CaNSeL  1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ'ın Kapak Resmi
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Kirliydi Kar'ı inceledi.
Dün 00:00 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum
#kirliydikar

Yazar ile ilk defa tanıştım ve iyi ki tanışmışım dedim. Harika bir kitap ortaya çıkarmış. Kitap da işgal altında olan Fransa'da annesinin genelevin de yaşayan frakn'in hayatına tanıklık edeceksiniz. Kahramanımız boş anti kahraman, küstah bir haydut. Kirliydi kar kitabı varoluşçuluğun kurgusal temsili gibi. Bakıldığı zaman kitap aslında suç faaliyetlerini içeren bir kitap gibi gözüküyor fakat geleneksel anlamda bir suç kitabı değil. Aksine bir karakter araştırması. Frank'ı genç adam haline getirmek için bir araya getiren kuvvetlerin kesin olarak bilincinde değiliz. Savaş mıydı Başka kadınları istismar eden bir kadının vatansız oğlu olarak büyümüş olması gerçeği mi? İlişkilendirdiği diğer hayatı mı yada yoksa tüm yaşadıklarının kombinasyonu muydu? Sonuç olarak tavsiye edeceğim çok güzel bir kitap

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Saşenka'yı inceledi.
13 Oca 16:57 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum
#şaşenka

Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu. Genel olarak çok iyi yazılmış ve ilgi çekici. Her zaman Rus tarihine, özellikle Çar'ın ailesini ve sayısız insanı öldüren 1917 devrimine yol açan olaylar, Stalin'in ve on yıllar boyunca duyulmamış dehşet sahnelerinin saptanması için gizlilik içinde örtülü kalmış olaylara takıntılıydım. Simon Montefiore'un sürükleyici romanı Şaşenka'da, bu önemli, kana bulanmış olayları, ana karakterin gözünden geçerek geniş kapsamlı bir bilgi sunuyor bizlere. Bay Montefiore, kaleminden Rasputin cinayetinden ve Çar'ın çöküşünden önceki zengin, çökmüş aylar boyunca imparatorluğun parçalanmasıyla birlikte entrika, yolsuzluk ve kör hedonizm yeraltı dünyasına detaylı bir hayat yaşatıyor. Şaşenka, unutulması imkansız olan romanlardan biri kesinlikle.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Helga'nın Günlüğü'ü inceledi.
09 Oca 22:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum
#helganıngünlüğü

Kitap Anne Frank'in günlüğü gibi günlük yazısı biçiminde yazılmıştır. Bununla birlikte, Helga Weiss'in bugün hala hayatta kalmasıyla birlikte Anne Frank'in hayatını kaybetmesine rağmen iki taraf arasında da farklar var. Günlüğün ne zaman başlayıp bittiği ve Helga bir toplama kampına gönderilirken Anne saklandığına dair yaş farkı da var. Kitap anlatılanlar çok üzücü ancak Helga, tüm çektiği çile boyunca o kadar olumlu kalmış. Kitap son derece iyi yazılmış. Helga, günlüğünü savaştan sonra süslemeye pek ihtiyaç duymamış olduğu gibi aksettirmiş. Helga'nın ilk günlüğü mesajları, on beş yaşından beklediği gibi, basit gerçekler ve yerlere odaklanırken, yıllarca yaptığı kayıtlar, yazma becerileri ile mükemmel nesir haline gelmiş bir kadının eserini yansıtıyor. Ayrıca Helga'nın Günlüğü, illüstrasyonlar, çizimler, haritalar, diyagramlar ve resimlerle önemli ölçüde geliştirilmiş. Kesinlikle önereceğim bir kitap.

2018 Okuma Hedefi: 120 Kitap
2018'de 120 kitap okumayı hedefliyor.
Şu ana kadar 5 kitap okudu.
3 günde 1 kitap okumalı
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Genç Werther'in Acıları'ı inceledi.
08 Oca 08:08 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum

Uzun zamandır merak ettiğim bir kitaptı öyle sardı ki gün içerisinde bitirdim. 1 şubat ta yazar 25 yaşındayken 6 hafta gibi kısa sürede yazmış bu eseri. okurken yavaş yavaş üstünüze bir fil oturduğunu, kalbinizin, beyninizin, midenizin sıkıştığını hissedip yine de bırakamadığınız,
imkansız bir aşkın elemleriyle boğulan werther'in en sonunda çıkar yol olarak intiharı seçip sevdiği lotte'in aklına aşkını bu şekilde kazıdığı romantik, melankolik ve tematik roman. Kitap şimdi ki zamanın aksine, o zamanın politik bunalımlarıyla yoğrulmuş ve beklentileri karşılamadığından dolayı düş kırıklığı yaratmış. Önereceğim güzel bir klasik kitap.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Oblomov'u inceledi.
07 Oca 14:51 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum
#oblomov

Son zamanlar da ürkerek durduğum seki kitapları okumaya başladım ve 2018 yılını da klasikleri bitirme senesi olarak açıkladıktan sonra yeni yılın ilk bitirdiğim kitabı Oblomov oldu. Oblomov kesinlikle kusursuz dinginliğin ütopik simgesi... Kafasının içerisin de kurduğu karma çorman olan düşünceler arasından yaşamla alakalı çok doğru tespitler de bulunan fakat sürekli olarak kolayca gaza gelip gelip hiçbir şey yapamamanın acısını hem çeken hem de okurlara çektiren ,Rus edebiyatında buyuk bir yeri olan karakter Oblomov... Kitabın ortaya çıkış hikayesi 1849'da bir dergide basılan ve yine gonçarov'un imzasını taşıyan "oblomov'un rüyası" adlı eserdir. daha sonra yazar 1857 yılında bir aylığına kendini sadece eserine adayarak ve bu kadar süre zarfında ortaya oblomov romanını ortaya çıkartıyor. gonçarov'un bu konuyla ilgili sözleri şöyle: "bu büyük romanın bir ay içinde yazılması belki de imkansız görünür. ama unutmayın ki, bu eseri yıllarca kafamda taşıdım ve onu sadece kağıda geçirmek kalmıştı. Kitabı okurken gülmekten kendinizi alamıyorsunuz oblomov ile zahar ile arasında ki muhabbet kesinlikle süper okumayanlara kesinlikle önerimdir.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Bunlar da Mı İnsan'ı inceledi.
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum


Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu ve çok çok beğendim. Maalesef kitapta yazılanların hepsi gerçek olaylar insan okurken keşke bunlar hiç yaşanmasa diyor insanlığından utanıyor. Yazar toplama kampında yaşadıklarından dolayı çok etkilenmiş ve toplama kampından çıktıktan sonra 'bunlar da mı insan 'adlı toplama kamplarındaki yaşantıyı çok iyi bir kurguya bindirerek anlatan bir kitap yazan ve intihar ederek yaşamına son vermiş. Kitap tam anlamıyla bir başyapıt. Kitabı okurken çok güzel ve etkili bir düşünme ve yazma biçimi kullandığını anlıyorsunuz. Sonuç olarak muhteşem bir kitap okudum sizlere de okumanızı tavsiye ederim.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Kayıp Uygarlıklar 1 - Batık Kıta Mu'nun Çocukları'ı inceledi.
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

mu çocukları yorum
CK
cansel kıraç


Yanıtla|
22.12 (Cum) , 16:44
kirac.cansemel ([email protected])
#kitapyorum


Yazar hindistanda görevli bir subayken bulduğu taşlarla mu kıtasını merak ederek bu işlere başlıyor. İlk okuduğum mu kıtasının devamı olarak nitelendirebiliriz bu sefer mu kıtasın da yaşamış olan kişilerin, diğer kıtalarda nasıl kolonileştiklerini, yaşayışlarını, eğitim ve bir çok alanda neler yaptıklarını anlatıyor. Mu kıtası ile ilgili topladığı bilgilerin gezdiği yerlerin haddi hesabı yok. Bu kitabı normal roman gibi okumanız mümkün değil. Bu konuyu araştırmak istiyorsanız yazarın kitaplarını kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.Churchward çalışmalarını ‘Kayıp Kıta Mu’nun Çocukları’ adlı kitapta toplamıştı. İlk baskısı 1931’de yapılan bu kitabı Tahsin Bey, tercüme ettirip Atatürk’e gönderdi. Bu kitaplar tam da Atatürk’ün aradığı şeyleri söylüyordu. Tahsin Bey, ilgisini tamamen Mu’ya yöneltti ve Atatürk’e bununla ilgili 7 ayrı rapor yazdı. Tahsin Bey raporlardan birinde ’70 bin sene önce arzın üçüncü devresinde Mu’dan çıkan yüksek ilmi marifet sahibi insanlar, üç muhtelif yolu takip ederek Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına yayılmışlar ve oralara yüksek medeniyetlerini götürmüşlerdir. Birinci kolu Mu’dan Maya namıyla çıkarak, Asya’nın şark kıyılarına ayak bastıktan sonra Uygur namını alan Mu çocukları teşkil etmektedir’ diyordu. Yani Tahsin Bey, Churchward’e dayanarak Mayaların ve Uygurların Mu’nun çocukları olduklarını ve dünyaya medeniyeti yaydıklarını anlatıyorlardı.