Serap kaba, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Sevgi....ne kadar naif bir kelime.Ama bir o kadar da ağır.Soylerken tınısı yumuşak ve bittiği an noktaya koyacak kadar net.Varligiyla var eden.yokluguyla tufanı koparacak kadar güçlü.Sevgii..

Sendeki Ben, Leyla BilginelSendeki Ben, Leyla Bilginel
Cem Salih Un, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Samsun Sigarası, Tütün Baltaları, Tamaron
Bir an önce Almanya’ya evine dönme arzusunun içini kapladığını farkettiğindeyse, kendinden utanıyor. Daha şimdiden kardeşini, geride mutsuzluk, çaresizlik ve tehlikeler içinde bırakıp da kaçmış gibi suçluluk duygusuna kapılıyor. Eskiden tanıdığı bir suçluluğa çok benzeyen bir duygu bu. Şengül annesiyle gitti Almanya’ya; o, burada, babasıyla kalmayı istedi. Ama bunu kendi seçti. Peki, her şey seçimlerle mi açıklanmalı? Şimdi bilmiyor.

Kadından Kentler, Murathan Mungan (Sayfa 78 - Metis Yayınları)Kadından Kentler, Murathan Mungan (Sayfa 78 - Metis Yayınları)
Saf papatya, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

An itibariyle ben :)
Uyumayınca insan, ne sorduğunu bilmeden sorar. Durmadan sormak gelir insanın içinden, uyuyamamak demek, bir şeyler öğrenmek demektir, zaten; sorulara cevap bulunsa kaçar mı kişinin uykusu?

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 149)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 149)
Sabriye, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?
Yoksa geceleyin secde ederek ve kıyamda durarak ibadet eden, ahiretten çekinen ve Rabbinin rahmetini dileyen kimse (o inkarcı gibi) midir? (Resûlüm!) De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür.
Zümer/9

Feyzü'l Furkan Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Hasan Tahsin FeyizliFeyzü'l Furkan Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Hasan Tahsin Feyizli
Zihnisinir, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Aslında, yapmam gereken şeyi biliyorum, kitabını bulup, o oyunu okumam gerek benim. Benim derdim de bu işte, böyle zırvaları kendi başıma okumam gerek. Bir aktör oynamaya kalkınca, zor dinliyorum. Her an, ne sahtekârlık yapacak diye kıvranıp duruyorum.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 119 - Epub)Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 119 - Epub)

Nisa , 47
.. Ey kendilerine kitap verilenler ! Bir takım yüzleri silip de tersine çevirmeden ....... doğrulayıcı olarak indirdiğiniz bu kitaba ( Kur'an'a) iman edin .

Dilan Oktuay, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi

Ölümün akıl almaz mucizesi... Bir an yürür ve konuşurken, sonraki an bir nesnesin.

Dövüş Kulübü, Chuck PalahniukDövüş Kulübü, Chuck Palahniuk
ozakiabi, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çile dediğim şey, yazı yazmak değil, o gazetelere girip çıkmaktı. Benim o çevrede çilem, kadın yazar olmaktı. O yokuşu, bu yüzden istemeyerek çıkardım. O gün, bir kadın yazar olmak şöyle bir şeydi: Yazı işleri müdürünün odasına girersiniz. Dost olurdunuz. Kadın olduğunuz için gözler tümüyle sizdedir. Projektör gibi üzerinize yapışır her bir göz. Diğer masallardaki insanlar bırakmazlar. Onun için ben, hikayemi bırakıp bir an önce kaçmaktan başka bir şey düşünmezdim. Öbür genç kadın yazarlar da Babıali'de aynı şeyi hissetmişlerdir. Yazınızın yerine sizinle ilgilenmeye başlamaları, beni müthiş deli ederdi. Yüzlerine bakamazdım.

Peride Celal

OT Dergi Sayı: 02, KolektifOT Dergi Sayı: 02, Kolektif
Leylâ (çalıkuşu) Özişçi, Elif'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şunu önce belirtmeliyim ki bu güzel kitabı hediye eden benim için kıymetli ve değerli arkadaşıma "ÇAVUŞUMA" çok teşekkür ederim. Onunla bir daha görüşür muyuz bilmem ama onun bana hediye ettiği güzel kitaplarla hatırlayacamm..

Sloganım; "bizde seni seviyorum denmez kitap hediye edilir" bol bol kitap hediye eden arkadaşlarınızın olması dileği ile..!

Paulo'yu "Elif" ile tanıdım. Iyi ki tanıdım da bu kitapta beni çeken bir paragraf oldu o da şudur: "Şu an sadece sarılmaya ihtiyacım var" dedim ona
"İnsanlık kadar eski olan bu hareket iki vücudun kavusmasindan çok daha fazlasını ifade eder"
Sarılmanın anlamı şudur: sende bir tehlike sezmiyorum, yanında olmaktan korkmuyorum, rahatlıyorum, kendimi yuvada hissediyorum, beni koruyan ve anlayan birisi var. Bizde birine isteyerek her sarıldığımız da ömrümüzün bir gün uzadigina inanıyoruz lütfen bana kocaman sarıl" oldu. Sarılmak çok kıymetli benim için ve ancak bu kadar güzel ifade edilebilir.
Kitapta ara ara başa döndüm bazı yerlerde olayı anlamadim. Ama yinede tadi damağımda kaldı.
Bu kitabı elimde gören herkes neden adı ELİF diye aslında çok haklılar. Bir Türk ismi olmasina rağmen hiç ülkemize ilgi bir veri bulmadım. Kitabın Türkiye ile alakası olmadığını görmek bir hayal kırıklığıydı. Hilal bir Türk kızı. Ancak bu karakter Türk olmasa da olurdu diyebiliriz. Çünkü Türk olmak ile ilgili hiçbir özellik barındırmazken, tam aksi şeyler mevcut.
Kitap cidden çok güzel idi.
Kitapta denildiği gibi hayat bir istasyon değil bir trendir. O yüzden bu kitapta hep bir ilerleme mevcuttu.
Tavsiye eder miyim. TABİKİ DE EVETTTT
KITAPLA KALIN SEVGILI 1K AILESI

Yanardağ gibi
Patlayacak gibi
Hemen o an son gürültü
İçtiğim son sigara
İçim kaynıyor
Gözlerim yanıyor
Yağmur arıyorum
Kar kokusu tadıyorum
Birikecek olan karlar
Soğutmaz dağları
Akışkan hayatın orta yerinde
Yuvalarına döner Kuşlar
An gelir herşey biter
Denilen o anda
İnsan bir yuva kurar
Ve herşey yeni başlar.
Gün gibi,
Gece gibi... (Kadir Sefa)