ANKARA ;
her 2 adımda tanıdığını görecek
kadar küçük ,
aradığını bulamayacak
kadar büyüktür..

Özlem ERCİN, Kuşlar Yasına Gider'i inceledi.
 4 saat önce · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kuşlar Yasına Gider'in aile özlemini şiddetlendiren, Ege insanını sevdiren, yeni türküler kazandıran, içimize hitap edebilen bir eser olduğu kanaatindeyim. Türkçe kullanımının efsane oluşundan falan bahsetmiyorum, bunu edebiyatçılar yorumluyorlar zaten. Ama ben ilk defa bir kitapta cağıl cuğul ikilemesinin kullanıldığına şahit oldum. "De gidi müslüman de" söz kalıbını gördüm. Bunlar egelilerin dillerinden düşmeyen sözler hep. O yüzden zaman zaman sırıtarak okudum sanki bir hemşerim ile sohbet ediyormuşum gibi. Bunun dışında ilk defa okuduğum hembembe sekmek, hapahap karşılaşmak gibi sözler de vardı. Bunlar güzel ayrıntılar.

Ben çok sevdiğim bazı bölümlerden bahsetmek istiyorum, okumayanlar için küçük bir 'spoiler içerir' uyarısından sonra.

Anlatıcının, gördüğü rüyayı eşine anlattığı bir bölümü hatırlıyorum. Anlattıktan sonra rüya hakkında yorum yapmak da istiyor anlatıcı. Fakat eşinin zekasına ayıp etmemek için susuyor. Yine aynı naiflikle, kendisi hakkında yazılan biyografinin yalan yanlış şeylerle dolu oldugunu görünce sinirleri bozuluyor ve fakat babası "Neyin var?" diye sorunca derdini paylaşmıyor; babasını bunca derdinin arasında yormak istemeyerek ve kendi derdinin önemsizliğine canı sıkılarak. Israr üzerine anlatiyor sonra. Bu sayede "Sana da aldatılmak yakışırdı oğlum." gibi muazzam bir cümle hayatımıza giriyor Aziz sayesinde. Böyle incelikler barındırıyor kitap. Sonra kendi hayatınızda yakınlarınızı düşünerek yaptığınız ya da sizin için yapılan düşünceli ve maneviyatı göklerde olan hadiseleri anımsatıp gülümsetiyor.

Detaylarla dolu bir büyük güzellik bence kitap. Zübeyir ile Cavit arasında geçen sohbette muhatapsız kalmak ile domuzun ölmemesindeki ilişkinin anlatılışı, Ayperi'nin kuyruğu kısa olan Boncuk adlı kedinin adını da Cu olarak kısaltması ve Martesi soyadını vermesindeki tatlılık, Seher'in Denizli-Ankara yolunda eşi yesin diye marketten aldığı torbalar dolusu yiyecek, o yiyeceklerden bir tanesini bile açmadığını çok sonra fark edecek olan anlatıcı, baba -Aziz- yataktan kalkarken tutunabilsin de işi kolaylaşsın diye tavana ip/urgan bağlatan anne, Aziz'in ölüm döşeğindeyken işaret dili ile anlatmaya çalıştığı o güzelim "Tuttuğun altın olsun." cümlesi.

Her şeye benzeyen uluorta duyguları hiçbir şeye benzemeyen cümlelerle anlatmış Hasan Ali Toptaş.

Kimseye tavsiye etmeyeceğim. Zamanı gelince okur insan. Ben tam zamanında buldum bu yazarı. Siz de bir şekilde, belki başka başka zamanlarda ama muhakkak bulacaksınızdır.

Abdullah Dağlı, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Her aşk bir şehir
gibi şiirin gri tipisine gizlenir
bir gün benim de kalbim
Ankara'da idam edilir

Kılıç İpekte Sınanır, Hüseyin FerhadKılıç İpekte Sınanır, Hüseyin Ferhad
Furkan Beg, Erbain'i inceledi.
 22 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İsmet Özel

Cumhuriyet Dönemi'nin ilk polis memurlarından, Rüştiye mezunu polis memuru Ahmet Bey'le, Sultan Reşat zamanında ilkokulu bitiren, ev hanımı Sıdıka Hanım'ın altı çocuğundan sonuncusu olarak 19 Eylül 1944'te Kayseri, Düvenönü'nde dünyaya gelir.
Ahmet Bey'in memuriyeti sebebiyle birçok şehir dolaşır.

İsmet Özel, anne ve babasının ailesi için şunları söyler: " İçinden çıktığım aile, herhangi bir üstünlük taşımaz. Annem bir ortakçının kızı. Babamın ailesi de arabacılık yaparmış."
Babasıyla arasında 45 yaş fark olduğu için bir iletişimsizlik hali mevcuttur ve " Ben babamla o öldükten sonra yakınlık kurabilmiş olan biriyim." der. Bu 'huzursuzluk / eksiklik' , İsmet Özel'in çocukluk yıllarına düşen bir gölge olarak zaman zaman kendini şiirlerinde hissettirir. Uzaklığın üşüyen dili, babayla oğlun suskunluğuna karışır. İsmet Özel, babasına, hiçbir zaman 'sen' diye hitap etmez.

1. Dünya savaşı yıllarında Tokat yöresinden çocuk yaşta denecek gençlerin Çanakkale Cephesi'nde askere alınmıştır. İsmet Özel'in Amentü'sünde de karşılığını bulur: "Tokat/ aklıma bile gelmezdi / babam onbeşli olmasa"
Amentü, bir tür babayla ideolojik hesaplaşma şiiri denilebilir ve bu şiirde baba "polistir" ve "Cumhuriyetin bir kuludur."
Babası İsmet Özel'in kitaplarla ama hiçbiri ders kitabı olmayan kitaplarla haşır neşir olması sebebiyle ona 'bal yapmaz arı' der.

İsmet Özel'in yaşamında belirleyici üç şehir vardır: Kastamonu, Çankırı ve Ankara.

İlkokul 3. sınıftayken kendi çabasıyla Ankara'da yayımlanan bir ilkokul gazetesine 'Kış' adlı ilk şiirini gönderir. Şiir yayımlanır ve bir öğretmeninden aşağılayıcı bir 'Sen şair mi oldun be!' tepkisini alır.
Kış isimli şiir Erbain'in ilk şiiridir ve 1953'te yayımlanır.

Özel ailesi 1959 tarihinde Ankara'ya taşınır. İsmet Özel matematik sınavında başarılı olamaz ve bir yıl bekler. O bir yıllık boşlukta olur, ne olursa.
"Çağdaş serüvenler adına/ bütün fotoğraflarını yakan/ yakan ve bekleyen" İsmet Özel, bu sırada boş durmaz. Dünyayı 'merakla' araştırıp anlamlandırmaya çalışır ve 'ergen ben'ini kurcalayan soruların peşi sıra gider. Bu bekleme/bilgilenme sürecinde verdiği iki karar vardır: " Sosyalist olmak, Şair olmak."
Bu dönemde, ciddi sorgulamalar geçirir ve 'nasıl bir dünyada yaşandığı' sorusunun peşi sıra gider. Maddi kazanımlar elde eden insanların 'ruhça kaba, insan ilişkileri bakımından da yıkıcı' olduklarını farkedip insan ilişkilerini buna göre düzenler. Partizan şiirinde geçen 'Dinmeyen bir mavilikle kanayan' bilinci, 'Şehrin insanı'nı sorgular.

İsmet Özel 1963 yılında TİP'e kaydolur.
Askerliğe gidince Ataol Behramoğlu ile mektuplaşmaları başlar. Askerde Ataol Behramoğlu Özel'in bıraktığı ortamın hiç değişmediğini ve hatta daha kötüye gittiğini söyler. Askerden döndükten sonra bu ortamı bizzat kendi görür ve dostlarının gündelik kazanımlar etrafında toplaştıklarını fark eder. Askerdeyken, 1969'un Mart'ında, babasını da kaybeden İsmet Özel'in Kanla Kirlenmiş Evrak şiirinde belirttiği gibi 'cebindeki adresler'den umudu kalmamıştır.
Mart 1970'te Halkın Dostları dergisi yayımlanır.

İslami dünya görüşüne geçtiğini, Sezai Karakoç'un Diriliş dergisinde Amentü şiirini yayımlayarak dışa vurur.

Sosyalist düşünceden kopuşunu belli eden başlıca kopuş dizeleri şunlardır:
Cebimdeki adreslerden umut kalmamıştır./ Kanla Kirlenmiş Evrak
Küfre yaklaştıkça inancım artıyor./ Kanla Kirlenmiş Evrak
Ve şimdi birçok sayfasını atlayarak bitirdiğim kitabın başından başlayabilirim./Kanla Kirlenmiş Evrak
Çocukların üşüdüğü anlaşılıyor bütün yaşadıklarımdan/ Karlı Bir Gece Vakti Bir Dostu Uyandırmak
Yürek elbet acıyor esvap değiştirirken/Tahrik

Kendi şiirleri için şunu söyler:
"Benim şiirimde edebi numara yok. O yüzden şiirle temas kurmak isteyen insan, kendi damarlarıyla benim damarım arasında ister istemez bir bağlantı kuruyor."

İsmet Bey'in şiirlerini okurken yaşadığı üç ayrılığını bilmekte fayda var:
I. Ayrılık: Kayseri ve Kastamonu'dan Ankara'ya uzanan, gençliğini biçimlendiren hamurdan ayrılığı sosyalizmle olur. Sosyalizm onu Kayseri ve Kastamonu'dan ayırır.
II. Ayrılık: Sosyalizmden ayrılığı Kayseri ve Kastamonu'ya geri dönüşü olarak yorumlanabilir. Sosyalizmden İslam'a olan geçiş evresidir.
III. Ayrılık: Bu en önemli ayrılıktır, 4 Agustos 2003 tarihinde Milliyet'in pazar ekine demeç verir. Bu bir kopuş değil ayrılıktır.

Aslında bunun bir Erbain incelemesi olması gerekiyordu ancak kısa bir özet geçerek kırk yılın şiirlerinin nasıl biriktigini bir izah etmek istedim.

İnsanoğlu doğumundan kısa bir süre sonra o minnacık gözlerini bu acımasız dünyaya açar. O andan itibaren çevrede olup bitenleri zihnine aktarmak için görme yetisini araç olarak kullanır.
Bir empati yapalım hep birlikte. Bir saat yalnızca bir saat gözlerimizi bağlayalım ve rutin işlerimizi yapmaya çalışalım. Düşüncesi bile korkutucu değil mi? Evet ama kitabımızın baş kahramanı bu zorluğun üstesinden ustalıkla kalkmayı başarmış bir avukat. Gültekin Bey.. Okula başlamasıyla okuldan ayrılması arasında kısa bir zaman zarfı olmuş.. Ama İçindeki o okuma ateşini diri tutmuş hep.. On sekiz yaşında dışarıdan ilkokul, orta, ve liseyi bitirerek Ankara'da Hukuk Fakültesine girimiş.. Girmekle kalmıyor en yüksek başarıyı elde ediyor.. Şimdi biraz beyin jimlastiği yapalım. Biz olsaydık hayata küser artık her şey bitti tamam diyerek bir köşeye çekilir ve insanların acıma duygusunu körükleyerek yaşardık. İlk başlarda Gültekin Beyde toplumdan soyutlamış kendisini.. Sırf kör olduğunu çevre bilmesin bana acımasın diyerek geceleri boş sokaklarda dolaşmaya çıkmış.. Bakmış ki bu böyle olmayacak hayatla yaşam mücadelesini kazanmak için savaşmaya karar vermiş.. Tüm zorluklara rağmen gören insanlar bir çalışıyorsa o iki çalışmış.. Azmin ve sebat etmenin meyvelerini toplamaya başladıkça çevresiyle olan bağlantısı tekrar kuruluyor. Burada bana bir savunma mekanizması çağrışım yapıyor; Ödünleme.. Literatürde bu kavram "sosyal güdüsünü doyuma ulaştırmak için başka bir faaliyete yönelme" olarak karşılığını buluyor. İşte Gültekin Bey de görme yetisini kaybetmesini avantaja çevirmek için güçlü yanlarını ortaya çıkarması ile bizlere iyi bir hayat dersi veriyor.. Yılmayın, hayallerinizin peşinden koşun.. Elbet bir gün yetişirsiniz.. Kitabı okurken hayata dair birçok farkındalığı keşfediyorsunuz.. Kitap okuyanların hayatına bir ilmek atıyor ve bakış açınızın değişmesine vesile oluyor.

K/aralamalar

Halvet Der Encümen

Mârifet; halk içinde unutmamak Rabbini,
Gözler kapanıyorken, uyutmamak kalbini.

Ankara, 16.08.2018 / 17:17

K/aralamalar

Vukûf-i Kalbî

Yer ile gök şahit ki; ötelerin malısın,
O sebebten kalbinden haberdar olmalısın.

Ankara, 16.03.2018 / 17:14

Murat Ç, bir alıntı ekledi.
Dün 16:01 · Kitabı okuyor · Beğendi

"(ilk)Meclis'te toplam 414 milletvekili olacaktı, ancak birçok ilin milletvekilleri henüz Ankara'ya gelememişti. Bu nedenle Meclis 115 milletvekilinin katılımıyla açıldı. Daha sonra gelebilenlerle bu sayı 380'e kadar çıkacaktı.

115 memur-emekli
61 sarıklı hoca
51 kumandan-subay
46 çiftçi
37 tüccar
29 avukat
15 doktor
10 aşiret reisi, ağa
6 gazeteci
2 mühendis

İlk Meclis'teki bu yoğun çeşitlilik şaşırtıcı biçimde kutsal bir amaç için birleşecekti.

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 59 - İnkılâp 91.Yıl, Sarayın Değil Meclisin Eseri)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 59 - İnkılâp 91.Yıl, Sarayın Değil Meclisin Eseri)