1000Kitap Logosu
Sena Atbaş
Sena Atbaş
Sena Atbaş
TAKİP ET
Sena Atbaş
@Senaatbas
73 okur puanı
02 Oca 01:35 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
80
Kitap
64
İnceleme
13
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sena Atbaş
Yüksek Şato’daki Adam'ı inceledi.
362 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Yüksek Şato'daki Adam, yazarla tanışma kitabım oldu. Eser, İkinci Dünya Savaşı'ndan Amerika'nın yenik; Almanya ve Japonya'nın ise galip çıktığı bir bir evrende geçiyor. Bu evrendeki galibiyetin ve kaybetmenin insanlarda bıraktığı izler var. Bu izlerin başında kimlik sorunları geliyor. Almanlar dışlanıyor, Nazi soykırımı ise gündemini koruyor. Eserin temelinde olan I Ching isimli kehanet kitabı insanların yaşadıkları sorunlara karşılık uyarıcı bir nitelikte... Eser oldukça başarılı bir eser. Phılıp K. Dıck üretken bir yazar. Umarım çok daha fazla eseri Türkçeye kazandırılır. Eseri severek okudum gerçekten. Eğer anlattığım konu ve durumlara ilginiz varsa okumanızı tavsiye ediyorum.
Yüksek Şato’daki Adam
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Sena Atbaş
Sırça Fanus'u inceledi.
256 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Yazardan ilk okuduğum eser oldu Sırça Fanus. Eser, Esther isimli karakterimizin bir burs alarak New York'a gitmesiyle birlikte oradaki hayatına odaklanıyor. Esther, New York'ta çeşitli insanlarla tanışıyor. Hem onları gözlemliyor hem de o insanlarla tanışmasıyla birlikte kendisinde yaratan etkiyi gözlemliyor. Esther büyük hayalleri olan bir öğrencidir. Bu hayallerinin önüne içsel bunalımları girdikten sonra hayatı apayrı bir yere kayar. Kendisini, hayatındaki insanları ve hayatındaki idealini anlamlandırmaya çalışır. Modern hayatın getirdiklerini ağır bir şekilde yaşar karakterimiz. Yazarın kendi hayatı üzerinden yola çıkarak yazdığı bu roman bence başarılıydı. Ben severek okudum. Tavsiye ediyorum.
Sırça Fanus
7.9/10
· 5,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Sena Atbaş
Tutunamayanlar'ı inceledi.
724 syf.
·
26 günde
·
Puan vermedi
Oğuz Atay'la uzun süredir tanışmayı istiyordum. Biliyorsunuz ki Oğuz Atay, postmodernizmin önemli temsilcilerinden ve de Tutunamayanlar onun belki de en bilindik eseri. Yazarın, yaşamında okuyucusuna ulaşamaması ve şimdi o kadar insanın eserleri hakkında binlerce yorum yapması birçok yazarın başına gelen bir durum. "Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?" ... Tutunamayanlar, baş karakterimiz Turgut Özben ve Selim Işık üzerinden anlatılan bir eser. Selim karakterinin kendi hayatına son vermesiyle birlikte Turgut'un, Selim'in ve kendi iç dünyasına atılmaya, anlamaya çalışmasının ürünü diyebiliriz esere. Turgut ve Selim aslında hep kendilerini sorgulayan insanlar... Ancak Selim'in ölümüyle birlikte Turgut'un sorgulamaları çok daha içsel bir hale geliyor. Selim çocukluğundan beri kendisini hiçbir kitleye ait hissedemeyen bir insan. Bu oldukça dışa vurulmuş bir durum. Çevresindeki insanların onu etkilemesi, Selim'in onları anlamaya çalışması bütün hayatı boyunca döngü halinde sürüp gidiyor. Oğuz Atay, Tutunamayanlar'da sadece bireyin iç dünyasını anlatmıyor. Yazar bildiklerini öyle bir şekilde harmanlamış ki sadece art arda nesnel bilgiler sıralanmıyor. Yazarın bilgileri ilmek ilmek işlenmiş. Oğuz Atay'ın anlatım tarzı çok sağlam ve geniş. Zaten postmodernizm temelinde işlenen bir eser olduğu için sıradan bir anlatımın olmadığı kuşkusuz görülüyor. Tutunamayanlar hakkında sayfalarca yazmak isterim. Ancak Selim'in düşündüğü gibi galiba biraz kalabalık yaptım. Herkesi bu eseri okumaya davet ediyorum. Doğru bir zamanda, özümseyerek...
Tutunamayanlar
9.0/10
· 37,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2