CaNSeL  1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ'ın Kapak Resmi

Ari Çiçek Sekban Tüfekçi
Çiçek Sekban Tüfekçi'nin Ari isimli kitabını imzalı olarak kazanmak isteyen arkadaşları grubumuza bekleriz... Kendisi ile yaptığım röportajı da okuyabilirsiniz.

https://www.facebook.com/groups/1521014871524850/

#biliyormuydun
Pek çok yazarın bir yazma ritüeli vardır elbette. Ancak büyük destansı roman Ulysses’in yazarı James Joyce’unki bir hayli acayip.
James Joyce'un yazmak için mutlaka beyaz kıyafet, mavi kalem ve bir yatağa ihtiyaç duyduğunu biliyor muydun? #jamesjoyce

Atatürk'ün çocukları kitap okumak zorunda !
Fran. %21,
İng. %21,
Jap. %14
İran %13
Abd %12
Alm. %11
Tür. %0.01

Kitap kokusuna bayılmanın aslında literatürde bir adı vardır.
Kitap kokusuna bayılmanın aslında literatürde bir adı vardır.
Hemen söylüyoruz: Bibliosmia. Kitap kokusunu sevmemizin nedeni ise sayfa bileşenlerindeki doğal kokuymuş. Selüloz kokusu ve diğer maddeler bizi mutlu ediyormuş.

#biliyormuydun
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın örgü örmeyi çok sevdiğini biliyor muydunuz, hatta bu iş için Avrupa’dan modeller getirttiği, yazmaya mola verdiği zamanlarda ise mutfağa kapanıp reçel ve dondurma yaptığı anlatılıyor.

Kitapların Sadece %2’si 500.000’den Fazla Basılıyor
Her geçen gün yeni yazar isimleri duyarız. Hele ki yeni çıkan kitapları takip etmemiz neredeyse imkansız. Kitapçılarda veya marketlerin kitap stantlarında, adını ilk kez duyduğunuz yazarları görünce birçoğumuzun aklına, acaba bunların hepsi okunuyor mu sorusu gelir. Elbette ki hepsi okunuyor. Ancak bir yazarın veya kitabın edebi çevrede tutunabilmesi için kitap satışının epey bir rakama ulaşması lazım. Piyasada biten kitaplar art arda yeniden basılarak, okumak için can atanlara sunulur. Ancak istatistiklere baktığımızda, dünya üzerinde her yıl basılan 1.2 milyon kitabın, yalnızca %2’lik kısmı 500.000’den fazla basılıyor. Geri kalan dilim ise bu sayıya yakın veya çok altında.

Burçlara Göre Uygun Kitaplar
Balık Burcu

Hayatlarında bolca duygusal çalkantılar yaşayan ve zaman zaman kararsız kalan, aşık olduğunda uçsuz bucaksız duygulara kapılan Balık için kitap önerimiz Kafka’dan Milena’ya Mektuplar. Uzak mesafelere rağmen aşkı mektuplaşarak yaşayan, birbirlerine bağlılıkları giderek artan ama zaman zaman dalgalanmalar da yaşayan, sık sık planlar yapan ama vazgeçen ya da planlarını uygulamaya fırsat bulamayan Franz ve Milena’nın öyküsü öyle güzel ifade edilmiş ki Balık burcu için ideal bir kitap.

Burçlara Göre Uygun Kitaplar
Kova Burcu

Özgürlüğüne, insan haklarına, yaşama ve sevgiye inanan Kova için kitap önerimiz Azra Kohen’den Aeden adlı kitap. Güçlerini, hayatta ne zamandan beri var olduğunu bile bilmeden ve sorgulamadan kabullendiğimiz tüm sistemsel yanlışları sorgulayan ve değiştirmek için tüm enerjisini kullanan bu iki gencin öyküsü Kova’nın muhalif, savaşçı ve adaletçi tarafını destekleyecek ve ona kendisi gibi düşünen insanların varlığını hatırlatarak güç verecektir.

Burçlara Göre Uygun Kitaplar
Oğlak Burcu

Hayatta en çok önem verdikleri değerler; saygı görmek, kabullenilmek, onaylanmak olan Oğlak için kitap önerimiz Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Saatleri Ayarlama Enstitüsü. Değişime ayak uydurma, modernleşme ve statü sahibi olma sevdalısı Halit Ayarcı ve toplumda kabul görebilmeyi arzulayan ama bu arzusu gerçekleştiğinde de buna alışamayıp rahat edemeyen karakterimiz Hayri İrdal Oğlak burcunun tüm duygularını tatmin edecektir.

Burçlara Göre Uygun Kitaplar
Yay Burcu

Seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi seven, yerel ve farklı kültürlere meraklı Yay için kitap önerimiz Ahmet Ümit’ten Sultanı Öldürmek. Ünlü bir tarih profesörünün öldürülmesiyle başlayan hikaye, Osmanlı Devleti’nin bir imparatorluğa dönüştüğü zamanlarda yaşanan Fatih Sultan Mehmet’in muhteşem zaferlerini, üstün zekasını anlatmakla kalmayıp, şüpheli ölümüne de değinen ve iyi bir tarih bilgisi edinilebilecek detaylar sunan bu kitap Yay’ın keşfetme ve merak duygusunu kesinlikle besleyecektir.

Burçlara Göre Uygun Kitaplar
Akrep Burcu

Tutkulu, kıskanç ve sahiplenmeyi seven Akrep için kitap önerimiz Grinin Elli Tonu. Tutkularının peşinden giden, meselenin derinine inen, kıskançlık düzeyinin zirvede olduğu, istediği şeyi almak için her türlü savaşa hazır olan, değişimden korkmayan ve güvenmenin imkansız olduğuna inanan Akrep için bu kitap onun yaşadığı ve hissettiği tüm duyguları tatmin edecek ve belki güven duygusunu pekiştirecek.