Özlem, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi

"Her şeyi anlamak, her şeyi affetmek demektir."

Tolstoy'dan Ruha Dokunan Düşünceler, Esra Uluç (Sayfa 60 - Carpe Diem Kitap)Tolstoy'dan Ruha Dokunan Düşünceler, Esra Uluç (Sayfa 60 - Carpe Diem Kitap)

“Tolstoy et yemekten kaçınmayı insanın gerçek ilerleyişi yönündeki ilk adım olarak değerlendirmiştir. Nietzsche de vejetaryenliği şu şekilde över: ‘Sanırım vejetaryenlik, uzak durma ve kendini kısıtlama sayesinde, tüm ahlaksal öğelerden çok daha etkili olmuştur. Bu konuyu abartılı bulmayın. Kuşkusuz gelecekte öğretmenler daha katı kurallar konulmuş bir besin tarzını uygun göreceklerdir.’

Özellikle kadınlar herkesten çok bitkisel yiyeceğin üstünlüğünü farketmeli, böylesi kanlı ve çirkin bir besini evden uzak tutmalıdırlar. Yaygınlaşmış saplantılardan biri de kadının tüm vaktini yemek yapmakla geçirmesi gereğidir. İşte bu yüzden kadın, hayvan leşlerini süsleyerek yemek yapmaktan vazgeçerse, vaktini daha yararlı işlere ayırabilecektir. Hayat doğuran kadının ölüme razı olmaması ve dudaklarını kana bulamaması gerekir.

Kıyaslayın bir kez. Bir tarafta gönül alıcı renklerle süslenmiş, hoş kokulu meyvelerle dolu bir manav dükkanı, elma, narenciye, kiraz, şeftali, üzüm, kavun ve türlü sebzelerin canlı renkleri. Öte yanda bir kasap dükkanı: Başları kesik cesetlerden sarkmış karın ve bağırsaklar, yarılmış karınlar, asılı, kırık ayaklar, kan damlamakta ve leş kokusu gelmekte.

Meyve yiyen sakin insan, hunhar bir canavar haline gelerek aşağılık bir yok edici oluyor. İşkence ve yok etme ihtiyacı en aşağı dereceye kadar iniyor. Aklını, öldürme aletleri yapmak için kullanıyor. Ölümsüzlük meselesi doğru ise, insan yok olma tartışmasını yapıyor. Öldürüyor, yemek için öldürüyor, şifa vermek için öldürüyor, affetmek için öldürüyor. Giyinmek için, süs için, para için, savaşmak için, bilim için, eğlenmek için, kısacası sadece öldürmek için öldürüyor. Zalim, gaddar, hırslı, hunhar bir padişah. Her şeyi istiyor, hiçbir şey bırakmıyor. Ve hala kendisini öbür dünyada daha iyi bir yaşamla avutuyor!

Sadece para kazanmak amacıyla koyun besliyor, kendi çocuklarının oyun arkadaşı olan o zararsız ve sakin köleleri. Sonra çocuklarının gözü önünde koyunun başını kesiyor. Utanç verici cinayetler, ahlak ve insanlık yasalarına ihanet edilen ortamda büyüyen canavar çocukları vahşi babalarını taklit etmeye sevk ediyor. İnsan zaman zaman bazı hayvanları besliyor veya seviyorsa bu, yaşama saygısından ve ahlak duygusundan değil, sadece kendi bencilliğinden ya da onlardan çıkarı olduğundandır. Bu, onları yeme vaktine kadar devam eder. Gerçekte aldatıcılık, ikiyüzlülük ve alay insana özgüdür.

Ey münzevi ve gür ormanlardaki kurtlar! Ey ormanlardaki yırtıcı hayvanlar! Cılız, sırtınıza yapışık karnınız ve parlak gözleriniz, katı, baş döndürücü ama özgür bir yaşama tanıklık ediyor. Doğa yasalarına göre yaşıyorsunuz. Savunmak için diş ve pençeden başka bir şeyiniz yok. Kutluyorum sizi alçak, yapay ve yırtıcı bir uygarlığın kölesi olmadığınız için.”

Sâdık Hidâyet

Elif, bir alıntı ekledi.
20 Mar 16:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi de affa değer olanı zaten herkes affeder.
Asıl af,affa layık olmayanı da affetmek değil mi?Tıpkı vicdan gibi.Onu kaybetmeye en fazla hakkımız olduğu anda koruyabildiğimiz şey değil miydi vicdan.

Mücellâ, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 325)Mücellâ, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 325)
Hande, bir alıntı ekledi.
19 Mar 23:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Unutmazdı Hatice Hanım; suçlular unutulmaz, cezalar hiç unutulmaz, unutkanlık düzeltici, yapıcı değildir. Affetmek sağlıksızdır. Mikroplara karşı ilaç kullanmamak, kanayan yaraya tentürdiyot dökmemek gibi bir şeydir affetmek.

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 43)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 43)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
19 Mar 22:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Başkalarının ayıp ve kusurlarını örtmek, gizlemek ve affetmek, hataları yüze vurmamak.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 50)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 50)
Yasee, bir alıntı ekledi.
19 Mar 20:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Affetmek, geçmişi geçmişte bırakıp, anı yaşama ve geleceğe umutla bakma özgürlüğünü verir bize.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 197 - Kuraldışı Yayınları)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 197 - Kuraldışı Yayınları)
Tusemm, bir alıntı ekledi.
19 Mar 17:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi de affa değer olanı zaten herkes affeder. Asıl af, affa lâyık olmayanı da affetmek değil mi? Tıpkı vicdan gibi. Onu kaybetmeye en fazla hakkımız olduğu anda koruyabildiğimiz şey değil miydi vicdan?

Mücellâ, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 325)Mücellâ, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 325)