Sevim GÖKÇE ÜĞÜDÜCÜ

Cehennemin en sıcak yeri, ahlaki kriz zamanında tarafsız kalanlara ayrılmıştır. *Dante Alighieri*
Sayfa 194
Reklam
Bir de tabiii... Tavşan boku gibi olanlar var. Kokmazlar, bulaşmazlar. Onlara dokunmayan yılan bin yaşasın misalidirler. Galiba çoğunluk bu kesimde. Bugün dünyaya vicdansızlar egemense, emin ol üç maymunu oynayanlar yüzünden.
Sayfa 192
Bazı konular, bütün dünya görüşlerinden, ideolojilerden bağımsız olarak doğru ya da yanlıştır. Öyle değil mi? Kapitalist, liberal, sosyolist her ne olursa olsun, dünyada vicdanlı insanların olduğuna inanıyorum.
Sayfa 191

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Aşk kapını çaldığında sakin ol. Kapıyı aç, içeriye al. Mutluluktan korkmak saçmalamaktır.
Sayfa 187
Karar alamadığınız, aklınızın yetmediği durumlar mutlaka olmuştur. Şunu şöyle yapmalıyım, bunu böyle halletmeliyim diye düşünmediğiniz durumlardır bunlar. Bazen yapmadıklarınız da yaptıklarınız da sizin kontrolünüzde gelişmeyebilir. İşte onlardan biri.
Sayfa 183
Reklam
Akıllı bir kadınla birlikteyseniz, işiniz epey kolaydır. Bu tür kadınlar ne demek istediklerini susarak ifade ederler. Böylece hem konuşarak anlatacaklarından fazlasını söylemiş olurlar hem de siz anlamanız gerekenden fazlası vehmine kapılırsınız. Benim gibi pimpirikli olanlardansanız, maazallah pireyi deve yapma ihtimaliniz bile vardır.
Sayfa 182
Hepimizin etrafında vardır, her şeyi görevmiş ya da işmiş gibi yapıp, takdir edilince ' Büyütmeyin' filan diyenler. Onlardan değilim. Her işe, her göreve bir serüven gibi bakar, başarılı olduysam sahiden sevinir, başarılı olamadıysam sahiden üzülürüm.
Sayfa 181
Toplumun gözünün önünde, utanmazca, hayâsızca, kadın vücudunu sömürme üzerine temellenmiş, şiddet, tehdit, dayak gibi öğeler üzerine bina edilmiş bu akıl dışı organizasyona, neden bir Allah' ın kulu çıkıp dur demiyor? Neden en azından ehlileşmesi sağlanmıyor?
Sayfa 170
Bu koca ülkede, bu kadim kentte, insani olan he şeyin ayaklar altına alınmış olduğunu fark eden yalnızca ben miyim?
Sayfa 170
Reklam
Bana kalırsa, her devrimci, ilerici kendi düşüncesini üretmek ve bunun ışığında, ileri sürülen her görüşü, özellikle de kendi cephesinden sarf edilenleri tartışmak zorunda.
Sayfa 101
Nasıl becerdik bilmiyorum ama toplumsal olarak kelimenin tam anlamıyla paranaoid şizofreni halindeyiz. Kimsenin bir başkasının düşüncesine ihtiyacı da tahammülü de yok.
Sayfa 98
Gürültünün ortasında, büyük bir sessizlik! Tıpkı salonu dolduran izleyicilerin tümünün sustuğu, oyuncuların perde arkasında heyecan içinde bekledikleri, orkestra üyelerinin maestronun batonunu gözledikleri o çok uzun süre gibi ve kadar.
Sayfa 96
Her şey de söylenmez ki ama. Öyle değil mi? Bazen hissedilir. Kimi zaman hissedilmez. Geçer gider. O arada dünya yıkılır, yeniden kurulur ama bütün olup bitenler sizin gözünüze gündelik hayatın küçücük koşturmacalarıymış gibi görünür.
Sayfa 96
Söyleyememenin o dayanılmaz ağırlığı. Bir süredir üzerimde hissettiğim baskının nedeni bu olmalı.
Sayfa 96
2.148 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.