emre karaca, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Ve şirketler, bankalar böylece kendi kuyularını kazmış oldular, ama bunun farkında değillerdi. Tarlalar verimliydi, ama yollarda aç adamlar dolaşıyordu. Ambarlar doluydu, ama yoksul çocukların hepsinde kemik hastalığı vardı ve her taraflarında pellagra çıbanları çıkıyordu. Büyük şirketler açlık ile öfke ve kızgınlık arasında kıl kadar bir pay olduğunu bilmiyorlardı. Gündeliklere eklenmesi gereken para; gaza, silâha, hafiyelere, kara listelere ve talimlere harcanıyordu. Yollarda halk karıncalar gibi dolaşıp duruyor, iş ve ekmek arıyor. Ve öfkesi gittikçe artmaya başlıyordu.

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 379)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 379)
cnmuhammedkc, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Yanlış yapmak beşeri bir haldir. Ama şu anda toplumda vuku bulan bambaşka bir şey, toplumsal bir travma hali. Çünkü toplum aç. Kimsenin soru soracak hali yok. Herkes maddeye karşı aç. Bu açlık bulaşıcı. Modernleşmenin hemen her aşamasında yeni açlar, yeni açlıklar kendilerini doyurmaya çalışırken hayatı da şekillendiriyorlar. Öyle görünüyor ki bu defakilerin açlıklarını doyurmak için girdikleri yolculukta kutsal çok uzakta kaldı. Kimse yakalayamıyor.

Örselenmiş Osmanlı'dan Medeniyet Umuduna, Sadettin Ökten (Sayfa 55 - HayyKitap)Örselenmiş Osmanlı'dan Medeniyet Umuduna, Sadettin Ökten (Sayfa 55 - HayyKitap)
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Allah o memleketi size bir ibret olarak verdi ki, o, korkudan emin ve sâkindi. Rızkı da kendisine her bir yandan bol bol geliyordu. Fakat o, Allah’ın nimetlerine nankörlük etti de Allah da ona işlemekte ısrar ettikleri yüzünden açlık ve korku elbisesini onlara tattırdı”

Emevi Saltanatının Irak Valisi, Ali AksuEmevi Saltanatının Irak Valisi, Ali Aksu
Stubborn, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Yeni kurduğun dünyanda bir süre rahatsız hissedeceksin. Rahat olduğun bir hayattan çıkmak insana her zaman garip gelir... Senin içinde açlık var; Clark. Ve bir de korkusuzluk. Sadece çoğu insanın yaptığı gibi bu hisleri gömmüşsün.
Sadece iyi yaşa. Sadece yaşa.

Senden Sonra Ben, Jojo Moyes (Sayfa 238)Senden Sonra Ben, Jojo Moyes (Sayfa 238)
Veysi Dilekci, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

 Ben, imanı Yargı korkusu, duası da secde etmek olanlardan değilim. Nasıl mı dua ederim? Güle bakarım, yıldızlara bakarım, yaratılışın güzelliğine hayran kalırım Yaradan'ın en büyük, en güzel eseri olan insana, bilgiye açlık duyan beynine, sevgiye susamış olan yüreğine, duyularına, uyanışmış ya da doyuma ulaşmış tüm duyularına hayranlık duyarım.

Semerkant, Amin MaaloufSemerkant, Amin Maalouf
Ezgi Ender, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

Muhammed, İsa, Buddha ve Konfüçyüs (bilinebilecek her şeyi bilenler) bile açlık, kıtlık, hastalık, fakirlik ve savaşları yeryüzünden yok edemedilerse, bunu yapabilmeyi biz nasıl düşünebilirdik?

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 263)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 263)

Belki de yıl sürer sana orucum,
İftarın yok mu hayırsız? Vakitler boş, ezanımı neden okumuyorsun?
Çığlık çığlığa bir açlık var içimde,
Her dakika bir çocuk daha ölüyor. Ama sen Duymuyorsun....

Hakan Ç, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Açlık, zorluk ve hayal kırıklığı hayatın değişmez yasalarıydı.

Hayvan Çiftliği, George Orwell (Sayfa 138)Hayvan Çiftliği, George Orwell (Sayfa 138)
Zehra ŞEN, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

Gecenin Şarkısı
Vay, tüm Armağan verenlerin mutsuzluğu! Vay, güneşimin tutulması !vAy ,Özlem duymaya duyulan Arzu! vay, toklukta ki müthiş açlık!

Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 102 - Kültür)Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 102 - Kültür)
can uygun, bir alıntı ekledi.
Dün 12:49

Engin Geçtan - HAYAT
''Hikayesi olmayan insanlar, hikayesi olmayan nesnelerle birlikte yaşamayı seçebilirler.Ama bu arada olan, tüketim yarışına giren yoksullara oluyor, yeniyi edinememeyi eksiklik olarak yaşamanın ezikliğiyle ya da hayatlarını taksitlerine endeksleyerek....bunların hepsi sistemden kaynaklanan üretilmiş sorunlar......Gerçek trajediyi yoksulluğun açlık sınırında olan insanlar yaşıyor....
Gelecek duyusunu tümden kaybetmenin getirdiği yabancılaşmayla.''

Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 104 - Metis)Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 104 - Metis)