Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
6 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ne tasa ediyorsun;? Geceyi ve gündüzü yaratan Allah kadirdir. Alemlere rızık veren O'dur. Ana rahminde bir insanı şekillendiren elbette onun ömrünü de, rızkını da takdir eder.

Gönül Kimi Severse Güzel Odur, Fatma Burçak (Sayfa 173)Gönül Kimi Severse Güzel Odur, Fatma Burçak (Sayfa 173)
elif bingül, Kızılcık Burnu'yu inceledi.
47 dk. · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cedar Cove'a firtinali bir gecede gelip thyme and tide kahvalti ve konaklama merkezinde oda kiralayan ve sonradan ogrenildigine gore merkezin sahibi Bob ile ortak gecmisi ve sirri olan Maxwell Russel'in ölümünün ardindaki sirlar hic beklenmedik bir sekilde çözülür. Cozum surecinde gelisen olaylara da yer verilir.
Debbie macomber'in simsicak kalemi sizi de bir Cedar Cove sakini olmaya tesvik ediyor.kelimeleri oyle etkili ki sizi icine cekiveriyor.seri olmasina ragmen bagimsiz ana olaylar anlatildigi icin diger kitaplari okumadan da anlayabiliyorsunuz.ben yine de tüm seriyi sirayla okuyabilmek isterdim.ben cok severek okudum umarim siz de seversiniz.kitapla kalin iyi gunler

Damla Köseoğlu, Bıçak Sırtı'ı inceledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

"En sevdiğin yazarlar kim?" sorusuna cevap verirken ismini ilk sıralarda söylediğim birkaç yazardan biri de Tess Gerritsen. Polisiye ve gerilimin ustaca bir araya getirildiği, kitaplarını hemen okuyup bitirme dürtüsü yaratan, akıcılığın tavan yaptığı birbirinden mükemmel kitaplara sahip Gerritsen'in Bıçak Sırtı'na kadar sekiz kitabını okumuştum. Bu sekiz kitabın tamamı yazarın en popüler kitaplarını içinde barındıran Rizzoli&Isles Serisi'ne aitti. Bıçak Sırtı ile hem Rizzoli&Isles Serisi dışındaki Tess  Gerritsen kitaplarına bir giriş yaptım hem de yazarın yine aksiyon dolu, heyecanlı bir kitabını daha okumuş oldum. Bıçak Sırtı'na başlarken acaba serideki tadı bulabilir miyim, ya seriden dolayı beklentilerimin yükselmesi nedeniyle bu kitap yavan gelirse gibi düşüncelerim vardı ancak kitabı okumaya başladıktan kısa bir süre sonra bu tür düşünceler zihnimden uzaklaştı.  Zaman zaman gözlerimin Jane ve Maura'yı aradığını inkar edemeyeceğim. Jane olsa olayı ne şekilde ele alırdı, Maura olsa otopsiyi daha iyi yapardı diye düşünmedim değil. :)

Yazarımız Gerritsen tıp diploması ve antropoloji lisansını bir araya getirip ardından bu alanları yazma yeteneğine katarak ortaya harika polisiye-gerilim romanlarının çıkmasını sağlamıştır. Belki de polisiyenin içine tıbbi öğeleri en çok katan yazardır kendisi. Bence bu durum cinayetlerin ardındaki sır perdesi aralanırken soruşturmanın daha sağlam temellere dayandırılmasını sağlıyor. Neden mi?  Çünkü insan yalan söyler, ancak maktül yalan söylemez. Gerritsen kitaplarında otopsi sonuçlarının anlatıldığı sayfalar benim açımdan her zaman çok heyecanlı ve şaşırtıcı olmuştur.

 Gelelim Bıçak Sırtı'nın konusuna. Ana karakterimiz Kate Chesne tıp kariyerinin henüz başında olmasına rağmen parlak bir geleceğe sahip olacağının sinyallerini temiz ve başarılı özgeçmişiyle göstermektedir. Mid Pac Hastanesi'nde anestezi uzmanı olarak çalışan Kate, hastane personeli ve arkadaşı olan hemşire Ellen'ın geçireceği küçük bir operasyonda yer alacak hastane görevlilerinden biridir. Kolay geçmesi beklenen ameliyatta gerçekleşen komplikasyon sonucu Ellen hayatını kaybeder. Ellen'ın ailesi ve hastane yönetimine göre ölümün sorumlusu Kate Chesne'den başkası değildir. Arkadaşını kaybetmesinin ardından bu kez kariyerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan Kate, bir taraftan da hastane çalışanlarını teker teker öldüren bir katilin listesindeki isimlerden sadece biridir.

Tess Gerritsen kitabın başında yaptığı girişle yine merak duygusunu zihnimize bırakıp gidiyor. İlk sayfalarda başlayan tempo neredeyse kitap boyunca hiç düşmüyor. Kitabın sonlarına doğru "Ben zaten bu kişide bir terslik olduğunu anlamıştım" dememin üstünden birkaç sayfa geçmeden yanıldığımı anladım ve yazara bir kez daha saygı duydum. Olaylar tamamen beklemediğim bir şekilde sonuçlandı.  Bıçak Sırtı'nda romantizm yazarın diğer kitaplarına göre daha fazla olsa da bu durum beni rahatsız etmedi.

Gerritsen'in okuyacağım bir sonraki seri dışı kitabı Kan Gölü olacak gibi görünüyor. Hepinize keyifli okumalar.

Anna Davidov Enchew, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Yaşamak, tabiatın en küçük kımıldanışlarını sezerek, hayatın sarsılmaz bir mantık ile akıp gidişini seyrederek yaşamak; herkesten daha çok, daha kuvvetli yaşadığını, bir ana bir ömür kadar çok hayat doldurduğunu bilerek yaşamak... Ve bilhassa bütün bunları anlatacak bir insanın mevcut olduğunu düşünerek yaşamak...

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
salih, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Savaş kanlı çizmeleriyle insanları kırk yıl çiğneyip ezebilir, onları öldürebilir,her şeyi yakıp yıka bilirdi ama,insan denen varlığa baş eğdiremez, değerini düşürüp onu gerçek anlamda mağlup edemezdi.

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 101)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 101)
salih, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Eğer dünyadaki bütün insanlar, o gün bizim köyde olduğu gibi hep iyi şeyler düşün seydiler, çocuklarını,kardeşlerini,babalarını eşlerini bizim kadar çok sevseydiler, belki savaş hiç başlamazdı.

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 95 - Ötüken yayınları)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 95 - Ötüken yayınları)