Zaman geçtikçe göçer mi acılar?
Karanlık sözler yazıyorum hayatım hakkında öyle yoruldum ki yoruldum dünyayı tanımaktan saçlarım çok yoruldu gençlik uykularımda acılar çekebilecek yaşa geldiğim zaman acıyla uğraşacak yerlerimi yokettim. Ve şimdi birçok sayfasını atlayarak bitirdiğim kitabın başından başlayabilirim.
Sayfa 61 - Kanla Kirlenmiş Evrak
Bir gün nasılsa bütün acılar eskiyecek diye öğüt verir şair.
Ama dediğim gibi bütün acılar korkaktır, yaşama karşı duyulan aşırı arzu karşısında acı geriler, çünkü yaşama arzusu düşüncelerimizde var olan ölüm arzusundan çok daha güçlü bir şekilde bedenimizin her zerresinde mevcuttur.
Acılar, içinde hayatın salt hayatta kalma haline gelmiş olduğu anlamını yitirmiş toplumumuzu, anlatımdan yoksun zamanımızı yansıtır.
Sayfa 40
Rahatlık ve ferahlık içinde nefes alıp vermek bana göre değildi, bana acılar ve telaşlar gerekiyordu.
Kul en çokacıdan mı birbirine yanaşır acılar mı kalpleri ortak eyler
319 syf.
·
Puan vermedi
·
9 günde okudu
"19. yüzyıl Fransa'sını da oldukça güzel bir şekilde gösteren Vadideki Zambak, aynı zamanda bir aşk romanı olarak da ele alınabilir.
Honore de Balzac
Honore de Balzac
güçlü kalemini konuşturmuş yine "Felix: Yalnız ve mutsuz genç adam Bu korkunç yalnızlığın altında ne acılar gizliydi!! Madam de Mortsauf: Evliliğinde mutsuz olan genç kadın. Mösyö de Mortsauf: Huysuz ve geçimsiz koca. Lady Dudley: Felix'in aşık olduğunu sandığı kadın. Temel karakterleri arasında yer alır. Hem çok çarpıcı hemde çok etkiliyici bir anlatımla okuru etkiler.. "Felix, içine kapanık, otoriter bir ailede büyümüş, sevgi görememiş bir gençtir. Bir gün katıldığı bir baloda genç bir kadını görür ve ondan hoşlanır. Bunun devamı gelir ve tanışırlar. Ancak ne yazık ki bu genç kadın Henriette evli bir kadındır.. "Tanrı bize mutluluk duygusunu ve keyfini verdiyse, bu dünyada sadece acı çeken masum ruhları kollaması gerekmez mi? Bu böyle olmalı, değilse ya Tanrı yoktur ya da hayatımız acınası bir şakadan başka bir şey değildir." (s:222)  Kocası ise ilgisiz, bencil ve içine kapanıktır. Henriette mutsuz bir evliliği olsa da, evliliğine ve kocasına bağlıdır.. Sevilen kadın, bütün kadınlar içinde daima en güzel değil midir? Felix, bu genç kadının güzelliğini vadide yer alan zambak ile özdeşleştirir. Henriette'in evliliğine karşı olan durumunu bildiği için arkadaşlıkla yetinmeye çalışır.".. Sonrasında gelişen anları merakla ilgiyle okudum,..
Vadideki Zambak
Vadideki Zambak
Sıra sizde #Buyurun #OKUYUN #OKUTUN
Vadideki Zambak
Vadideki ZambakHonore de Balzac · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202239,6bin okunma
Susmayı acılar öğretmese keşke; başka bir yolu olsa…
Bazen acılar veya anılar değil giden kişiler üzer insanı
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.