıyor ama bana kalırsa erkekler bu konuda kadınlardan biraz daha şanssız. Çünkü her ne kadar kadının iş konusunda türlü sıkıntıları olsa da erkeğin çalışmama gibi bir lüksü yok, çünkü toplum buna izin vermiyor. Son söz olarak bunları yazmış olayım.

  Not: Kitapla ilgili onlarca alıntı paylaşmıştım. Kitap hakkında fikir sahibi olmak için alıntıları okuyabilirsiniz.

  07.08.2020 22:14 ekleme: korkunç Hansel&Gretel masalıyla ilgili şu korkunç alıntıyı ekleyeyim. #81167812

  08.08.2020 15.23 ekleme: kitabı pdf olarak okumak isteyenler için
  #80105885
 • Medine T. paylaştı.
   William Golding – Ceberut Martin
   William Golding – Görünür Karanlık
  + William Golding – Kule
   William Golding – Serbest Düşüş
 • Medine T. paylaştı.
  Okullardaki eğitim dili Türkçe olduğundan, bazı yerel liderler, kızları okula göndermemenin gerekçesi olarak bu kızların asimile edileceklerini ve kendi Kürtçe dil ve kimliklerini yitireceklerini öne sürmüşlerdir. Aynı iddianın okullaşma oranları övgüye değer olan erkek çocukları için genel olarak kullanılmaması dikkat çekicidir.
 • Medine T. paylaştı.
  18 yaşında bir kadın 1997'de Şanlıurfa Sosyal Hizmetler Kurumu'na sığınarak koruma talep eder. Silahlı aile üyeleri genç kadının kendilerine teslim edilmesi için kurum görevlilerine baskı yaparlar. Ancak görevliler kadını kaçırarak Ankara'daki bir sığınma evine yerleştirilmesini sağlarlar. Şanlıurfalı bir bakan (belki de iyi niyetle) kadının yerini belirlemede aileye yardımcı olmuştur. Aile daha sonra sığınma evine giderek genç kadına kuzeniyle evlenmesi durumunda kendisine zarar verilemeyeceğine dair söz vermiştir. Kadının kabul etmesi üzerine evlilik gerçekleşmiştir. Şanlıurfa'ya döndükten altı ay sonra genç kadın babası tarafından öldürülmüştür.
 • Medine T. paylaştı.
  Gayet iyi bilinen bir öykü vardır: Misyonerler Afrika'ya geldiklerinde ellerinde İncil vardı, biz yerlilerin elinde de topraklarımız. Bize, "Hadi dua edelim," dediklerinde gözlerimizi kapatıp dediklerini yaptık. Açtığımızda, onların elinde topraklarımız vardı, bizim elimizde de İncil.
  DESMOND TUTU
 • Medine T. paylaştı.
  Aklıma ilk gelenleri yazdım. Listeye zamanla yeni kitaplar ekleyebilirim.

  Irvin D. Yalom- Spinoza Problemi
  Viktor Glass- Goethe'nin İnfazı
  Osman Balcıgil- Ela Gözlü Pars Celile
  Neval El Seddavi- Sıfır Noktasındaki Kadın
  Joseph Conrad- Karanlığın Yüreği
  Halide Edip Adıvar- Mor Salkımlı Ev
  Halil Coşkun- Ayrıkotu
  William Golding- Sineklerin Tanrısı
  Chimamanda Adichie- Amerikana
  Cengiz Dağcı- Korkunç Yıllar
  Sofie'nin Dünyası
  Masallar ve Toplumsal Cinsiyet- Melek Özlem Sezer
 • Medine T. paylaştı.
  Beni korusan iyi olur Tanrım... çünkü eğer korumazsan, yanına geliyorum.
310 okur puanı
04 Ağu 2017 tarihinde katıldı.
2020
21/30
70%
21 kitap
4.591 sayfa
8 inceleme
141 alıntı
16 günde 1 kitap okumalı.

Okuduğu kitaplar 229 kitap

 • 72. Koğuş
 • İkinci El Zaman
 • Karanlık Oda
 • Tante Rosa
 • Bir Sürgünün Anıları
 • Korkunç Yıllar
 • Sıfır Noktasındaki Kadın
 • Dine Karşı Din
 • Bulantı
 • Arkadaş